Πλησιάζει η ημέρα των ερωτευμένων και οι λάτρεις της κλασσικής μουσικής μπορούν να σημειώσουν αυτήν την μέρα με μια ρομαντική συναυλία. Στις 14 Φεβρουαρίου στην αίθουσα Βουλγαρία το βουλγάρικο κοινό θα ακούσει για πρώτη φορά το Κοντσέρτο για βιολί και ορχήστρα Camposelice του πιανίστα και συνθέτη Μίνκο Λάμποφ.
Το κοντσέρτο είναι γραμμένο ειδικά για τον βούλγαρο βιολονίστα Σβετλίν Ρούσεφ και για το αγαπημένο του βιολί «Στραντιβάριους Καμποσελίτσε». Ο Σβετλίν Ρούσεφ είναι εξάρχων της Orchestre de la Suisse Romande καιτης Orchestre Philharmonique de Rafio-France. Στις 14 Φεβρουαρίου θα τον συνοδεύσει η Φιλαρμονική Ορχήστρα Σόφιας υπό την διεύθυνση του μαέστρου Sasha Makila από την Φινλανδία.
Για πρώτη φορά το Κοντσέρτο παίχτηκε στη Ρωσία το 2017.
Έλαβα πρόσκληση από την Συμφωνική Ορχήστρα της Επαρχίας Κοστρομά (περίπου 400 χιλιόμετρα βόρεια της Μόσχας) την οποία μερικές φορές διευθύνει ο πατέρας μου, λέει ο Μίνκο. Με αυτήν την ορχήστρα συνεργάζομαι από τότε που συμπεριέλαβαν στο πρόγραμμά τους μια σουίτα από το μπαλέτο μου «Μπούρια» (Θύελλα), βασισμένο στο θεατρικό έργο του Ρώσου Αλεξάντερ Οστρόφσκι. Το κοντσέρτο για βιολί το έχω αφιερώσει στον Σβετλίν Ρούσεφ, τον οποίο θαυμάζω και με τον οποίο το ηχογραφήσαμε το 2018 με την Συμφωνική Ορχήστρα της ΒΕΡ.
Το πιο σοβαρό τζαζ σχήμα μου λεγόταν «Brainstorm» (2002), λέει ο Μίνκο. Εκεί άρχισα να πειραματίζομαι με το βουλγάρικο φολκλόρ, ενώ η μεγαλύτερη επιτυχία μου είναι η Σάκα Ζούλου Ορκέστρα (από το 2008), με την οποία πέρσι παρουσιάσαμε το πρώτο μας άλμπουμ και κερδίσαμε το βραβείο της Ακαδημίας του Λος Άντζελες Music Awards για το 2018. Είμαστε 13 άτομα και παίζουμε μαζί από τα μαθητικά μας χρόνια. Σύντομα θα ανέβουμε στη σκηνή του Διεθνούς Φεστιβάλ «Κοστρόμο Σιμφωνίτσεσκαγια» και ελπίζω το βραβείο να μας ανοίξει και τις πόρτες των βουλγάρικων φεστιβάλ.
Ένα καυτό καλοκαίρι περιμένει τον Στέφαν Βαλντόμπρεφ και το συγκρότημα «Οι Συνήθεις Ύποπτοι». Στις 27 Ιουνίου οι μουσικοί ξεκίνησαν από το Ρούσε μια περιοδεία σε όλη τη χώρα, στην οποία θα παρουσιάσουν το νέο τους άλμπουμ «Θαυμαστικά Ερωτηματικά». Το..
Απόψε ξεκινά η εθνική περιοδεία του τραγουδιστή Βλάντι Άμποβ - Γράφα που έχει τον τίτλο «Η πιο ευτυχισμένη περιοδεία». Η πρώτη συναυλία είναι στο θερινό θέατρο της Στάρα Ζαγκόρα και το κοινό θα απολαύσει το μεγαλόπρεπο σόου που παρουσίασε ο καλλιτέχνης..
Απόψε στις 19:00 η ώρα στο Πρώτο Στούντιο της ΒΕΡ μαζί με την Μπιγκ Μπάντα του θεσμού και υπό την διεύθυνση του Αντόνι Ντόντσεβ θα παίξει μια από τις πιο δημοφιλείς τζαζ μουσικούς της Ευρώπης, η Κάρλα Κιόλνερ. Ο Αντόνι Ντόντσεβ είναι διάσημος για τις..