Το «Ευρωπαϊκό Μουσικό Φεστιβάλ» συνεχίζεται ως τις 12 Απριλίου με συναυλία της παιδικής χορωδίας «Πιμ-Παμ» που θα γιορτάσει τα 40 της χρόνια στην αίθουσα «Βουλγαρία» με τη συνοδεία της Ορχήστρας του Classic FM Radio υπό την διεύθυνση του Γκριγκόρ Παλικάροφ. Παρουσιάστρια θα είναι η ηθοποιός Γκεργκάνα Στογιάνοβα και θα ηχήσουν αγαπημένα τραγούδια που έχει δημιουργήσει ο επί πολλά έτη μαέστρος της χορωδίας, Μπορίς Καραντίμτσεφ (1933-2014).
Στην αρχή της λειτουργίας της η χορωδία ήταν μεταξύ των σχημάτων στο πλαίσιο του Μεγάρου των Πιονέρων, ενώ με την ονομασία «Πιμ-Παμ» απέκτησε κύρος μετά τη συμμετοχή της στο διεθνές φεστιβάλ «Ο Χρυσός Ορφέας» στην Χρυσή Ακτή της Βάρνας. Εκεί οι μικροί τραγουδιστές εκτέλεσαν τραγούδι, αφιερωμένο στον πρώτο βούλγαρο αστροναύτη, Γκεόργκι Ιβανόφ.
Στην αρχή η χορωδία ονομαζόταν «Φωνητικό σχήμα του Μεγάρου των Πιονέρων», αλλά ο Μπορίς Καραντίμτσεφ θεωρούσε πως είναι πολύ μακρύ, λέει η Ιρένα Χρίστοβα, καλλιτεχνική διευθύντρια των «Πιμ-Παμ». Έτσι μαέστρος και παιδιά έκαναν βόλτες στη φύση, αναζητώντας ένα πιο σύντομο και εύηχο όνομα. Έτσι προέκυψε η νέα ονομασία που θυμίζει τον ήχο που κάνουν τα καμπανάκια. Μετά το 1989 το σχήμα έγινε ιδιωτικό. Τα μικρότερα μέλη μας είναι μόλις 4 ετών και τα παιδιά μένουν στο σχήμα όσο θέλουν ασχέτως από την ηλικία τους. Ο Μπορίς Καραντίμτσεφ έγραψε πολλά χιτ της ποπ μουσικής, αλλά έχει αφήσει και πρότυπα στο παιδικό τραγούδι. Τα κομμάτια του που συμπεριλαμβάνουμε στο ρεπερτόριό μας έχουν ωραία κείμενα και μουσική.
Έχουν συνηθίσει τα παιδιά να τραγουδούν με τη συνοδεία ορχήστρας;
Άρχισα να τραγουδώ στο σχήμα το 1997, λέει εκείνη. Ήμουν από τα πρώτα παιδιά που έμειναν μετά τα 14 χρόνια τους. Δεν ήθελα να φύγω παρά τους κανονισμούς και από τότε όσοι θέλουν μένουν περισσότερο. Συχνά και μέχρι τα 18 τους. Πριν κάμποσα χρόνια τελείωσα την Εθνική Ακαδημία Θεατρικής και Κινηματογραφικής Τέχνης και είμαι ελεύθερος επαγγελματίας, κάτι που μου δίνει τη δυνατότητα να έχω χόμπι. Μου αρέσουν τα εξτρίμ σπορ και εδώ και λίγο καιρό ξεναγώ τουρίστες στη Σόφια. Το σημαντικότερο για μένα είναι ότι δουλεύω με παιδιά. Όταν έγινε σαφές πως δεν θα μπορώ να μείνω παραπάνω στην χορωδία ο κύριος Καραντίμτσεφ μου πρότεινε να βοηθάω με τα μεγαλύτερα παιδιά και σιγά σιγά άρχισα να διδάσκω και τα μικρότερα. Η ιδέα του ήταν να δημιουργήσουμε κάτι σαν ακαδημία, στην οποία τα παιδιά να έχουν ώρες δραματικής τέχνης, χορού, μουσικών οργάνων. Εμείς κάναμε πραγματικότητα το όνειρό του – πριν δυο χρόνια ανεβάσαμε το μιούζικαλ «Κάστινγκ», στο οποίο τα παιδιά τραγουδούσαν και έπαιζαν ταυτόχρονα σαν ηθοποιοί. Ο Μπορίς Καραντίμτσεφ με βοήθησε να αναπτύξω τα ταλέντα μου και επηρέασε τον τρόπο, με τον οποίο σκέφτομαι.
Η χορωδία «Πιμ-Παμ» θα δώσει συναυλία και στο Πλόβντιβ που είναι η φετινή Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης. Στις 15 Απριλίου λοιπόν στον Οίκο Πολιτισμού «Μπορίς Χρίστοφ» μαζί τους θα ανέβουν στην σκηνή και η χορωδία «Αγόρια του Πλόβντιβ» με μαέστρο την Μιλένα Τολέντοβα.
Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Φωτογραφίες: προσωπικό αρχείο
Στα πρόθυρα του καλοκαιριού δύο αδελφοί – ο Γιαβορ και ο Βίκτωρ Γκεοργκίεβι, μας προσφέρουν το νεότερο τραγούδι τους που φέρει τον τίτλο «Καλοκαίρι». Το τραγούδι δημιουργήθηκε στο πλαίσιο του νέου πρότζεκτ τους SinFin. Το περασμένο 2023 ο Γιάβορ..
Σε συντονισμό με τη βροχερή άνοιξη, ο Ερσίν Μουστάφοφμας λέει με το νέο του τραγούδι ότι «Δεν μπορεί να βρέχει για πάντα». Τον γνωρίζουμε ως φρόντμαν του συγκροτήματος JEREMY?, αλλά τώρα μας παρουσιάζει το πρώτο του σόλο τραγούδι. Ο ίδιος..
Η εθνική δημοσκόπηση της εκπομπής «Αλέγκρο Βιβάτσε» του προγράμματος «Χοριζόντ» της ΒΕΡ έδειξε ότι για τους ακροατές ο πιο κατάλληλος μουσικός να λάβει τον τίτλο «Μουσικός της Χρονιάς» για το 2023 είναι η τραγουδίστρια της όπερας, Σόνια Γιόντσεβα, η..