Πραγματικά αξίζει τον κόπο να ψάξουμε μια ειδική λέξη για να περιγράψουμε αυτό που κάνει ο Λοράν Ασουλέν (Laurent Assoulen), που είναι ταυτόχρονα ειδήμονας στα αρώματα και επαγγελματίας μουσικός. Το πρότζεκτ του ονομάζεται MUSIsCENT και εδώ καιχρόνια γυρίζει τον κόσμο, δίνοντας «Αρωματικές συναυλίες». Γύρω στις γιορτές ήρθε για πρώτη φορά και στη Βουλγαρία, με την οποία αποδείχτηκε πως έχει ιδιαίτερη σχέση.
Οι «Αρωματικές συναυλίες» λαμβάνουν χώρα πάντα σε μικρές αίθουσες, γιατί ο σκοπός είναι να δημιουργηθεί μια οικεία ατμόσφαιρα. Ως τώρα ο Λοράν έχει δώσει «Αρωματικές συναυλίες» στη Γαλλία, το Λουξεμβούργο, την Ιταλία, τη Ρωσία, τη Βραζιλία, την Κορέα, την Αγκόλα και αλλού. Το όνειρό του είναι να επισκεφτεί την Ινδία και την Κίνα. Το 2017 θα εκδώσει το τέταρτο άλμπουμ του, και είναι πεπεισμένος ότι θέλει να ξαναγυρίσει στη χώρα μας.
«Στη Βουλγαρία ήρθα με πολύ θετική διάθεση», μοιράζεται μαζί μας ο Λοράν Ασουλέν. – «Το ότι ήμουν μαθητής του τζαζίστα Μάριο Στάντσεφ ήταν ένας από τους λόγους που ήθελα να επισκεφτώ τη χώρα σας. Ο άλλος λόγος είναι πως είμαι Εβραίος και έχω ακούσει πολλές ιστορίες από τη γιαγιά και τον παππού μου για τη σωτηρία των Εβραίων της Βουλγαρίας κατά τον Δεύτερο Παγκόσμιο Πόλεμο. Τώρα που είμαι εδώ αισθάνθηκα έμπρακτα την καλοσύνη του βουλγαρικού λαού.»
Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Η ΒΕΡ ως παραγωγός ηχογράφησε και σκηνοθέτησε βίντεο κλιπ της χορωδίας του θεσμού «Ράδιοπαιδιά». Το τραγούδι λέγεται «Τραγούδι για την αλφαβήτα» και αφορμή για την ηχογράφησή του ήταν η Γιορτή του Βουλγάρικου Πνεύματος και των Γραμμάτων. Το..
Έξι χρόνια μετά την κυκλοφορία του τελευταίου άλμπουμ των Mary Boys Band, με τίτλο «Ευτυχισμένες Μέρες», το συγκρότημα επιστρέφει με ένα νέο τραγούδι με τίτλο «Γεια σου». Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου η ίδια η Μέρι Μουταφτσίεβα κυκλοφόρησε το..
Απόψε στις 19:00 η ώρα, στο πρώτο Στούντιο της ΒΕΡ, δίνουν την παραδοσιακή ανοιξιάτικη συναυλία τους τα «Ράδιοπαιδιά». Μαέστρος τους είναι η Ηλίνα Τοντορόβα. Η φετινή συναυλία είναι αφιερωμένη στα 70 χρόνια από την γέννηση του συνθέτη Κρασιμίρ..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια»..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..