Καλλιτέχνιδα παγκοσμίου επιπέδου, ταλαντούχα και εγκάρδια, η Στέφκα Ευστάτιεβα έχει τραγουδήσει σε όλες τις μεγάλες σκηνές όπερας και ως πρωταγωνίστρια εμφανίστηκε στις όπερες «Αΐντα», «Οθέλος», «Η δύναμη του πεπρωμένου», «Ντον Κάρλος», «Χορός μεταμφιεσμένων» του Βέρντι, «Ντον Τζοβάννι» του Μότσαρτ και σε άλλες όπερες.
Τελειώνει γυμνάσιο στην πόλη Σιλίστρα και μετά σπουδάζει στην Εθνική Μουσική Ακαδημία στη Σόφια στην τάξη της Ελένα Κισέλοβα
Από τα τέλη της δεκαετίας του 70 του 20ου αιώνα μέχρι την αρχή της νέας χιλιετηρίδας η Στέφκα Ευστάτιεβα έχει εντατικό πρόγραμμα. Συχνά συμβαίνει μετά το τέλος της παράστασης να πάρει το αεροπλάνο για να φθάσει στην άλλη πλευρά του κόσμου για δεσμεύσεις της στη Βραζιλία, τη Χιλή, τη Βενεζουέλα, ολόκληρη Βόρεια Αμερική και φυσικά όλη την Ευρώπη. Έχει πολλούς φίλους ανάμεσα στους συναδέλφους της, με τους οποίους συνεργάζεται στη σκηνή, και αμέτρητες ενδιαφέρουσες ιστορίες στη ζωή της.
«Έγινε τυχαία. Κατά την περίοδο κρίσης στη Βουλγαρία είχα πολλές δεσμεύσεις στον Καναδά και τις ΗΠΑ και έτσι όλη η οικογένεια εγκατασταθήκαμε πρώτα στο Ντάλας και αργότερα στη Νέα Υόρκη. Όσον αφορά το χορωδιακό σύνολο «Γκεργκάνα», ήταν ιδέα μιας μαθήτριάς μου Γκεργκάνα Βελίνοβα - τζαζ τραγουδίστριας. Το ρεπερτόριο της χορωδίας περιλαμβάνει μόνο βουλγαρικά τραγούδια. Φέτος μας κάλεσαν να συμμετάσχουμε στην γιορτή με αφορμή τα 10 χρόνια από την ίδρυση του βουλγαρικού σχολείου στο Παρίσι. Θα ερμηνεύσουμε τραγούδι με τη Φιλαρμονική της Νέας Υόρκης, ίσως εγώ θα είμαι σολίστ.»
Μετάφραση: Πένκα Βέλεβα
Φωτογραφίες: προσωπικό αρχείο
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε το πρώτο του άλμπουμ, με τον τίτλο "Νοστάλγκια". Το συγκρότημα υπάρχει εδώ και καιρό και το..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια» με διευθυντή τον Νικόλα Γκεοργκίεβ. Η Ιβελίνα, η Σιάνα, η Σάρα, η Καλίνα, Τσβετελίνα και η..
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού Συγκροτήματος HighLight. Το συγκρότημα αποτελείται από 20 ταλαντούχους νεαρούς ερμηνευτές της HighLight..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..