Στις 21 Μαρτίου η Παιδική Χορωδία της ΒΕΡ θα παρουσιάσει την εαρινή συναυλία της. Το γεγονός είναι αφιερωμένο στα 57 χρόνια από την ίδρυση αυτού του ξακουστού συγκροτήματος, το οποίο ιδρύθηκε το 1961 από τον ακαδημαϊκό Χρίστο Νεντιάλκοφ. Ανά τα χρόνια η χορωδία πραγματοποίησε περιοδείες σε δεκάδες χώρες σε σχεδόν όλες τις ηπείρους. Είναι κάτοχος πολλών ύψιστων βραβείων από μεγάλους διαγωνισμούς και φεστιβάλ. Το 2002 η Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία Χορωδιών της Ευρωπαϊκής Ένωσης της απένειμε τον τίτλο «Πρεσβευτής του ευρωπαϊκού πολιτισμού».
«Το 1960 ο ιδρυτής της χορωδίας, ο μαέστρος Χρίστο Νεντιάλκοφ, μάζεψε στην πρώτη δοκιμή τα παιδιά από το νεοϊδρυθέν συγκρότημα της ΒΕΡ. Από τότε κάθε χρόνο η χορωδία γιορτάζει αυτό το συγκινητικό γεγονός, το οποίο πάντα μετατρέπεται σε συνάντηση των μουσικόφιλων και των λατρών της Παιδικής Χορωδίας. Κατά παράδοση συμμετέχουν και πρώην μέλη της χορωδίας μας. Στη συναυλία στις 21 Μαρτίου κάλεσα τη σοπράνο Ίνα Κάντσεβα, η οποία ήταν σολίστ μας πριν 15 χρόνια, ενώ τώρα μένει στο Ανόβερο, ακολουθώντας την επιτυχημένη μουσική καριέρα της. Ειδικοί προσκεκλημένοι μας είναι οι μουσικοί από το συγκρότημα δωματίου «Σολίστες της Σόφιας» με διευθυντή τον Πλάμεν Τζούροφ. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει δύο μέρη. Στο πρώτο μέρος θα ερμηνεύσουμε έργα, που είναι στο ρεπερτόριό μας εδώ και δεκαετίες. Στο δεύτερο έχω συμπεριλάβει σύγχρονα έργα, που είναι σχετικά νέα για το ρεπερτόριό μας. Έχουμε και έκπληξη. Εδώ και μερικά χρόνια αυτήν την ημέρα ερμηνεύουμε έργο, το οποίο δημιουργείται ειδικά για την γιορτή μας. Φέτος θα παρουσιάσουμε ένα παιχνιδιάρικο βιρτουόζο έργο του συνθέτη Βιάτσεσλαβ Κούσεφ.»
Μετάφραση: Σβέτλα Τόντοροβα
Μέχρι τις 3 Αυγούστου στο χωριό Ντέμπνοβο στο βουνό Αίμο, κοντά στο Τρογιάν, λαμβάνει χώρα το 6 ο Διεθνές Φεστιβάλ Μουσικής και Τεχνών «Jam on the river». Αστέρια της ξένης και της βουλγάρικης μουσικής τραγουδούν δίπλα στον ποταμό Βίντιμα. Μια από..
Η Μιχαέλα Φίλεβα παρουσιάζει νέους λατίνο ρυθμούς στο καινούριο της τραγούδι που λέγεται "Λα Μούζικα". Η Μιχαέλα γνωρίζει ισπανικά και της αρέσει η Ισπανία. Τώρα τραγουδά και σ’ αυτήν την γλώσσα. Το νέο της άλμπουμ λέγεται "96" και είναι..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε το πρώτο του άλμπουμ, με τον τίτλο "Νοστάλγκια". Το συγκρότημα υπάρχει εδώ και καιρό και το..
Περισσότεροι από 12 000 λάτρεις αναμένεται να έρθουν για τη συναυλία του Λένι Κράβιτζ στο Μπουργκάς. Το γεγονός στον Θαλάσσιο Σταθμό της..