Πλησιάζει η ημέρα των ερωτευμένων και οι λάτρεις της κλασσικής μουσικής μπορούν να σημειώσουν αυτήν την μέρα με μια ρομαντική συναυλία. Στις 14 Φεβρουαρίου στην αίθουσα Βουλγαρία το βουλγάρικο κοινό θα ακούσει για πρώτη φορά το Κοντσέρτο για βιολί και ορχήστρα Camposelice του πιανίστα και συνθέτη Μίνκο Λάμποφ.
Το κοντσέρτο είναι γραμμένο ειδικά για τον βούλγαρο βιολονίστα Σβετλίν Ρούσεφ και για το αγαπημένο του βιολί «Στραντιβάριους Καμποσελίτσε». Ο Σβετλίν Ρούσεφ είναι εξάρχων της Orchestre de la Suisse Romande καιτης Orchestre Philharmonique de Rafio-France. Στις 14 Φεβρουαρίου θα τον συνοδεύσει η Φιλαρμονική Ορχήστρα Σόφιας υπό την διεύθυνση του μαέστρου Sasha Makila από την Φινλανδία.
Για πρώτη φορά το Κοντσέρτο παίχτηκε στη Ρωσία το 2017.
Έλαβα πρόσκληση από την Συμφωνική Ορχήστρα της Επαρχίας Κοστρομά (περίπου 400 χιλιόμετρα βόρεια της Μόσχας) την οποία μερικές φορές διευθύνει ο πατέρας μου, λέει ο Μίνκο. Με αυτήν την ορχήστρα συνεργάζομαι από τότε που συμπεριέλαβαν στο πρόγραμμά τους μια σουίτα από το μπαλέτο μου «Μπούρια» (Θύελλα), βασισμένο στο θεατρικό έργο του Ρώσου Αλεξάντερ Οστρόφσκι. Το κοντσέρτο για βιολί το έχω αφιερώσει στον Σβετλίν Ρούσεφ, τον οποίο θαυμάζω και με τον οποίο το ηχογραφήσαμε το 2018 με την Συμφωνική Ορχήστρα της ΒΕΡ.
Το πιο σοβαρό τζαζ σχήμα μου λεγόταν «Brainstorm» (2002), λέει ο Μίνκο. Εκεί άρχισα να πειραματίζομαι με το βουλγάρικο φολκλόρ, ενώ η μεγαλύτερη επιτυχία μου είναι η Σάκα Ζούλου Ορκέστρα (από το 2008), με την οποία πέρσι παρουσιάσαμε το πρώτο μας άλμπουμ και κερδίσαμε το βραβείο της Ακαδημίας του Λος Άντζελες Music Awards για το 2018. Είμαστε 13 άτομα και παίζουμε μαζί από τα μαθητικά μας χρόνια. Σύντομα θα ανέβουμε στη σκηνή του Διεθνούς Φεστιβάλ «Κοστρόμο Σιμφωνίτσεσκαγια» και ελπίζω το βραβείο να μας ανοίξει και τις πόρτες των βουλγάρικων φεστιβάλ.
Πριν από περισσότερα από 40 χρόνια ένα τραγούδι μετατράπηκε σε σύμβολο της φιλίας. Και σήμερα όμως το τραγούδι ηχεί ζωηρά και φέρει τη ζέστη των μοιρασμένων θετικών συναισθημάτων – γέλιο, χαρά, ευτυχία… Το «Φίλοι» είναι μία από τις πρώτες επιτυχίες..
Μέχρι τις 14 Ιουλίου στην μεγάλη σκηνή του 4 ου "Midalidare - Rock in the Wine Valley" θα εμφανιστούν αστέρια της παγκόσμιας μουσικής σκηνής όπως οι DEEP PURPLE, MR. BIG, ACCEPT, Axel Rudi Pell, Hammerfall, Beast in Black, The O'Reillys and the..
Δεν είναι τυχαίο που ο συνθέτης Γιόσιφ Τσανκόφ, η δημιουργική πορεία του οποίου άρχισε στις αρχές της δεκαετίας του ’30 του 20ού αιώνα και συνεχίστηκε μέχρι το 1971, αποκαλείται Πατριάρχης της βουλγαρικής μουσικής. Μας άφησε πάνω από 500 έργα –..