«Σημάδια» και «Ο’ Μάινο χορό» είναι οι τίτλοι των νέων άλμπουμ που παρουσίασε ο Τεοντόσι Σπάσοφ με δική του μουσική. Αυτό που ενώνει τα δύο πρότζεκτ είναι το στιλ – όλα τα έργα είναι με θέματα από τη δημοτική μουσική. Ακούμε έργο από το άλμπουμ «Σημάδια». Την ηχογράφηση του άλμπουμ «Σημάδια» ο Τεοντόσι Σπάσοφ κάνει με την Ορχήστρα Δημοτικής Μουσικής της Βουλγαρικής Εθνικής Ραδιοφωνίας. Το πρόγραμμα, αφιερωμένο στην 80η επέτειο της Ραδιοφωνίας, παρουσιάστηκε το 2014 στην αίθουσα «Λυμιέρ» υπό τον τίτλο «Το χρυσό μήλο».
Το δεύτερο άλμπουμ του, που ηχογράφησε με το «Τεοντόσι Σπάσοφ Φολκ Κουιντέτο», ο μουσικός παρουσιάζει με τα λόγια «Εάν κάποιος θέλει να χορέψει – μόνος του ή με φίλους, μπορεί να βάλει το «Ο’ Μάινο χορό».»
Μετάφραση: Σοφία Μπόντσεβα
Το Τσάρεβετς μετατρέπεται εκ νέου σε μέρος, όπου ξαναζωντανεύουν οι παλιές παραδόσεις. Το Σάββατο, 27 η Απριλίου, το χωριό της περιοχής της πόλης Μέζντρα, φιλοξενεί την 3 η έκδοση του Φεστιβάλ του Σαπουνιού, που παρουσιάζει ένα τυπικό ντόπιο έθιμο...
Γιορτή της σαμάρνταλα ( Nectaroscordum siculum bulgaricum – χαρακτηριστικό βουλγαρικό πολυετές φυτό και μπαχαρικό, διαδεδομένο ιδιαίτερα στην περιοχή της Στάρα Ζαγκόρα, του Γιάμπολ και του Σλίβεν, καθώς και σε όλο τον Ανατολικό Αίμο και τη Στράντζα –..
Την 8 η ημέρα πριν το Πάσχα γιορτάζουμε το Σάββατο του Λαζάρου. Είναι η πρώτη από τις τρεις μεγάλες χριστιανικές γιορτές, συνδεδεμένη με το θαύμα της Ανάστασης. Ακολουθούν η Κυριακή των Βαΐων και το Πάσχα. Η γιορτή πέφτει κάθε χρόνο σε διαφορετική..