Στις 16 Δεκεμβρίου η χορωδία για Βουλγάρικα Παραδοσιακά Τραγούδια «Από την πηγή» θα δώσει συναυλία στην εκκλησία «Άγιος Δημήτριος» κοντά στο Τορόντο του Καναδά. Ιδρύτρια της χορωδίας είναι μια Βουλγάρα γεννημένη στο Τορόντο. Η Ιρίνα Μάρκοβα (Irene Markoff) είναι καθηγήτρια Μουσικής στο Πανεπιστήμιο Υόρκ (York University) της πόλης και έχει δημιουργήσει επίσης το συγκρότημα «Μελένια φωνή» το οποίο εκτελεί παραδοσιακό και επεξεργασμένο βουλγάρικο και βαλκανικό φολκλόρ.
Στις ΗΠΑ έκανα διδακτορικό για την τούρκικη παραδοσιακή μουσική και έμαθα κροατικά στο Πανεπιστήμιο του Σηάτλ (City University of Seattle). Εκεί συμμετείχα και σε μια κροατική γυναικεία χορωδία. Η περιοχή του Πίριν είναι πολύ ενδιαφέρουσα για μένα γιατί τα τραγούδια της είναι δίφωνα. Ίδρυσα το σχήμα «Μελένια φωνή» το 2014 με φοιτητές μου στους οποίους δίδασκα βαλκανικό τραγούδι. Το όνομα ήταν δική μου ιδέα γιατί η λέξη «μεντ» στα βουλγάρικα σημαίνει ταυτόχρονα «μέλι» και «χαλκός». Τα τραγούδια που ερμηνεύουμε τα έχω βρει χάρη στις μελέτες μου και τα επεξεργάζομαι η ίδια. Εκτός από βουλγάρικα τραγουδάμε επίσης σέρβικα, μακεδονικά, βοσνιακά, κροατικά, ελληνικά, τούρκικα, κουρδικά και ιρανικά. Το σχήμα μας είναι πολυεθνικό – η Αικατερίνα Πιατκόβα είναι από το Καζαχστάν, ο Μάριο Μορέλο από την Ιταλία, η Νάντια Γιουνάν είναι Ασσύρια ενώ ο Τζέιμσον Έκιν είναι ινδουιστής. Όλοι τους λατρεύουν τα βουλγάρικα παραδοσιακά τραγούδια.
Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Φωτογραφίες: προσωπικό αρχείοΤο Εθνικό Θέατρο «Ιβάν Βάζοβ» στην Σόφια θα χαρίσει σε 120 θεατές εισιτήρια για την φθινοπωρινή σαιζόν. Αφορμή είναι η επέτειος των 120 χρόνων από την ίδρυση του Θεάτρου το 1904. Οι τυχεροί θα έχουν την δυνατότητα να αγοράσουν δεύτερο εισιτήριο με..
Ο υπουργός Πολιτισμού Νάιντεν Τόντοροφ υπέγραψε δύο σημαντικά διεθνή έγγραφα, χάρη στα οποία θα συνεργαζόμαστε με την Αυστραλία, καθώς και με τη Ρουμανία, την Κροατία και τη Σερβία στον τομέα της εξερεύνησης, της προστασίας και της προβολής της..
Για πολλοστή χρονιά οι κάτοικοι και οι επισκέπτες του Μπάνσκο θα μεταφερθούν στον κόσμο του ορεινού, ακραίου και περιπετειώδη κινηματογράφου, μετέδωσε το BTA. Η φετινή έκδοση του φεστιβάλ «Θερινή κινηματογραφική μανία κάτω από τα άστρα» είναι σε..
Εγκαινιάστηκε επίσημα η έκθεση «Παραμύθια από χρυσό και ασήμι» του Εθνικού Ιστορικού Μουσείου που ετοιμάστηκε για τα 100 χρόνια του Πολιτιστικού Κέντρου..