Καλλιτέχνιδα παγκοσμίου επιπέδου, ταλαντούχα και εγκάρδια, η Στέφκα Ευστάτιεβα έχει τραγουδήσει σε όλες τις μεγάλες σκηνές όπερας και ως πρωταγωνίστρια εμφανίστηκε στις όπερες «Αΐντα», «Οθέλος», «Η δύναμη του πεπρωμένου», «Ντον Κάρλος», «Χορός μεταμφιεσμένων» του Βέρντι, «Ντον Τζοβάννι» του Μότσαρτ και σε άλλες όπερες.
Τελειώνει γυμνάσιο στην πόλη Σιλίστρα και μετά σπουδάζει στην Εθνική Μουσική Ακαδημία στη Σόφια στην τάξη της Ελένα Κισέλοβα
Από τα τέλη της δεκαετίας του 70 του 20ου αιώνα μέχρι την αρχή της νέας χιλιετηρίδας η Στέφκα Ευστάτιεβα έχει εντατικό πρόγραμμα. Συχνά συμβαίνει μετά το τέλος της παράστασης να πάρει το αεροπλάνο για να φθάσει στην άλλη πλευρά του κόσμου για δεσμεύσεις της στη Βραζιλία, τη Χιλή, τη Βενεζουέλα, ολόκληρη Βόρεια Αμερική και φυσικά όλη την Ευρώπη. Έχει πολλούς φίλους ανάμεσα στους συναδέλφους της, με τους οποίους συνεργάζεται στη σκηνή, και αμέτρητες ενδιαφέρουσες ιστορίες στη ζωή της.
«Έγινε τυχαία. Κατά την περίοδο κρίσης στη Βουλγαρία είχα πολλές δεσμεύσεις στον Καναδά και τις ΗΠΑ και έτσι όλη η οικογένεια εγκατασταθήκαμε πρώτα στο Ντάλας και αργότερα στη Νέα Υόρκη. Όσον αφορά το χορωδιακό σύνολο «Γκεργκάνα», ήταν ιδέα μιας μαθήτριάς μου Γκεργκάνα Βελίνοβα - τζαζ τραγουδίστριας. Το ρεπερτόριο της χορωδίας περιλαμβάνει μόνο βουλγαρικά τραγούδια. Φέτος μας κάλεσαν να συμμετάσχουμε στην γιορτή με αφορμή τα 10 χρόνια από την ίδρυση του βουλγαρικού σχολείου στο Παρίσι. Θα ερμηνεύσουμε τραγούδι με τη Φιλαρμονική της Νέας Υόρκης, ίσως εγώ θα είμαι σολίστ.»
Μετάφραση: Πένκα Βέλεβα
Φωτογραφίες: προσωπικό αρχείο
Η ΒΕΡ ως παραγωγός ηχογράφησε και σκηνοθέτησε βίντεο κλιπ της χορωδίας του θεσμού «Ράδιοπαιδιά». Το τραγούδι λέγεται «Τραγούδι για την αλφαβήτα» και αφορμή για την ηχογράφησή του ήταν η Γιορτή του Βουλγάρικου Πνεύματος και των Γραμμάτων. Το..
Έξι χρόνια μετά την κυκλοφορία του τελευταίου άλμπουμ των Mary Boys Band, με τίτλο «Ευτυχισμένες Μέρες», το συγκρότημα επιστρέφει με ένα νέο τραγούδι με τίτλο «Γεια σου». Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου η ίδια η Μέρι Μουταφτσίεβα κυκλοφόρησε το..
Απόψε στις 19:00 η ώρα, στο πρώτο Στούντιο της ΒΕΡ, δίνουν την παραδοσιακή ανοιξιάτικη συναυλία τους τα «Ράδιοπαιδιά». Μαέστρος τους είναι η Ηλίνα Τοντορόβα. Η φετινή συναυλία είναι αφιερωμένη στα 70 χρόνια από την γέννηση του συνθέτη Κρασιμίρ..