Οι μικροί τραγουδιστές της παιδικής χορωδίας «Μπόντρα πέσεν» (Εύθυμο τραγούδι) από την πόλη Σούμεν, στην Βορειοανατολική Βουλγαρία, δίνουν στις 19 Δεκεμβρίου την παραδοσιακή τους χριστουγεννιάτικη συναυλία στην αίθουσα της πόλης τους που φέρει το όνομα της ιδρύτριας της χορωδίας, Βενέτα Βίτσεβα. Μαζί τους στη σκηνή το κοινό θα απολαύσει τη Συμφωνιέτα του Σούμεν και στο πρόγραμμα συμπεριλαμβάνονται νέες ενορχηστρώσεις γνωστών χριστουγεννιάτικων και πρωτοχρονιάτικων τραγουδιών.
Η χορωδία ιδρύθηκε πριν 55 χρόνια. Στην πρώτη πρόβα εμφανίστηκαν 110 παιδιά. Από το 2011 διευθύντρια της χορωδίας είναι η Ντενίτσα Ουζούνοβα, μαθήτρια της καθηγήτριας Βίτσεβα. Κάτω από την καθοδήγηση της κυρίας Ουζούνοβα η χορωδία σημείωσε πολλές επιτυχίες, ειδικά τις δυο τελευταίες σεζόν.
Περιμένουμε με ανυπομονησία να απολαύσουμε τα χαμόγελα και το χριστουγεννιάτικο πνεύμα των παιδιών του Σούμεν.
Μετάφραση: Πένκα Βέλεβα
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε το πρώτο του άλμπουμ, με τον τίτλο "Νοστάλγκια". Το συγκρότημα υπάρχει εδώ και καιρό και το..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια» με διευθυντή τον Νικόλα Γκεοργκίεβ. Η Ιβελίνα, η Σιάνα, η Σάρα, η Καλίνα, Τσβετελίνα και η..
Ένα από τα τραγούδια που συμμετέχουν στον διαγωνισμό τραγουδιού «Το Μπουργκάς και η θάλασσα» 2024 είναι το «Μου υποσχέθηκες» του Φωνητικού Συγκροτήματος HighLight. Το συγκρότημα αποτελείται από 20 ταλαντούχους νεαρούς ερμηνευτές της HighLight..