Φέτος το φεστιβάλ σημείωσε μισό αιώνα από την ίδρυσή του. Η ιδέα ανήκει στη μεγάλη τραγουδίστρια όπερας Κάτια Ποπόβα /που γεννήθηκε στο Πλέβεν), και διοργανώνεται κάθε δύο χρόνια. Παρουσιάζει νέους ερμηνευτές με βραβεία από έγκυρους διεθνείς διαγωνισμούς. Η τριακοστή έκδοση του φεστιβάλ ξεκίνησε με την όπερα «Τόσκα» με τη συμμετοχή φιλοξενούμενων σολίστ, της Φιλαρμονικής Ορχήστρας του Πλέβεν, της Δημοτικής Χορωδίας «Γκένα Ντιμιτρόβα» - Πλέβεν, και του Παιδικού Φωνητικού Συνόλου «Αρλεκίνος» στον Πολιτιστικό Σύλλογο «Ομοφωνία». Η παράσταση ήταν αφιερωμένη στην 75η επέτειο από τη γέννηση της Γκένα Ντιμιτρόβα – άλλης παγκοσμίως γνωστής τραγουδίστριας που επίσης έχει σχέση με το Πλέβεν. Η παράσταση προκάλεσε μεγάλο ενδιαφέρον στους θαυμαστές της όπερας. Ας υπενθυμίσουμε ότι πριν από δύο χρόνια η όπερα της πόλης έκλεισε και η πολιτιστική κοινότητα συνεχίζει να καταβάλλει προσπάθειες για την αποκατάστασή της.
«Για πρώτη φορά είμαι στη Βουλγαρία», λέει ο Πιέρο Τζουλιάτσι. – «Είμαι πολύ συγκινημένος, γιατί αισθάνομαι σαν στο σπίτι μου - λόγω των ανθρώπων, του κλίματος και της κουζίνας σας. Νιώθω υπέροχα στη σκηνή και θα μπορούσα και πάλι να τραγουδήσω στην παράσταση. Ελπίζω να ξαναγυρίσω στη σκηνή του Πλέβεν, για να τραγουδήσω.»
Μεταξύ των νέων βραβευμένων – συμμετέχοντες στο φεστιβάλ ήταν και εκπρόσωποι της Ουκρανίας, της Κροατίας, της Ρωσίας. Μια από τις βραδιές ήταν αφιερωμένη στους βραβευμένους σε διεθνείς διαγωνισμούς, που γεννήθηκαν στο Πλέβεν. Έπαιξαν η Γιάνα Ζελενογκόρσκα - βιολί, ο Μαρτίν Παβλόφ - φλάουτο και άλλοι.
Ο Λιουμπομίρ Ντιάκοφσκι, διευθυντής της Φιλαρμονικής του Πλέβεν είναι ένας από τους διοργανωτές του φεστιβάλ και πιστεύει ότι πρέπει να ακολουθούνται οι καλές πρακτικές του παρελθόντος.
«Θέλουμε να διατηρήσουμε την παλιά παράδοση» – λέει ο ίδιος. – «Τότε γίνονταν παραστάσεις όπερας με βραβευμένους σε μεγάλους διεθνείς διαγωνισμούς. Πρέπει να αποκαταστήσουμε την υπαίθρια σκηνή της όπερας. Έχω μια ιδέα να κάνουμε και παράσταση μπαλέτου, επίσης με νέους βραβευμένους σε διαγωνισμούς. Χαίρομαι που στο πρόγραμμα του φεστιβάλ φέτος συμμετέχουν μουσικοί παγκοσμίου φήμης. Η βιολίστρια Λία Πετρόβα κέρδισε πρώτο βραβείο στον διαγωνισμό «Καρλ Νίλσεν» τον Απρίλιο φέτος, ενώ η Βικτόρια Βασιλένκο πριν λίγες μέρες έγινε πρώτη στον «Ζωρζ Ενέσκου».
Οι δύο νεαρές κυρίες έπαιξαν στην τελική συναυλία, με το σύνολο «Σολίστες της Σόφιας»
«Αυτή είναι μια ιδιαίτερα συναισθηματική έμφαση στην πολιτιστική ζωή του Πλέβεν με ιστορία 50 ετών. Ο φιλόδοξος στόχος μας είναι να αποκαταστήσουμε το υψηλό επίπεδο του φεστιβάλ, μια και στην πόλη μας γεννήθηκαν οι ταλαντούχοι τραγουδίστριες όπερας Κάτια Ποπόβα, Γκένα Ντιμιτρόβα, καθώς και το αστέρι της ελαφράς μουσικής Εμίλ Ντιμιτρόφ. Η πόλη μας έχει παραδόσεις στον πολιτιστικό τομέα.»
Μετάφραση: Πένκα Βέλεβα
Ένα καυτό καλοκαίρι περιμένει τον Στέφαν Βαλντόμπρεφ και το συγκρότημα «Οι Συνήθεις Ύποπτοι». Στις 27 Ιουνίου οι μουσικοί ξεκίνησαν από το Ρούσε μια περιοδεία σε όλη τη χώρα, στην οποία θα παρουσιάσουν το νέο τους άλμπουμ «Θαυμαστικά Ερωτηματικά». Το..
Απόψε ξεκινά η εθνική περιοδεία του τραγουδιστή Βλάντι Άμποβ - Γράφα που έχει τον τίτλο «Η πιο ευτυχισμένη περιοδεία». Η πρώτη συναυλία είναι στο θερινό θέατρο της Στάρα Ζαγκόρα και το κοινό θα απολαύσει το μεγαλόπρεπο σόου που παρουσίασε ο καλλιτέχνης..
Απόψε στις 19:00 η ώρα στο Πρώτο Στούντιο της ΒΕΡ μαζί με την Μπιγκ Μπάντα του θεσμού και υπό την διεύθυνση του Αντόνι Ντόντσεβ θα παίξει μια από τις πιο δημοφιλείς τζαζ μουσικούς της Ευρώπης, η Κάρλα Κιόλνερ. Ο Αντόνι Ντόντσεβ είναι διάσημος για τις..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..