Σήμερα στην παρευξείνια κωμόπολη Μπαλτσίκ αρχίζει το ετήσιο φεστιβάλ «Ήχοι της Μαύρης Θάλασσας», που φιλοξενείται από τη μεικτή χορωδία, η οποία φέρει το ίδιο όνομα. Κατά παράδοση στα πλαίσια του γεγονότος πραγματοποιούνται εργαστήρια χορωδίας.
Ανά τα χρόνια τέσσερα έργα γράφτηκαν ειδικά για το φεστιβάλ και είχαν τις παγκόσμιες πρεμιέρες τους στο Μπαλτσίκ. Το φεστιβάλ έχει την εξαιρετική υποστήριξη και τη συνεργασία του Δήμου Μπαλτσίκ, καθώς και των εταίρων του – του Υπουργείου Πολιτισμού, του Κρατικού Πολιτιστικού Ινστιτούτου «Το παλάτι», του Πανεπιστημιακού Βοτανικού Κήπου – Μπαλτσίκ, της Ένωσης Βουλγάρων Μουσικών και Χορευτών και άλλων θεσμών.
Το διαγωνιστικό μέρος του προγράμματος φέτος είναι με μεγαλύτερο αριθμό διαγωνιζόμενων, καθώς και σπουδαίο ποσό χρηματικών βραβείων ύψους 2500 ευρώ. «Αναμένουμε σκληρή μάχη στο διαγωνιστικό πρόγραμμα. Για πρώτη φορά η οργανωτική επιτροπή του φεστιβάλ θα απονείμει χρηματικά βραβεία στους νικητές στις ξεχωριστές κατηγορίες.», λέει η καλλιτεχνική διευθύντρια Βαλεντίνα Γκεοργκίεβα. Ανάμεσα στους συμμετέχοντες είναι χορωδίες από τη Βουλγαρία, Δημοκρατία της Μακεδονίας, Ελλάδα, Σουηδία, Ουκρανία, Ρουμανία, Λιθουανία, Τσεχία, Εσθονία και Ρωσία.
Εκτός του διαγωνιστικού προγράμματος οι ειδικοί προσκεκλημένοι θα παρουσιάσουν συναυλίες τους. Είναι η γυναικεία χορωδία «Περουνίκα» από τη Στοκχόλμη και το συγκρότημα «Σπέκτρουμ» από τη Σόφια.
Το φεστιβάλ μεταδίδεται απευθείας στο Ιντερνέτ. «Είμαστε ευτυχισμένοι για το ότι το φεστιβάλ γεφυρώνει έθνη και πολιτισμούς, ότι χάρη στην οργάνωση του Συνδέσμου «Μουσικός κόσμος – Μπαλτσίκ» και της μεικτής χορωδίας «Ήχοι της Μαύρης Θάλασσας» στο Μπαλτσίκ έρχεται κόσμος απ’ όλη την Ευρώπη, που ερωτεύεται την όμορφη πόλη μας και μετά επιστρέφει», λέει ακόμη η Βαλεντίνα Γκεοργκίεβα.
Μετάφραση: Σβέτλα Τόντοροβα
Η ΒΕΡ ως παραγωγός ηχογράφησε και σκηνοθέτησε βίντεο κλιπ της χορωδίας του θεσμού «Ράδιοπαιδιά». Το τραγούδι λέγεται «Τραγούδι για την αλφαβήτα» και αφορμή για την ηχογράφησή του ήταν η Γιορτή του Βουλγάρικου Πνεύματος και των Γραμμάτων. Το..
Έξι χρόνια μετά την κυκλοφορία του τελευταίου άλμπουμ των Mary Boys Band, με τίτλο «Ευτυχισμένες Μέρες», το συγκρότημα επιστρέφει με ένα νέο τραγούδι με τίτλο «Γεια σου». Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου η ίδια η Μέρι Μουταφτσίεβα κυκλοφόρησε το..
Απόψε στις 19:00 η ώρα, στο πρώτο Στούντιο της ΒΕΡ, δίνουν την παραδοσιακή ανοιξιάτικη συναυλία τους τα «Ράδιοπαιδιά». Μαέστρος τους είναι η Ηλίνα Τοντορόβα. Η φετινή συναυλία είναι αφιερωμένη στα 70 χρόνια από την γέννηση του συνθέτη Κρασιμίρ..