Στις 25 Σεπτεμβρίου η Γκεργκάνα Ντιμιτρόβα παρουσιάζει το πρότζεκτ έθνικ μουσικής «Λευκοπόδαρη». Το πρόγραμμα που θα ακούσουμε, συνεχίζει, εμπλουτίζει και αναπτύσσει τις ιδέες του πρώτου ατομικού άλμπουμ της «Μέσα από τα μάτια του Ηλίου». Το άλμπουμ εμφανίστηκε πριν από περίπου πέντε χρόνια, αποκαλύπτοντας την ικανότητα της Γκεργκάνα να συνδυάζει μουσικά στοιχεία από διάφορους παλιούς πολιτισμούς. Η δημοφιλής τραγουδίστρια είναι μέρος της χορωδίας «Το μυστήριο των βουλγαρικών φωνών» και το «Εύα κουαρτέτο». Με τα συγκροτήματα αυτά είναι συνεχώς στις παγκόσμιες σκηνές. Παράλληλα αναπτύσσει και τη σόλο καριέρα της.
Μετά την κυκλοφορία του πρώτου μου άλμπουμ ακολούθησαν συναυλίες, καθώς και συμμετοχές σε φεστιβάλ στη Γερμανία, την Αυστρία, την Πολωνία - λέει η ίδια. – Η μουσική βρέθηκε σε αρκετές κατατάξεις έθνικ μουσικής, γυρίστηκε σε διάφορους ευρωπαϊκούς ραδιοφωνικούς σταθμούς. Αυτό επίσης συνέβαλε στη δημοτικότητα του πρότζεκτ. Ο καλλιτέχνης θέλει αναπόφευκτα να αναπτύσσει το δημιουργικό του πνεύμα. Εντελώς φυσικά άρχισαν να γεννιούνται νέα έργα… Εργάστηκα και πάλι με τον Άλεξ Νούσεφ – ενορχηστρωτή όλων των έργων στο πρώτο άλμπουμ. Σε κάποια από τα έργα ο Κωσταντίν Γκέντσεφ επίσης έδωσε τις ιδέες του ως συνθέτης και ενορχηστρωτής. Σταδιακά δημιουργήσαμε τα τραγούδια, που συμπεριλαμβάνονται στο δεύτερο άλμπουμ με τίτλο «Λευκοπόδαρη» -«Μέσα από τα μάτια της Γης», το οποίο θα κυκλοφορήσει σε λίγες ημέρες. Πολλά από τα έργα έχουν ερμηνευτεί σε κλαμπ και συναυλίες. Και ακριβώς εδώ είναι η διαφορά μεταξύ των δύο άλμπουμ. Το πρώτο ηχογραφήθηκε πριν να το παρουσιάσουμε στη σκηνή, και το δεύτερο – πρώτα διαμορφώθηκε στις συναυλίες μας και μετά ηχογραφήσαμε τα τραγούδια, που για μένα είναι η καλύτερη λύση.
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Η Ορχήστρα Δημοτικής Μουσικής της ΒΕΡ με μαέστρο τον Ντιμίταρ Χρίστοφ κλείνει τη σεζόν απόψε /20 Ιουνίου/ με μια συναυλία στην οποία θα ακουστούν μόνο τίτλοι πρεμιέρας. Το πρόγραμμα περιλαμβάνει 17 νέα κομμάτια και διασκευές τραγουδιών που θα..
Ο Λιούμπο Κίροφ είναι ανάμεσα στα αστέρια της βουλγαρικής μουσικής, που τα τελευταία χρόνια γεμίζουν τις μεγαλύτερες αίθουσες. Κάθε τραγούδι του συγκινεί το κοινό, που έχει νέα αφορμή χαράς – πριν λίγες μέρες ο ερμηνευτής κυκλοφόρησε το άλμπουμ..
Τις ημέρες πριν τη μεγάλη χριστιανική εορτή της Πεντηκοστής, ο Ναός της Αγίας Σοφίας στην πρωτεύουσα φιλοξενεί την πρώτη έκδοση του Φεστιβάλ Εκκλησιαστικής Χορωδιακής Μουσικής, που θα λάβει χώρα από τις 19 μέχρι τις 23 Ιουνίου. Διοργανωτές είναι η..