Στην Ανατολική Σερβία υπάρχουν βουλγάρικες μειονότητας στη Βράνια, στο Τσάριμπροντ και το Μποσίλεγκραντ. Τώρα που η Σερβία έχει κατευθυνθεί σταθερά προς την ΕΕ απ’ ότι φαίνεται υπάρχουν οι συνθήκες να βελτιωθεί η κατάσταση των συμπατριωτών μας που έμειναν στην επικράτεια της γειτονικής χώρας μετά τον Πρώτο Παγκόσμιο Πόλεμο. Η πρώτη ένδειξη είναι ο τριπλασιασμός της επιχορήγησης για τα βουλγαρόφωνα ΜΜΕ που βρίσκονται στην επικράτειά της, το οποίο συμφωνήθηκε μεταξύ του Προέδρου της Βουλγαρίας, Ρούμεν Ράντεβ και του Σέρβου ομολόγου του Αλεξάντερ Βούκτσιτς, τον Ιούνιο που πέρασε.
Οι βουλγάρικες κοινότητες στην περιοχή είναι εξαιρετικά δραστήριες. Επί χρόνια αναλαμβάνουν πολλές πρωτοβουλίες. Μια από αυτές είναι και το Βουλγαρο-Σέρβικο Κέντρο που εγκαινιάζεται σήμερα στην πόλη Βράνια, στη Νοτιοανατολική Σερβία. Τις εκδηλώσεις θα παρακολουθήσουν ο πρέσβης της Βουλγαρίας στη Σερβία, Ράντκο Βλάικοβ, ο γενικός πρόξενος στη Νις, Έντβιν Σουγκάρεβ, ο πρόεδρος της Υπηρεσίας για τους Βούλγαρους του Εξωτερικού, Πέταρ Χαραλάμπιεβ και ο δήμαρχος της Βράνια, Σλόμπονταν Μιλένκοβιτς.
«Η δημιουργία του Κέντρου στα τέλη του 2017 ήταν μεγάλη πρόκληση, λέει ο πρόεδρος του νέου θεσμού, Ντάρκο Ανάτσκοβ. Οι άνθρωποι σπάνια υπηρετούν πια σκοπούς. Στόχος μας είναι να ενημερώνουμε στα βουλγάρικα τους Βούλγαρους στη Βράνια. Επίσης να υπερασπιζόμαστε τα δικαιώματά μας και να φροντίζουμε για την ασφάλειά μας. Θέλουμε ελεύθερα να μπορούμε να αυτοπροσδιοριζόμαστε. Ταυτόχρονα ζητάμε διάλογο με τους σέρβικους θεσμούς. Θέλουμε να μπορούν τα παιδιά μας να μαθαίνουν βουλγάρικα στα σχολεία και θέλουμε να διοργανώνουμε πολιτιστικές εκδηλώσεις με βουλγάρικα προγράμματα – θεατρικές παραστάσεις, μουσικές βραδιές. Υπάρχουν ιδέες για εκδρομές στη Βουλγαρία. Η συνάντηση σήμερα δημιουργεί ακόμα περισσότερες συνθήκες για να θέτουμε υποψηφιότητα για πρότζεκτ διακρατικής συνεργασίας και για τους Βούλγαρους του εξωτερικού».
Ένα από τα πρότζεκτ διακρατικής συνεργασίας που ήδη εκπονεί η ομάδα του Κέντρου λέγεται «Τόσο κοντά – τόσο μακριά». Στην πραγματοποίησή του συμμετέχουν ο Δήμος της Βράνια και ο Δήμος του Κιουστεντίλ. Το πρότζεκτ συμπεριλαμβάνει το γύρισμα μιας ταινίας που προωθεί την πολιτιστική κληρονομιά των δυο πόλεων. Η ταινία λέγεται «Φύλακες της πολιτιστικής κληρονομιάς» και τα γυρίσματα θα ολοκληρωθούν φέτος τον Νοέμβριο.
Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Εν μέσω της φετινής εκστρατείας των υποψηφίων φοιτητών, το ερώτημα ποιο είναι το πιο επιθυμητό πανεπιστημιακό πρόγραμμα ακούγεται ρητορικό. Τα τελευταία τέσσερα χρόνια, αδιαμφισβήτητη νούμερο ένα επιλογή των μελλοντικών αποφοίτων είναι η Νομική Σχολή..
Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Εθελοντή Αιμοδότη, σήμερα στη χώρα διοργανώνονται πρωτοβουλίες αιμοδοσίας. Οι εμπειρογνώμονες του Βουλγαρικού Οργανισμού Εθελοντικής Αιμοδοσίας επισημαίνουν ότι σύμφωνα με στοιχεία του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας, η..
Εθνική έρευνα ειδημόνων με τον τίτλο «Δέκα χρόνια δέκα κίνδυνοι για την Βουλγαρία» δείχνει 10 κινδύνους για την χώρα μας για την επόμενη δεκαετία. Το βασικό ρίσκο για τον πληθυσμό της Βουλγαρίας φαίνεται να είναι η «Χειροτέρευση της μόρφωσης»...
Για τρίτο συνεχόμενο χρόνο στην περιοχή του Ντόμπριτς θα διεξαχθεί η αγροτική έκθεση «Ημέρα του κάμπου», που διοργανώνεται από την Ένωση..
Οι καλύτεροι βούλγαροι μαθητές στα μαθηματικά κέρδισαν 5 μετάλλια με τη συμμετοχή τους στον πιο έγκριτο διαγωνισμό μαθηματικών στον κόσμο για το..
Οι Βούλγαροι διανύουν με το αυτοκίνητο κατά μέσον όρο πάνω από 21 000 ετησίως, μετέδωσε το BGNES. Στη δεύτερη θέση ανάμεσα στις βαλκανικές χώρες..