Για τρίτη χρονιά στις αίθουσες συναυλιών «Βουλγαρία» θα διεξαχθεί ο μουσικός μαραθώνιος, αφιερωμένος στην εθνική μας γιορτή. Όλη την ημέρα θα ακούγεται βουλγαρική μουσική με συμμετοχή 400 μουσικών και τραγουδιστών. Θα ερμηνευθούν αυθεντικά και επεξεργασμένα δημοτικά τραγούδια, κλασικά ποπ και τζαζ έργα. Θα λάβουν μέρος μουσικοί από την Ορχήστρα της Εθνοφρουράς, η Big Band της ΒΕΡ, το φωνητικό σύνολο «Ράδιο παιδιά», το κουαρτέτο «Σόφια». Θα αναφέρουμε επίσης τη χορωδία του Εθνικού Γυμνάσιου Αρχαίων Γλωσσών και Πολιτισμών «Άγιος Κωνσταντίνος-Κύριλλος-Φιλόσοφος», τους φοιτητές της Εθνικής Μουσικής Ακαδημίας «Καθ. Πάντσο Βλαντιγκέροφ», τους μαθητές του Μουσικού Σχολείου «Λιουμπομίρ Πίπκοφ», καθώς και μαθητές από τα μουσικά σχολεία της χώρας, το φωνητικό σύνολο «Νούσα» και πολλά άλλα συγκροτήματα.
Η Φιλαρμονική Ορχήστρα Σόφιας, η Εθνική Φιλαρμονική Χορωδία και η Παιδική Φιλαρμονική Χορωδία, που φιλοξενούν την εκδήλωση, επίσης θα λάβουν μέρος στη συναυλία, αφιερωμένη στην γιορτή. Πολλά είναι τα ονόματα σολιστών και συγκροτημάτων, που συναντάμε στις αφίσες όλων των εκδόσεων μέχρι σήμερα. Ανάμεσά τους είναι η γυναικεία χορωδία «Βάνια Μόνεβα».
Για μένα η 3η Μαρτίου είναι μια εξαιρετική βουλγαρική γιορτή, λέει η κα Μόνεβα, ιδρύτρια και διευθύντρια του χορωδιακού συγκροτήματος. Θυμάμαι τα παιδικά μου χρόνια, όταν είχε μεγάλες γιορτές στη γενέτειρά μου Βελίκο Τίρνοβο, καθώς και στο σχολείο μου. Είμαι συνδεδεμένη με το βουλγαρικό φολκλόρ, έχω μεγαλώσει σε ένα τέτοιο περιβάλλον. Ως παιδί, στις 3 Μαρτίου έπρεπε να ερμηνεύσω ένα δημοτικό τραγούδι, που η καθηγήτρια μου θεωρούσε κατάλληλο για την περίπτωση. Αλλά στη σκηνή τραγούδησα ένα άλλο κομμάτι – «Γενίτσαροι έρχονται, μάνα» . Το κοινό κατενθουσιάστηκε, κάποιοι ακόμη και δάκρυσαν, αλλά στη συνέχεια με μάλωσαν.
Η ατμόσφαιρα της εθνικής μας γιορτής είναι πάντα θαυμάσια. Και εμείς για τρίτη χρονιά συμμετέχουμε στον μαραθώνιο «Αγαπώ τη βουλγαρική μουσική». Οι συναυλίες καλύπτουν όλη την ημέρα, η διάθεση είναι υπέροχη. Μέχρι τώρα η συμμετοχή μας ήταν με πρόγραμμα ακαπέλα , καθώς και μαζί με την Ορχήστρα Δημοτικής Μουσικής της ΒΕΡ. Φέτος με τη Φιλαρμονική Ορχήστρα Σόφιας θα ερμηνεύσουμε το έργο «Ρίζες» του καθηγητή Αλεξάνταρ Τέκελιεφ με βάση λαογραφικό υλικό πάνω σε ιστορικό θέμα. Θα το παρουσιάσουμε στο τέλος της ημέρας στο πλαίσιο της μεγάλης βραδινής συναυλίας.
Με αφορμή την 3η Μαρτίου έχουμε επίσης μια μεγάλη συναυλία στη πόλη Γκάμπροβο (1η Μαρτίου), με πρόσκληση του Δήμου. Από την αίθουσα στο κέντρο της τέχνης στις Βρυξέλλες Beaux-Arts, /όπου δώσαμε πρόσφατα συναυλία/, τώρα δίνουμε συναυλία στο Γκάμπροβο- το γεωγραφικό κέντρο της Βουλγαρίας. Είναι τιμή για μας ότι οι κάτοικοι του Γκάμπροβο αποφάσισαν να γιορτάσουν την Εθνική μας γιορτή 3η Μαρτίου, ακριβώς με τη χορωδία «Βάνια Μόνεβα.
Όσοι θα επισκεφθούν τον μουσικό μαραθώνιο στις δυο αίθουσες του συναυλιακού συγκροτήματος «Βουλγαρία» πρέπει να ξέρουν ότι αποτελεί μέρος του κύκλου «Η Μουσική της Ευρώπης» και η είσοδος είναι ελεύθερη.
Μετάφραση: Πένκα Βέλεβα
Φωτογραφίες: προσωπικό αρχείο
Δεν είναι τυχαίο που ο συνθέτης Γιόσιφ Τσανκόφ, η δημιουργική πορεία του οποίου άρχισε στις αρχές της δεκαετίας του ’30 του 20ού αιώνα και συνεχίστηκε μέχρι το 1971, αποκαλείται Πατριάρχης της βουλγαρικής μουσικής. Μας άφησε πάνω από 500 έργα –..
Το πρότζεκτ «Αγάπη και τραγούδι» συναντά στη σκηνή γενιές αγαπημένων βουλγάρων ερμηνευτών, που δημιούργησαν επιτυχίες σε διαφορετικά μουσικά στιλ στην πορεία των χρονών. Η μελωδική ροκ εκπροσωπείται από το γκρουπ «Ντιάνα Εξπρές», που..
Μέχρι τις 12 Ιουλίου μουσική δωματίου θα ηχεί στις μεσαιωνικές εκκλησίες «Αρχάγγελοι Μιχαήλ και Γαβριήλ» και «Άγιος Γεώργιος» στο αρχιτεκτονικό παραδοσιακό συγκρότημα Αρμπανάσι, κοντά στο Βελίκο Τάρνοβο. Οι ναοί έχουν υπέροχη ακουστική και..
Από τις 2 μέχρι τις 7 Αυγούστου θα διεξαχθεί η 3 η έκδοση του Διεθνούς Τζαζ Φεστιβάλ «Δρ. Εμίλ Ηλίεφ» στο Μπόροβετς. Το μουσικό φόρουμ είναι ήδη..
Μέσα στα μεγαλοπρεπή φυσικά σκηνικά των Βράχων του Μπελογκραντσίκ μέχρι τις 18 Αυγούστου λαμβάνει χώρα η 9 η έκδοση του Φεστιβάλ «Όπερα στις..