Στις 21 Μαρτίου η Παιδική Χορωδία της ΒΕΡ θα παρουσιάσει την εαρινή συναυλία της. Το γεγονός είναι αφιερωμένο στα 57 χρόνια από την ίδρυση αυτού του ξακουστού συγκροτήματος, το οποίο ιδρύθηκε το 1961 από τον ακαδημαϊκό Χρίστο Νεντιάλκοφ. Ανά τα χρόνια η χορωδία πραγματοποίησε περιοδείες σε δεκάδες χώρες σε σχεδόν όλες τις ηπείρους. Είναι κάτοχος πολλών ύψιστων βραβείων από μεγάλους διαγωνισμούς και φεστιβάλ. Το 2002 η Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία Χορωδιών της Ευρωπαϊκής Ένωσης της απένειμε τον τίτλο «Πρεσβευτής του ευρωπαϊκού πολιτισμού».
«Το 1960 ο ιδρυτής της χορωδίας, ο μαέστρος Χρίστο Νεντιάλκοφ, μάζεψε στην πρώτη δοκιμή τα παιδιά από το νεοϊδρυθέν συγκρότημα της ΒΕΡ. Από τότε κάθε χρόνο η χορωδία γιορτάζει αυτό το συγκινητικό γεγονός, το οποίο πάντα μετατρέπεται σε συνάντηση των μουσικόφιλων και των λατρών της Παιδικής Χορωδίας. Κατά παράδοση συμμετέχουν και πρώην μέλη της χορωδίας μας. Στη συναυλία στις 21 Μαρτίου κάλεσα τη σοπράνο Ίνα Κάντσεβα, η οποία ήταν σολίστ μας πριν 15 χρόνια, ενώ τώρα μένει στο Ανόβερο, ακολουθώντας την επιτυχημένη μουσική καριέρα της. Ειδικοί προσκεκλημένοι μας είναι οι μουσικοί από το συγκρότημα δωματίου «Σολίστες της Σόφιας» με διευθυντή τον Πλάμεν Τζούροφ. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει δύο μέρη. Στο πρώτο μέρος θα ερμηνεύσουμε έργα, που είναι στο ρεπερτόριό μας εδώ και δεκαετίες. Στο δεύτερο έχω συμπεριλάβει σύγχρονα έργα, που είναι σχετικά νέα για το ρεπερτόριό μας. Έχουμε και έκπληξη. Εδώ και μερικά χρόνια αυτήν την ημέρα ερμηνεύουμε έργο, το οποίο δημιουργείται ειδικά για την γιορτή μας. Φέτος θα παρουσιάσουμε ένα παιχνιδιάρικο βιρτουόζο έργο του συνθέτη Βιάτσεσλαβ Κούσεφ.»
Μετάφραση: Σβέτλα Τόντοροβα
Πρόγραμμα, γεμάτο εκδηλώσεις που ξεπερνούν το γνωστό μας στάνταρ, υπόσχονται οι διοργανωτές του φεστιβάλ RADAR , το οποίο διεξάγεται από τις 2 μέχρι τις 4 Αυγούστου στη Βάρνα. Η 11 η έκδοση του φεστιβάλ υπόσχεται να είναι σημείο τομής των..
Μέσα στα μεγαλοπρεπή φυσικά σκηνικά των Βράχων του Μπελογκραντσίκ μέχρι τις 18 Αυγούστου λαμβάνει χώρα η 9 η έκδοση του Φεστιβάλ «Όπερα στις κορυφές». Η γιορτή για τους φίλους της μουσικής διοργανώνεται από την Όπερα και Μπαλέτο Σόφιας. Το..
Από τις 2 μέχρι τις 7 Αυγούστου θα διεξαχθεί η 3 η έκδοση του Διεθνούς Τζαζ Φεστιβάλ «Δρ. Εμίλ Ηλίεφ» στο Μπόροβετς. Το μουσικό φόρουμ είναι ήδη παράδοση στο πολιτιστικό ημερολόγιο του ορεινού μας θέρετρου. Σύμφωνα με τη διευθύντρια του φεστιβάλ..
Περισσότεροι από 12 000 λάτρεις αναμένεται να έρθουν για τη συναυλία του Λένι Κράβιτζ στο Μπουργκάς. Το γεγονός στον Θαλάσσιο Σταθμό της..