Σήμερα στην παρευξείνια κωμόπολη Μπαλτσίκ αρχίζει το ετήσιο φεστιβάλ «Ήχοι της Μαύρης Θάλασσας», που φιλοξενείται από τη μεικτή χορωδία, η οποία φέρει το ίδιο όνομα. Κατά παράδοση στα πλαίσια του γεγονότος πραγματοποιούνται εργαστήρια χορωδίας.
Ανά τα χρόνια τέσσερα έργα γράφτηκαν ειδικά για το φεστιβάλ και είχαν τις παγκόσμιες πρεμιέρες τους στο Μπαλτσίκ. Το φεστιβάλ έχει την εξαιρετική υποστήριξη και τη συνεργασία του Δήμου Μπαλτσίκ, καθώς και των εταίρων του – του Υπουργείου Πολιτισμού, του Κρατικού Πολιτιστικού Ινστιτούτου «Το παλάτι», του Πανεπιστημιακού Βοτανικού Κήπου – Μπαλτσίκ, της Ένωσης Βουλγάρων Μουσικών και Χορευτών και άλλων θεσμών.
Το διαγωνιστικό μέρος του προγράμματος φέτος είναι με μεγαλύτερο αριθμό διαγωνιζόμενων, καθώς και σπουδαίο ποσό χρηματικών βραβείων ύψους 2500 ευρώ. «Αναμένουμε σκληρή μάχη στο διαγωνιστικό πρόγραμμα. Για πρώτη φορά η οργανωτική επιτροπή του φεστιβάλ θα απονείμει χρηματικά βραβεία στους νικητές στις ξεχωριστές κατηγορίες.», λέει η καλλιτεχνική διευθύντρια Βαλεντίνα Γκεοργκίεβα. Ανάμεσα στους συμμετέχοντες είναι χορωδίες από τη Βουλγαρία, Δημοκρατία της Μακεδονίας, Ελλάδα, Σουηδία, Ουκρανία, Ρουμανία, Λιθουανία, Τσεχία, Εσθονία και Ρωσία.
Εκτός του διαγωνιστικού προγράμματος οι ειδικοί προσκεκλημένοι θα παρουσιάσουν συναυλίες τους. Είναι η γυναικεία χορωδία «Περουνίκα» από τη Στοκχόλμη και το συγκρότημα «Σπέκτρουμ» από τη Σόφια.
Το φεστιβάλ μεταδίδεται απευθείας στο Ιντερνέτ. «Είμαστε ευτυχισμένοι για το ότι το φεστιβάλ γεφυρώνει έθνη και πολιτισμούς, ότι χάρη στην οργάνωση του Συνδέσμου «Μουσικός κόσμος – Μπαλτσίκ» και της μεικτής χορωδίας «Ήχοι της Μαύρης Θάλασσας» στο Μπαλτσίκ έρχεται κόσμος απ’ όλη την Ευρώπη, που ερωτεύεται την όμορφη πόλη μας και μετά επιστρέφει», λέει ακόμη η Βαλεντίνα Γκεοργκίεβα.
Μετάφραση: Σβέτλα Τόντοροβα
Η Ορχήστρα Δημοτικής Μουσικής της ΒΕΡ με μαέστρο τον Ντιμίταρ Χρίστοφ κλείνει τη σεζόν απόψε /20 Ιουνίου/ με μια συναυλία στην οποία θα ακουστούν μόνο τίτλοι πρεμιέρας. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει 17 νέα κομμάτια και διασκευές τραγουδιών που θα..
Ο Λιούμπο Κίροφ είναι ανάμεσα στα αστέρια της βουλγαρικής μουσικής, που τα τελευταία χρόνια γεμίζουν τις μεγαλύτερες αίθουσες. Κάθε τραγούδι του συγκινεί το κοινό, που έχει νέα αφορμή χαράς – πριν λίγες μέρες ο ερμηνευτής κυκλοφόρησε το άλμπουμ..
Τις ημέρες πριν τη μεγάλη χριστιανική εορτή της Πεντηκοστής, ο Ναός της Αγίας Σοφίας στην πρωτεύουσα φιλοξενεί την πρώτη έκδοση του Φεστιβάλ Εκκλησιαστικής Χορωδιακής Μουσικής, που θα λάβει χώρα από τις 19 μέχρι τις 23 Ιουνίου. Διοργανωτές είναι η..