Το «Ευρωπαϊκό Μουσικό Φεστιβάλ» συνεχίζεται ως τις 12 Απριλίου με συναυλία της παιδικής χορωδίας «Πιμ-Παμ» που θα γιορτάσει τα 40 της χρόνια στην αίθουσα «Βουλγαρία» με τη συνοδεία της Ορχήστρας του Classic FM Radio υπό την διεύθυνση του Γκριγκόρ Παλικάροφ. Παρουσιάστρια θα είναι η ηθοποιός Γκεργκάνα Στογιάνοβα και θα ηχήσουν αγαπημένα τραγούδια που έχει δημιουργήσει ο επί πολλά έτη μαέστρος της χορωδίας, Μπορίς Καραντίμτσεφ (1933-2014).
Στην αρχή της λειτουργίας της η χορωδία ήταν μεταξύ των σχημάτων στο πλαίσιο του Μεγάρου των Πιονέρων, ενώ με την ονομασία «Πιμ-Παμ» απέκτησε κύρος μετά τη συμμετοχή της στο διεθνές φεστιβάλ «Ο Χρυσός Ορφέας» στην Χρυσή Ακτή της Βάρνας. Εκεί οι μικροί τραγουδιστές εκτέλεσαν τραγούδι, αφιερωμένο στον πρώτο βούλγαρο αστροναύτη, Γκεόργκι Ιβανόφ.
Στην αρχή η χορωδία ονομαζόταν «Φωνητικό σχήμα του Μεγάρου των Πιονέρων», αλλά ο Μπορίς Καραντίμτσεφ θεωρούσε πως είναι πολύ μακρύ, λέει η Ιρένα Χρίστοβα, καλλιτεχνική διευθύντρια των «Πιμ-Παμ». Έτσι μαέστρος και παιδιά έκαναν βόλτες στη φύση, αναζητώντας ένα πιο σύντομο και εύηχο όνομα. Έτσι προέκυψε η νέα ονομασία που θυμίζει τον ήχο που κάνουν τα καμπανάκια. Μετά το 1989 το σχήμα έγινε ιδιωτικό. Τα μικρότερα μέλη μας είναι μόλις 4 ετών και τα παιδιά μένουν στο σχήμα όσο θέλουν ασχέτως από την ηλικία τους. Ο Μπορίς Καραντίμτσεφ έγραψε πολλά χιτ της ποπ μουσικής, αλλά έχει αφήσει και πρότυπα στο παιδικό τραγούδι. Τα κομμάτια του που συμπεριλαμβάνουμε στο ρεπερτόριό μας έχουν ωραία κείμενα και μουσική.
Έχουν συνηθίσει τα παιδιά να τραγουδούν με τη συνοδεία ορχήστρας;
Άρχισα να τραγουδώ στο σχήμα το 1997, λέει εκείνη. Ήμουν από τα πρώτα παιδιά που έμειναν μετά τα 14 χρόνια τους. Δεν ήθελα να φύγω παρά τους κανονισμούς και από τότε όσοι θέλουν μένουν περισσότερο. Συχνά και μέχρι τα 18 τους. Πριν κάμποσα χρόνια τελείωσα την Εθνική Ακαδημία Θεατρικής και Κινηματογραφικής Τέχνης και είμαι ελεύθερος επαγγελματίας, κάτι που μου δίνει τη δυνατότητα να έχω χόμπι. Μου αρέσουν τα εξτρίμ σπορ και εδώ και λίγο καιρό ξεναγώ τουρίστες στη Σόφια. Το σημαντικότερο για μένα είναι ότι δουλεύω με παιδιά. Όταν έγινε σαφές πως δεν θα μπορώ να μείνω παραπάνω στην χορωδία ο κύριος Καραντίμτσεφ μου πρότεινε να βοηθάω με τα μεγαλύτερα παιδιά και σιγά σιγά άρχισα να διδάσκω και τα μικρότερα. Η ιδέα του ήταν να δημιουργήσουμε κάτι σαν ακαδημία, στην οποία τα παιδιά να έχουν ώρες δραματικής τέχνης, χορού, μουσικών οργάνων. Εμείς κάναμε πραγματικότητα το όνειρό του – πριν δυο χρόνια ανεβάσαμε το μιούζικαλ «Κάστινγκ», στο οποίο τα παιδιά τραγουδούσαν και έπαιζαν ταυτόχρονα σαν ηθοποιοί. Ο Μπορίς Καραντίμτσεφ με βοήθησε να αναπτύξω τα ταλέντα μου και επηρέασε τον τρόπο, με τον οποίο σκέφτομαι.
Η χορωδία «Πιμ-Παμ» θα δώσει συναυλία και στο Πλόβντιβ που είναι η φετινή Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης. Στις 15 Απριλίου λοιπόν στον Οίκο Πολιτισμού «Μπορίς Χρίστοφ» μαζί τους θα ανέβουν στην σκηνή και η χορωδία «Αγόρια του Πλόβντιβ» με μαέστρο την Μιλένα Τολέντοβα.
Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Φωτογραφίες: προσωπικό αρχείο
Ένα καυτό καλοκαίρι περιμένει τον Στέφαν Βαλντόμπρεφ και το συγκρότημα «Οι Συνήθεις Ύποπτοι». Στις 27 Ιουνίου οι μουσικοί ξεκίνησαν από το Ρούσε μια περιοδεία σε όλη τη χώρα, στην οποία θα παρουσιάσουν το νέο τους άλμπουμ «Θαυμαστικά Ερωτηματικά». Το..
Απόψε ξεκινά η εθνική περιοδεία του τραγουδιστή Βλάντι Άμποβ - Γράφα που έχει τον τίτλο «Η πιο ευτυχισμένη περιοδεία». Η πρώτη συναυλία είναι στο θερινό θέατρο της Στάρα Ζαγκόρα και το κοινό θα απολαύσει το μεγαλόπρεπο σόου που παρουσίασε ο καλλιτέχνης..
Απόψε στις 19:00 η ώρα στο Πρώτο Στούντιο της ΒΕΡ μαζί με την Μπιγκ Μπάντα του θεσμού και υπό την διεύθυνση του Αντόνι Ντόντσεβ θα παίξει μια από τις πιο δημοφιλείς τζαζ μουσικούς της Ευρώπης, η Κάρλα Κιόλνερ. Ο Αντόνι Ντόντσεβ είναι διάσημος για τις..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..