Για τρίτη χρονιά στις αίθουσες συναυλιών «Βουλγαρία» θα διεξαχθεί ο μουσικός μαραθώνιος, αφιερωμένος στην εθνική μας γιορτή. Όλη την ημέρα θα ακούγεται βουλγαρική μουσική με συμμετοχή 400 μουσικών και τραγουδιστών. Θα ερμηνευθούν αυθεντικά και επεξεργασμένα δημοτικά τραγούδια, κλασικά ποπ και τζαζ έργα. Θα λάβουν μέρος μουσικοί από την Ορχήστρα της Εθνοφρουράς, η Big Band της ΒΕΡ, το φωνητικό σύνολο «Ράδιο παιδιά», το κουαρτέτο «Σόφια». Θα αναφέρουμε επίσης τη χορωδία του Εθνικού Γυμνάσιου Αρχαίων Γλωσσών και Πολιτισμών «Άγιος Κωνσταντίνος-Κύριλλος-Φιλόσοφος», τους φοιτητές της Εθνικής Μουσικής Ακαδημίας «Καθ. Πάντσο Βλαντιγκέροφ», τους μαθητές του Μουσικού Σχολείου «Λιουμπομίρ Πίπκοφ», καθώς και μαθητές από τα μουσικά σχολεία της χώρας, το φωνητικό σύνολο «Νούσα» και πολλά άλλα συγκροτήματα.
Η Φιλαρμονική Ορχήστρα Σόφιας, η Εθνική Φιλαρμονική Χορωδία και η Παιδική Φιλαρμονική Χορωδία, που φιλοξενούν την εκδήλωση, επίσης θα λάβουν μέρος στη συναυλία, αφιερωμένη στην γιορτή. Πολλά είναι τα ονόματα σολιστών και συγκροτημάτων, που συναντάμε στις αφίσες όλων των εκδόσεων μέχρι σήμερα. Ανάμεσά τους είναι η γυναικεία χορωδία «Βάνια Μόνεβα».
Για μένα η 3η Μαρτίου είναι μια εξαιρετική βουλγαρική γιορτή, λέει η κα Μόνεβα, ιδρύτρια και διευθύντρια του χορωδιακού συγκροτήματος. Θυμάμαι τα παιδικά μου χρόνια, όταν είχε μεγάλες γιορτές στη γενέτειρά μου Βελίκο Τίρνοβο, καθώς και στο σχολείο μου. Είμαι συνδεδεμένη με το βουλγαρικό φολκλόρ, έχω μεγαλώσει σε ένα τέτοιο περιβάλλον. Ως παιδί, στις 3 Μαρτίου έπρεπε να ερμηνεύσω ένα δημοτικό τραγούδι, που η καθηγήτρια μου θεωρούσε κατάλληλο για την περίπτωση. Αλλά στη σκηνή τραγούδησα ένα άλλο κομμάτι – «Γενίτσαροι έρχονται, μάνα» . Το κοινό κατενθουσιάστηκε, κάποιοι ακόμη και δάκρυσαν, αλλά στη συνέχεια με μάλωσαν.
Η ατμόσφαιρα της εθνικής μας γιορτής είναι πάντα θαυμάσια. Και εμείς για τρίτη χρονιά συμμετέχουμε στον μαραθώνιο «Αγαπώ τη βουλγαρική μουσική». Οι συναυλίες καλύπτουν όλη την ημέρα, η διάθεση είναι υπέροχη. Μέχρι τώρα η συμμετοχή μας ήταν με πρόγραμμα ακαπέλα , καθώς και μαζί με την Ορχήστρα Δημοτικής Μουσικής της ΒΕΡ. Φέτος με τη Φιλαρμονική Ορχήστρα Σόφιας θα ερμηνεύσουμε το έργο «Ρίζες» του καθηγητή Αλεξάνταρ Τέκελιεφ με βάση λαογραφικό υλικό πάνω σε ιστορικό θέμα. Θα το παρουσιάσουμε στο τέλος της ημέρας στο πλαίσιο της μεγάλης βραδινής συναυλίας.
Με αφορμή την 3η Μαρτίου έχουμε επίσης μια μεγάλη συναυλία στη πόλη Γκάμπροβο (1η Μαρτίου), με πρόσκληση του Δήμου. Από την αίθουσα στο κέντρο της τέχνης στις Βρυξέλλες Beaux-Arts, /όπου δώσαμε πρόσφατα συναυλία/, τώρα δίνουμε συναυλία στο Γκάμπροβο- το γεωγραφικό κέντρο της Βουλγαρίας. Είναι τιμή για μας ότι οι κάτοικοι του Γκάμπροβο αποφάσισαν να γιορτάσουν την Εθνική μας γιορτή 3η Μαρτίου, ακριβώς με τη χορωδία «Βάνια Μόνεβα.
Όσοι θα επισκεφθούν τον μουσικό μαραθώνιο στις δυο αίθουσες του συναυλιακού συγκροτήματος «Βουλγαρία» πρέπει να ξέρουν ότι αποτελεί μέρος του κύκλου «Η Μουσική της Ευρώπης» και η είσοδος είναι ελεύθερη.
Μετάφραση: Πένκα Βέλεβα
Φωτογραφίες: προσωπικό αρχείο
22 χορωδίες από τη Βουλγαρία, τη Σερβία και την Αγκόλα συμμετέχουν στη φετινή έκδοση του Διεθνούς Χορωδιακού Φεστιβάλ «Ήχοι της Μαύρης Θάλασσας» στην παραθαλάσσια πόλη Μπαλτσίκ από τις 12 μέχρι τις 16 Ιουνίου. Εκτός από τις τέσσερις βραδιές του..
Στα πρόθυρα του καλοκαιριού δύο αδελφοί – ο Γιαβορ και ο Βίκτωρ Γκεοργκίεβι, μας προσφέρουν το νεότερο τραγούδι τους που φέρει τον τίτλο «Καλοκαίρι». Το τραγούδι δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του νέου πρότζεκτ τους SinFin. Το περασμένο 2023 ο Γιάβορ..
Σε συντονισμό με τη βροχερή άνοιξη, ο Ερσίν Μουστάφοφμας λέει με το νέο του τραγούδι ότι «Δεν μπορεί να βρέχει για πάντα». Τον γνωρίζουμε ως φρόντμαν του συγκροτήματος JEREMY?, αλλά τώρα μας παρουσιάζει το πρώτο του σόλο τραγούδι. Ο ίδιος..
Από τις 2 μέχρι τις 7 Αυγούστου θα διεξαχθεί η 3 η έκδοση του Διεθνούς Τζαζ Φεστιβάλ «Δρ. Εμίλ Ηλίεφ» στο Μπόροβετς. Το μουσικό φόρουμ είναι ήδη..
Μέσα στα μεγαλοπρεπή φυσικά σκηνικά των Βράχων του Μπελογκραντσίκ μέχρι τις 18 Αυγούστου λαμβάνει χώρα η 9 η έκδοση του Φεστιβάλ «Όπερα στις..