Φέτος η Αγκλίκα Γένοβα και ο Λιούμπεν Ντιμιτρόφ γιορτάζουν 20 χρόνια από την ίδρυση του πιανιστικού ντούο τους και με την αφορμή αυτή κυκλοφορήσαν cd με ερμηνείες τους ανά τα χρόνια. Πρόσφατα ήταν και η επίσημη παρουσίαση του άλμπουμ Bartok & Babin - Concertos for Two Pianos /Κοντσέρτα για δύο πιάνα/, με τη συμμετοχή της Συμφωνικής Ορχήστρας της ΒΕΡ υπό την διεύθυνση του Γιορντάν Καμτζάλοφ.
«Το ντουέτο Γκένοβα – Ντιμιτρόφ γεννήθηκε αυθόρμητα και με τη βοήθεια του Θεού», λέει η Αγκλίκα. - «Ήμασταν μαθητές των θαυμάσιων παιδαγωγών Τζούλια και Κωνσταντίν Γκάνεβι. Και μετά την ολοκλήρωση των σπουδών μας στη Βουλγαρία - στο δωμάτιο αρ. 142 της Μουσικής Ακαδημίας του Ανόβερου αποφασίσαμε να παίζουμε μαζί. Ήμασταν στην τάξη του θρυλικού καθηγητή Βλαντιμίρ Κράινεφ, που είχε συγκεντρώσει ταλαντούχους πιανίστες από όλο τον κόσμο. Περιμένοντάς τον, αρχίσαμε να παίζουμε ένα έργο του Σοπέν. Ακριβώς τότε ο Κράινεφ μας άκουσε και είπε ότι είναι εντυπωσιασμένος από τον απίστευτο συγχρονισμό μεταξύ μας στην εκτέλεση, ακόμα και στις τις πιο μικρές λεπτομέρειες. Και μας συμβούλευσε να προετοιμαστούμε σε έναν μήνα για έναν διαγωνισμό στο Ανόβερο. Συμμετείχαμε και κερδίσαμε το πρώτο βραβείο. Ο αγαπημένος μας καθηγητής μας βοηθούσε με συμβουλές εφόσον ζούσε, έχουμε υπέροχες αναμνήσεις.»
Για την Αγκλίκα το πιο σημαντικό πράγμα είναι η συνάντησή της με τον Λιούμπεν στη Μουσική Ακαδημία. «Όλα ξεκίνησαν με κάποιες παρτιτούρες, που μου έδωσε» – θυμάται η ίδια. Ενώ ο Λιούμπεν λέει: «Το πιο πολύτιμο πράγμα είναι ότι είμαστε μαζί πάσα στιγμή στη ζωή και στη σκηνή.»
Μετάφραση: Πένκα Βέλεβα
Φωτογραφίες: προσωπικό αρχείοΠριν από περισσότερα από 40 χρόνια ένα τραγούδι μετατράπηκε σε σύμβολο της φιλίας. Και σήμερα όμως το τραγούδι ηχεί ζωηρά και φέρει τη ζέστη των μοιρασμένων θετικών συναισθημάτων – γέλιο, χαρά, ευτυχία… Το «Φίλοι» είναι μία από τις πρώτες επιτυχίες..
Μέχρι τις 14 Ιουλίου στην μεγάλη σκηνή του 4 ου "Midalidare - Rock in the Wine Valley" θα εμφανιστούν αστέρια της παγκόσμιας μουσικής σκηνής όπως οι DEEP PURPLE, MR. BIG, ACCEPT, Axel Rudi Pell, Hammerfall, Beast in Black, The O'Reillys and the..
Δεν είναι τυχαίο που ο συνθέτης Γιόσιφ Τσανκόφ, η δημιουργική πορεία του οποίου άρχισε στις αρχές της δεκαετίας του ’30 του 20ού αιώνα και συνεχίστηκε μέχρι το 1971, αποκαλείται Πατριάρχης της βουλγαρικής μουσικής. Μας άφησε πάνω από 500 έργα –..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..