Κατά τη δεκαετία του ’90 του περασμένου αιώνα τον γνωρίζαμε από τη νεανική του καριέρα ως «μουσικού του δρόμου», καθώς και ως μέλος του γκρουπ «Ακάγκα». Από δεκαετίες ο διάσημος τρομπονίστας ζει και δημιουργεί στη Γαλλία, όπου συμμετέχει σε διάφορα συγκροτήματα. Λέει ότι του είναι μεγάλη ευχαρίστηση να ερμηνεύει τη μουσική του στη Βουλγαρία με βουλγάρους μουσικούς σε διάφορα φεστιβάλ, κλαμπ και συναυλίες στη χώρα μας.
Εδώ και μερικά χρόνια γράφω μουσική για μεγαλύτερα συγκροτήματα – όπως τα δύο προγράμματα «Συνείδηση» και «Αντανακλάσεις», που είναι σουίτες για big band και τρεις σολίστες – υπενθυμίζει ο Γκεόργκι. – Τα ερμηνεύσαμε μαζί με τη Big Band της ΒΕΡ.
Όλοι είναι θαυμάσιοι μουσικοί και ήταν συγκινητική εμπειρία στη σκηνή. Πρόκειται για εντελώς νέο πρόγραμμα, με εξαίρεση δύο θεμάτων, που είχα συμπεριλάβει στο πρώτο μου άλμπουμ, αλλά μου ήταν ενδιαφέρον πώς θα ακουστούν σε διαφορετικό ηχητικό περιβάλλον. Όπως στα προηγούμενα μου πρότζεκτ, που ανέφερα, η μουσική ρέει χωρίς διακοπή, οι διάφορες καταστάσεις διαχέονται η μία μέσα στην άλλη. Σαν σε ταινία ή θεατρικό έργο. Σαν φωτοσκιάσεις…
Ο Γκεόργκι λέει επίσης ότι προετοιμάζει την πραγματοποίηση αυτού του μεγάλου πρότζεκτ και στη Γαλλία, αλλά προς το παρόν οι «Φωτοσκιάσεις» παραμένουν έργο, που έχει εκτελεστεί σε βουλγαρική σκηνή μόνο.
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Φωτογραφίες: προσωπικό αρχείο
Ο Ορλίν Γκοράνοβ ξεκίνησε την καριέρα του πολύ πριν την μετάβαση αλλά κατάφερε να παραμείνει στο επίκεντρο της βουλγάρικης μουσικής και μετά. Έχει την ρομαντική βαθιά φωνή της σχολής του παρελθόντος αλλά καταφέρνει να κάνει πράγματα που ηχούν επίκαιρα..
Η παραθαλάσσια μας πόλη Βάρνα θα βυθιστεί στο πνεύμα της γαλλικής Γιορτής της Μουσικής στις 21 Ιουνίου. Η εκδήλωση, που διοργανώνεται από την Αλιάνζ Φρανσέζ Βάρνα, με τη χρηματική υποστήριξη του Δήμο Βάρνα, της Κρατικής Όπερας της Βάρνα και της..
Το τρίο Innerglow με το τραγούδι «Απελευθερωμένος» , ήταν μεταξύ των φιναλίστ στον 55ο Διαγωνισμό «Άνοιξη» της ΒΕΡ. Ο Τόντορ Κοβάτσεβ, ο Πέταρ Ζέλεβ και ο Ματέι Χριστόσκοβ τώρα προωθούν το κομμάτι τους, γιατί είναι πολύ κατάλληλο για το καλοκαίρι...
Απόψε οι νέοι μουσικοί από το συγκρότημα «Γιούπιτερ 7» δίνουν συναυλία στο πλαίσιο του πρότζεκτ «Νησί της μουσικής» του Πολιτιστικού Κέντρου «Σρεντέτς»..