Κατά τη δεκαετία του ’90 του περασμένου αιώνα τον γνωρίζαμε από τη νεανική του καριέρα ως «μουσικού του δρόμου», καθώς και ως μέλος του γκρουπ «Ακάγκα». Από δεκαετίες ο διάσημος τρομπονίστας ζει και δημιουργεί στη Γαλλία, όπου συμμετέχει σε διάφορα συγκροτήματα. Λέει ότι του είναι μεγάλη ευχαρίστηση να ερμηνεύει τη μουσική του στη Βουλγαρία με βουλγάρους μουσικούς σε διάφορα φεστιβάλ, κλαμπ και συναυλίες στη χώρα μας.
Εδώ και μερικά χρόνια γράφω μουσική για μεγαλύτερα συγκροτήματα – όπως τα δύο προγράμματα «Συνείδηση» και «Αντανακλάσεις», που είναι σουίτες για big band και τρεις σολίστες – υπενθυμίζει ο Γκεόργκι. – Τα ερμηνεύσαμε μαζί με τη Big Band της ΒΕΡ.
Όλοι είναι θαυμάσιοι μουσικοί και ήταν συγκινητική εμπειρία στη σκηνή. Πρόκειται για εντελώς νέο πρόγραμμα, με εξαίρεση δύο θεμάτων, που είχα συμπεριλάβει στο πρώτο μου άλμπουμ, αλλά μου ήταν ενδιαφέρον πώς θα ακουστούν σε διαφορετικό ηχητικό περιβάλλον. Όπως στα προηγούμενα μου πρότζεκτ, που ανέφερα, η μουσική ρέει χωρίς διακοπή, οι διάφορες καταστάσεις διαχέονται η μία μέσα στην άλλη. Σαν σε ταινία ή θεατρικό έργο. Σαν φωτοσκιάσεις…
Ο Γκεόργκι λέει επίσης ότι προετοιμάζει την πραγματοποίηση αυτού του μεγάλου πρότζεκτ και στη Γαλλία, αλλά προς το παρόν οι «Φωτοσκιάσεις» παραμένουν έργο, που έχει εκτελεστεί σε βουλγαρική σκηνή μόνο.
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Φωτογραφίες: προσωπικό αρχείο
Παρόλο που για περισσότερα από 20 χρόνια ζει μαζί με την οικογένειά της στο εξωτερικό, το βουλγαρικό δημοτικό τραγούδι την συνοδεύει παντού. Η Μαγκνταλένα Τόντοροβα Καραμίτεβα είναι δημιουργός δεκάδες στίχων, που μετατρέπει σε τραγούδια, μαζί με..
Η νεαρή κοπέλα Ντάνι Ιλίεβα παρουσιάζει το νέο της τραγούδι με τίτλο «Θα φιλήσω;». Το 2022, μόλις 16 ετών, η Ντάνι έγινε η νεότερη τραγουδίστρια που κέρδισε τον διαγωνισμό «Το Μπουργκάς και η θάλασσα». Δεν είναι το πρώτο της βραβείο - παρά την ηλικία..
22 χορωδίες από τη Βουλγαρία, τη Σερβία και την Αγκόλα συμμετέχουν στη φετινή έκδοση του Διεθνούς Χορωδιακού Φεστιβάλ «Ήχοι της Μαύρης Θάλασσας» στην παραθαλάσσια πόλη Μπαλτσίκ από τις 12 μέχρι τις 16 Ιουνίου. Εκτός από τις τέσσερις βραδιές του..
Απόψε οι νέοι μουσικοί από το συγκρότημα «Γιούπιτερ 7» δίνουν συναυλία στο πλαίσιο του πρότζεκτ «Νησί της μουσικής» του Πολιτιστικού Κέντρου «Σρεντέτς»..