«Σημάδια» και «Ο’ Μάινο χορό» είναι οι τίτλοι των νέων άλμπουμ που παρουσίασε ο Τεοντόσι Σπάσοφ με δική του μουσική. Αυτό που ενώνει τα δύο πρότζεκτ είναι το στιλ – όλα τα έργα είναι με θέματα από τη δημοτική μουσική. Ακούμε έργο από το άλμπουμ «Σημάδια». Την ηχογράφηση του άλμπουμ «Σημάδια» ο Τεοντόσι Σπάσοφ κάνει με την Ορχήστρα Δημοτικής Μουσικής της Βουλγαρικής Εθνικής Ραδιοφωνίας. Το πρόγραμμα, αφιερωμένο στην 80η επέτειο της Ραδιοφωνίας, παρουσιάστηκε το 2014 στην αίθουσα «Λυμιέρ» υπό τον τίτλο «Το χρυσό μήλο».
Το δεύτερο άλμπουμ του, που ηχογράφησε με το «Τεοντόσι Σπάσοφ Φολκ Κουιντέτο», ο μουσικός παρουσιάζει με τα λόγια «Εάν κάποιος θέλει να χορέψει – μόνος του ή με φίλους, μπορεί να βάλει το «Ο’ Μάινο χορό».»
Μετάφραση: Σοφία Μπόντσεβα
Σήμερα ξεκινά η 44 η Συνάντηση της Ομοσπονδίας των Καρναβαλικών Πόλεων της Ευρώπης. Στην συνάντηση συμμετέχουν πάνω από 100 εκπρόσωποι από 20 κράτη οι οποίοι θα εκλέξουν νέο πρόεδρο της Ομοσπονδίας. Η εκδήλωση εγκαινιάζεται με παρέλαση των σημαιών..
Τα παιχνίδια όπου ο κύριος χαρακτήρας είναι το αυγό μάλλον δεν είναι πολλά. Αν ψάξουμε όμως για πληροφορίες, θα βρούμε μια ελαφρώς λιγότερο δημοφιλή παράδοση που διατηρείται στην επικράτεια της σημερινής Βεσσαραβίας, όπου ζουν πολλοί Βούλγαροι...
Η Μεγάλη Πέμπτη είναι μια από τις δύο μέρες της Μεγάλης Εβδομάδας που βάφουμε τα αυγά για το Πάσχα. Η παράδοση λέει ότι αυτό το σημαντικό έργο πρέπει να το αναλαμβάνει η γηραιότερη γυναίκα της οικογένειας και το πρώτο αυγό να είναι πάντα βαμμένο..