Τι είναι να οργανώσεις ένα φεστιβάλ τζαζ σε μια περιοχή με πολύ διαφορετικές πολιτιστικές παραδόσεις, προσανατολισμένες κυρίως στην παραδοσιακή μουσική; Πώς σχεδιάζεται ένα πρόγραμμα με κορυφαίους μουσικούς με διεθνή συμμετοχή; Για την 20η επετειακή έκδοση του φεστιβάλ «Χάσκοβο τζαζ», που άρχισε στις 26 Σεπτεμβρίου, μας ενημερώνει ο Ντιμίταρ Ρούσεφ - κιθαρίστας, ιδρυτής και διοργανωτής της εκδήλωσης:
Την πρώτη ημέρα του φεστιβάλ στη σκηνή βγήκε το νέο συγκρότημα από το Πλόβντιβ Hot Club de Plovdiv, ενώ στις 27 Σεπτεμβρίου έπαιξε κουαρτέτο με αρχηγό τον ντράμερ Στέφαν Γκοράνοφ, ο οποίος τελείωσε τζαζ μουσική στην Ολλανδία και κυκλοφόρησε άλμπουμ που ηχογράφησε στη χώρα με το Prands Kentra Trio
«ΟΒασίλ Πετρόφ και το Τρίο του Στανισλάβ Αραμπατζίεφ έχουν συναυλία στη σκηνή του φεστιβάλ στις 30 Σεπτεμβρίου. Ο Βάσκο τραγούδησε στα εγκαίνια του πριν 20 χρόνια, είναι λάτρης της εκδήλωσης και πάντα όταν έχει δυνατότητα συμμετέχει στο φεστιβάλ. Στη μνήμη του Τεοντόρ Πετκόφ - Τέο, ενός νεαρού ντράμερ, ο οποίος απεβίωσε φέτος, είναι αφιερωμένη η συναυλία Fusion Jazz Project με συμμετοχή του Νικολάι Ιβανόφ ΟΜ /την 1η Οκτωβρίου/. Προσκάλεσα και το συγκρότημα «Σβετλίν Στάικοφ κουιντέτο» από το ΠΛόβντιβ. Άλλη μια έμφαση – γιορτάζουμε 30 χρόνια από την ίδρυση του Ακουστικού Τζαζ Τρίο από το Ντιμίτροβγκραντ, εγώ παίζω σ’ αυτό από 15 χρόνια. Θα παρουσιάσουμε το ίδιο πρόγραμμα και στις «Φθινοπωρινές ημέρες μουσικής» στην ίδια πόλη.
Μετάφραση: Πένκα Βέλεβα
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε το πρώτο του άλμπουμ, με τον τίτλο "Νοστάλγκια". Το συγκρότημα υπάρχει εδώ και καιρό και το..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια» με διευθυντή τον Νικόλα Γκεοργκίεβ. Η Ιβελίνα, η Σιάνα, η Σάρα, η Καλίνα, Τσβετελίνα και η..
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού Συγκροτήματος HighLight. Το συγκρότημα αποτελείται από 20 ταλαντούχους νεαρούς ερμηνευτές της HighLight..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..