Πραγματικά αξίζει τον κόπο να ψάξουμε μια ειδική λέξη για να περιγράψουμε αυτό που κάνει ο Λοράν Ασουλέν (Laurent Assoulen), που είναι ταυτόχρονα ειδήμονας στα αρώματα και επαγγελματίας μουσικός. Το πρότζεκτ του ονομάζεται MUSIsCENT και εδώ καιχρόνια γυρίζει τον κόσμο, δίνοντας «Αρωματικές συναυλίες». Γύρω στις γιορτές ήρθε για πρώτη φορά και στη Βουλγαρία, με την οποία αποδείχτηκε πως έχει ιδιαίτερη σχέση.
Οι «Αρωματικές συναυλίες» λαμβάνουν χώρα πάντα σε μικρές αίθουσες, γιατί ο σκοπός είναι να δημιουργηθεί μια οικεία ατμόσφαιρα. Ως τώρα ο Λοράν έχει δώσει «Αρωματικές συναυλίες» στη Γαλλία, το Λουξεμβούργο, την Ιταλία, τη Ρωσία, τη Βραζιλία, την Κορέα, την Αγκόλα και αλλού. Το όνειρό του είναι να επισκεφτεί την Ινδία και την Κίνα. Το 2017 θα εκδώσει το τέταρτο άλμπουμ του, και είναι πεπεισμένος ότι θέλει να ξαναγυρίσει στη χώρα μας.
«Στη Βουλγαρία ήρθα με πολύ θετική διάθεση», μοιράζεται μαζί μας ο Λοράν Ασουλέν. – «Το ότι ήμουν μαθητής του τζαζίστα Μάριο Στάντσεφ ήταν ένας από τους λόγους που ήθελα να επισκεφτώ τη χώρα σας. Ο άλλος λόγος είναι πως είμαι Εβραίος και έχω ακούσει πολλές ιστορίες από τη γιαγιά και τον παππού μου για τη σωτηρία των Εβραίων της Βουλγαρίας κατά τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο. Τώρα που είμαι εδώ αισθάνθηκα έμπρακτα την καλοσύνη του βουλγαρικού λαού.»
Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Η Ορχήστρα Δημοτικής Μουσικής της ΒΕΡ με μαέστρο τον Ντιμίταρ Χρίστοφ κλείνει τη σεζόν απόψε /20 Ιουνίου/ με μια συναυλία στην οποία θα ακουστούν μόνο τίτλοι πρεμιέρας. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει 17 νέα κομμάτια και διασκευές τραγουδιών που θα..
Ο Λιούμπο Κίροφ είναι ανάμεσα στα αστέρια της βουλγαρικής μουσικής, που τα τελευταία χρόνια γεμίζουν τις μεγαλύτερες αίθουσες. Κάθε τραγούδι του συγκινεί το κοινό, που έχει νέα αφορμή χαράς – πριν λίγες μέρες ο ερμηνευτής κυκλοφόρησε το άλμπουμ..
Τις ημέρες πριν τη μεγάλη χριστιανική εορτή της Πεντηκοστής, ο Ναός της Αγίας Σοφίας στην πρωτεύουσα φιλοξενεί την πρώτη έκδοση του Φεστιβάλ Εκκλησιαστικής Χορωδιακής Μουσικής, που θα λάβει χώρα από τις 19 μέχρι τις 23 Ιουνίου. Διοργανωτές είναι η..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια»..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..