Φέτος το φεστιβάλ σημείωσε μισό αιώνα από την ίδρυσή του. Η ιδέα ανήκει στη μεγάλη τραγουδίστρια όπερας Κάτια Ποπόβα /που γεννήθηκε στο Πλέβεν), και διοργανώνεται κάθε δύο χρόνια. Παρουσιάζει νέους ερμηνευτές με βραβεία από έγκυρους διεθνείς διαγωνισμούς. Η τριακοστή έκδοση του φεστιβάλ ξεκίνησε με την όπερα «Τόσκα» με τη συμμετοχή φιλοξενούμενων σολίστ, της Φιλαρμονικής Ορχήστρας του Πλέβεν, της Δημοτικής Χορωδίας «Γκένα Ντιμιτρόβα» - Πλέβεν, και του Παιδικού Φωνητικού Συνόλου «Αρλεκίνος» στον Πολιτιστικό Σύλλογο «Ομοφωνία». Η παράσταση ήταν αφιερωμένη στην 75η επέτειο από τη γέννηση της Γκένα Ντιμιτρόβα – άλλης παγκοσμίως γνωστής τραγουδίστριας που επίσης έχει σχέση με το Πλέβεν. Η παράσταση προκάλεσε μεγάλο ενδιαφέρον στους θαυμαστές της όπερας. Ας υπενθυμίσουμε ότι πριν από δύο χρόνια η όπερα της πόλης έκλεισε και η πολιτιστική κοινότητα συνεχίζει να καταβάλλει προσπάθειες για την αποκατάστασή της.
«Για πρώτη φορά είμαι στη Βουλγαρία», λέει ο Πιέρο Τζουλιάτσι. – «Είμαι πολύ συγκινημένος, γιατί αισθάνομαι σαν στο σπίτι μου - λόγω των ανθρώπων, του κλίματος και της κουζίνας σας. Νιώθω υπέροχα στη σκηνή και θα μπορούσα και πάλι να τραγουδήσω στην παράσταση. Ελπίζω να ξαναγυρίσω στη σκηνή του Πλέβεν, για να τραγουδήσω.»
Μεταξύ των νέων βραβευμένων – συμμετέχοντες στο φεστιβάλ ήταν και εκπρόσωποι της Ουκρανίας, της Κροατίας, της Ρωσίας. Μια από τις βραδιές ήταν αφιερωμένη στους βραβευμένους σε διεθνείς διαγωνισμούς, που γεννήθηκαν στο Πλέβεν. Έπαιξαν η Γιάνα Ζελενογκόρσκα - βιολί, ο Μαρτίν Παβλόφ - φλάουτο και άλλοι.
Ο Λιουμπομίρ Ντιάκοφσκι, διευθυντής της Φιλαρμονικής του Πλέβεν είναι ένας από τους διοργανωτές του φεστιβάλ και πιστεύει ότι πρέπει να ακολουθούνται οι καλές πρακτικές του παρελθόντος.
«Θέλουμε να διατηρήσουμε την παλιά παράδοση» – λέει ο ίδιος. – «Τότε γίνονταν παραστάσεις όπερας με βραβευμένους σε μεγάλους διεθνείς διαγωνισμούς. Πρέπει να αποκαταστήσουμε την υπαίθρια σκηνή της όπερας. Έχω μια ιδέα να κάνουμε και παράσταση μπαλέτου, επίσης με νέους βραβευμένους σε διαγωνισμούς. Χαίρομαι που στο πρόγραμμα του φεστιβάλ φέτος συμμετέχουν μουσικοί παγκοσμίου φήμης. Η βιολίστρια Λία Πετρόβα κέρδισε πρώτο βραβείο στον διαγωνισμό «Καρλ Νίλσεν» τον Απρίλιο φέτος, ενώ η Βικτόρια Βασιλένκο πριν λίγες μέρες έγινε πρώτη στον «Ζωρζ Ενέσκου».
Οι δύο νεαρές κυρίες έπαιξαν στην τελική συναυλία, με το σύνολο «Σολίστες της Σόφιας»
«Αυτή είναι μια ιδιαίτερα συναισθηματική έμφαση στην πολιτιστική ζωή του Πλέβεν με ιστορία 50 ετών. Ο φιλόδοξος στόχος μας είναι να αποκαταστήσουμε το υψηλό επίπεδο του φεστιβάλ, μια και στην πόλη μας γεννήθηκαν οι ταλαντούχοι τραγουδίστριες όπερας Κάτια Ποπόβα, Γκένα Ντιμιτρόβα, καθώς και το αστέρι της ελαφράς μουσικής Εμίλ Ντιμιτρόφ. Η πόλη μας έχει παραδόσεις στον πολιτιστικό τομέα.»
Μετάφραση: Πένκα Βέλεβα
Ο Ορλίν Γκοράνοβ ξεκίνησε την καριέρα του πολύ πριν την μετάβαση αλλά κατάφερε να παραμείνει στο επίκεντρο της βουλγάρικης μουσικής και μετά. Έχει την ρομαντική βαθιά φωνή της σχολής του παρελθόντος αλλά καταφέρνει να κάνει πράγματα που ηχούν επίκαιρα..
Η παραθαλάσσια μας πόλη Βάρνα θα βυθιστεί στο πνεύμα της γαλλικής Γιορτής της Μουσικής στις 21 Ιουνίου. Η εκδήλωση, που διοργανώνεται από την Αλιάνζ Φρανσέζ Βάρνα, με τη χρηματική υποστήριξη του Δήμο Βάρνα, της Κρατικής Όπερας της Βάρνα και της..
Το τρίο Innerglow με το τραγούδι «Απελευθερωμένος» , ήταν μεταξύ των φιναλίστ στον 55ο Διαγωνισμό «Άνοιξη» της ΒΕΡ. Ο Τόντορ Κοβάτσεβ, ο Πέταρ Ζέλεβ και ο Ματέι Χριστόσκοβ τώρα προωθούν το κομμάτι τους, γιατί είναι πολύ κατάλληλο για το καλοκαίρι...
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..