Το «Ευρωπαϊκό Μουσικό Φεστιβάλ» συνεχίζεται ως τις 12 Απριλίου με συναυλία της παιδικής χορωδίας «Πιμ-Παμ» που θα γιορτάσει τα 40 της χρόνια στην αίθουσα «Βουλγαρία» με τη συνοδεία της Ορχήστρας του Classic FM Radio υπό την διεύθυνση του Γκριγκόρ Παλικάροφ. Παρουσιάστρια θα είναι η ηθοποιός Γκεργκάνα Στογιάνοβα και θα ηχήσουν αγαπημένα τραγούδια που έχει δημιουργήσει ο επί πολλά έτη μαέστρος της χορωδίας, Μπορίς Καραντίμτσεφ (1933-2014).
Στην αρχή της λειτουργίας της η χορωδία ήταν μεταξύ των σχημάτων στο πλαίσιο του Μεγάρου των Πιονέρων, ενώ με την ονομασία «Πιμ-Παμ» απέκτησε κύρος μετά τη συμμετοχή της στο διεθνές φεστιβάλ «Ο Χρυσός Ορφέας» στην Χρυσή Ακτή της Βάρνας. Εκεί οι μικροί τραγουδιστές εκτέλεσαν τραγούδι, αφιερωμένο στον πρώτο βούλγαρο αστροναύτη, Γκεόργκι Ιβανόφ.
Στην αρχή η χορωδία ονομαζόταν «Φωνητικό σχήμα του Μεγάρου των Πιονέρων», αλλά ο Μπορίς Καραντίμτσεφ θεωρούσε πως είναι πολύ μακρύ, λέει η Ιρένα Χρίστοβα, καλλιτεχνική διευθύντρια των «Πιμ-Παμ». Έτσι μαέστρος και παιδιά έκαναν βόλτες στη φύση, αναζητώντας ένα πιο σύντομο και εύηχο όνομα. Έτσι προέκυψε η νέα ονομασία που θυμίζει τον ήχο που κάνουν τα καμπανάκια. Μετά το 1989 το σχήμα έγινε ιδιωτικό. Τα μικρότερα μέλη μας είναι μόλις 4 ετών και τα παιδιά μένουν στο σχήμα όσο θέλουν ασχέτως από την ηλικία τους. Ο Μπορίς Καραντίμτσεφ έγραψε πολλά χιτ της ποπ μουσικής, αλλά έχει αφήσει και πρότυπα στο παιδικό τραγούδι. Τα κομμάτια του που συμπεριλαμβάνουμε στο ρεπερτόριό μας έχουν ωραία κείμενα και μουσική.
Έχουν συνηθίσει τα παιδιά να τραγουδούν με τη συνοδεία ορχήστρας;
Άρχισα να τραγουδώ στο σχήμα το 1997, λέει εκείνη. Ήμουν από τα πρώτα παιδιά που έμειναν μετά τα 14 χρόνια τους. Δεν ήθελα να φύγω παρά τους κανονισμούς και από τότε όσοι θέλουν μένουν περισσότερο. Συχνά και μέχρι τα 18 τους. Πριν κάμποσα χρόνια τελείωσα την Εθνική Ακαδημία Θεατρικής και Κινηματογραφικής Τέχνης και είμαι ελεύθερος επαγγελματίας, κάτι που μου δίνει τη δυνατότητα να έχω χόμπι. Μου αρέσουν τα εξτρίμ σπορ και εδώ και λίγο καιρό ξεναγώ τουρίστες στη Σόφια. Το σημαντικότερο για μένα είναι ότι δουλεύω με παιδιά. Όταν έγινε σαφές πως δεν θα μπορώ να μείνω παραπάνω στην χορωδία ο κύριος Καραντίμτσεφ μου πρότεινε να βοηθάω με τα μεγαλύτερα παιδιά και σιγά σιγά άρχισα να διδάσκω και τα μικρότερα. Η ιδέα του ήταν να δημιουργήσουμε κάτι σαν ακαδημία, στην οποία τα παιδιά να έχουν ώρες δραματικής τέχνης, χορού, μουσικών οργάνων. Εμείς κάναμε πραγματικότητα το όνειρό του – πριν δυο χρόνια ανεβάσαμε το μιούζικαλ «Κάστινγκ», στο οποίο τα παιδιά τραγουδούσαν και έπαιζαν ταυτόχρονα σαν ηθοποιοί. Ο Μπορίς Καραντίμτσεφ με βοήθησε να αναπτύξω τα ταλέντα μου και επηρέασε τον τρόπο, με τον οποίο σκέφτομαι.
Η χορωδία «Πιμ-Παμ» θα δώσει συναυλία και στο Πλόβντιβ που είναι η φετινή Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης. Στις 15 Απριλίου λοιπόν στον Οίκο Πολιτισμού «Μπορίς Χρίστοφ» μαζί τους θα ανέβουν στην σκηνή και η χορωδία «Αγόρια του Πλόβντιβ» με μαέστρο την Μιλένα Τολέντοβα.
Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Φωτογραφίες: προσωπικό αρχείο
Πριν από περισσότερα από 40 χρόνια ένα τραγούδι μετατράπηκε σε σύμβολο της φιλίας. Και σήμερα όμως το τραγούδι ηχεί ζωηρά και φέρει τη ζέστη των μοιρασμένων θετικών συναισθημάτων – γέλιο, χαρά, ευτυχία… Το «Φίλοι» είναι μία από τις πρώτες επιτυχίες..
Μέχρι τις 14 Ιουλίου στην μεγάλη σκηνή του 4 ου "Midalidare - Rock in the Wine Valley" θα εμφανιστούν αστέρια της παγκόσμιας μουσικής σκηνής όπως οι DEEP PURPLE, MR. BIG, ACCEPT, Axel Rudi Pell, Hammerfall, Beast in Black, The O'Reillys and the..
Δεν είναι τυχαίο που ο συνθέτης Γιόσιφ Τσανκόφ, η δημιουργική πορεία του οποίου άρχισε στις αρχές της δεκαετίας του ’30 του 20ού αιώνα και συνεχίστηκε μέχρι το 1971, αποκαλείται Πατριάρχης της βουλγαρικής μουσικής. Μας άφησε πάνω από 500 έργα –..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..