Όλα ξεκίνησαν πριν από, περίπου, ένα χρόνο από μια παιδική χαρά - γεννήθηκε η ιδέα μιας φωτογραφικής έκθεσης και έπειτα ήρθαν οι τραμπάλες που είναι προσαρμοσμένες για παιδιά σε αναπηρικές καρέκλες.
Η ιδέα είναι της Άννα Γιόντσεβα - υπάλληλου σε μεγάλη εταιρεία εισαγωγής αυτοκινήτων και μητέρα δύο παιδιών. Όπως όλοι μας, γνωρίζει ότι το θέμα των παιδιών με αναπηρίες αναφέρεται συχνά στην κοινωνία. Σχολιάζονται θέματα όπως η ιατρική περίθαλψη, τα μέσα που χρειάζονται για να ζουν μια κανονική ζωή, οι εκπαιδευτικές ανάγκες τους. Αλλά η Άννα τα βλέπει από την οπτική γωνία της μητέρας που ξέρει πολύ καλά πόσο σημαντικά είναι τα παιχνίδια για τα μικρά παιδιά και πόσες "αόρατες" πληροφορίες ανταλλάσσουν μεταξύ τους στην επαφή τους με τους συμμαθητές τους έξω από τις τάξεις, τις ομάδες μελέτης κλπ.
"Η ιδέα ξεκίνησε από ένα δυσάρεστο γεγονός. Ένας συμμαθητής της κόρης μου της είπε να μην παίζει με ένα κορίτσι σε αναπηρική καρέκλα επειδή ήταν "μεταδοτική". Εκείνη τη στιγμή, αποφάσισα ότι ήθελα να φωτογραφίσω αυτά τα παιδιά, για να δείξω ότι είναι όπως όλα τα άλλα, να τα κάνω πιο «ορατά». Καθώς δεν έχω τέτοια παιδιά στο περιβάλλον μου, δημιούργησα μια ομάδα στο Facebook και περιέγραψα την ιδέα. Διαδόθηκε πολύ γρήγορα και μια εβδομάδα αργότερα διοργάνωσα μια εκδήλωση. Συναντηθήκαμε σε ένα πάρκο, ήρθαν τα πρώτα "μοντέλα" και ξεκινήσαμε. Με την πάροδο του χρόνου άρχισα να διοργανώνω συναντήσεις στις οποίες φέρνουμε σε επαφή παιδιά με αναπηρίες με συνομηλίκους τους, που μαθαίνουν να παίζουν μαζί και να επικοινωνούν κανονικά. Κύριος στόχος του προγράμματος είναι να δείξει εκείνα τα παιδιά που, για μεγάλο μέρος της κοινωνίας, εξακολουθούν να είναι αόρατα. Για αυτά, αποδεικνύεται ότι, είναι δύσκολο να βρεθεί μια θέση σε νηπιαγωγεία, παιδικές χαρές, σχολεία ... Έτσι, τον Αύγουστο του 2019 ξεκίνησε η εκστρατεία "Ας παίξουμε μαζί". Σταδιακά «γεννήθηκε» η ιδέα να κατασκευαστεί μια τραμπάλα, που είναι ένας πολύ καλός τρόπος ενσωμάτωσης των «διαφορετικών» παιδιών. Είναι προσαρμοσμένη για τα παιδιά που δεν μπορούν να χρησιμοποιούν τις συνηθισμένες τραμπάλες. Μέχρι σήμερα έχουν κατασκευαστεί έξι τραμπάλες, δύο από τις οποίες έχουν ήδη τοποθετηθεί στη Σόφια και το Πλέβεν. Οι υπόλοιπες θα τοποθετηθούν στις πόλεις Βράτσα, Στάρα Ζαγόρα, Σεβλίβο, Ράζγκραντ. Ελπίζω ότι θα μπουν τουλάχιστον δύο ακόμα στην πρωτεύουσα. Για μένα, το καλύτερο είναι ότι η ιδέα έγινε καλά δεκτή από την κοινωνία και οι τραμπάλες αγοράστηκαν με ιδιωτικές δωρεές. Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους με υποστηρίζουν. Ένα άτομο από μόνο του δεν μπορεί να κάνει τίποτα".
Μέχρι τώρα έχουν πραγματοποιηθεί δύο επιτυχημένες εκθέσεις που φέρνουν χρήματα στον ειδικό λογαριασμό εκστρατείας. Το έργο σύντομα θα κλείσει ένα χρόνο λειτουργίας. Στις 23 Φεβρουαρίου στο City Stage, μια ροκ συναυλία πρόκειται να προωθήσει την ιδέα. Οι δημοφιλείς καλλιτέχνες της Βουλγαρίας θα παίξουν για την υποστήριξη των παιδιών με την συμμετοχή του Vasko Patch, και των συγκροτημάτων The Case, Yambadon, Expose Team, Time Jugglers, καθώς και την αρχική μπάντα Balkanji, η μουσική της οποίας εμπνέεται από τη βουλγαρική λαογραφία. Η Άννα Γιορντάνοβα ελπίζει ότι με τα χρήματα που θα συγκεντρωθούν, καθώς και με τη συνεργασία των διαφόρων δήμων, οι «Τραμπάλες του καλού και των παιδικών χαμόγελων» θα φτάσουν σε όλα τα «διαφορετικά» παιδιά.
Φωτογραφίες: πρ. αρχείο
Μετάφραση: Σταύρος Βανιώτης
Οι Βούλγαροι είναι καλά ενημερωμένοι για τις αιτίες και τις επιπτώσεις από τις κλιματικές αλλαγές. Δεν είναι όμως ενημερωμένοι για τους τρόπους αντιμετώπισής τους. Αυτό δείχνουν τα στοιχεία για τη χώρα από τη νεότερη 6 η κατά σειρά έρευνα για τις..
Οι παραδόσεις της γαλλοφωνίας στη Βουλγαρία έχουν πλούσια ιστορία, που ανάγεται στην περίοδο της Βουλγαρικής Αναγέννησης. Ήδη τότε ο γαλλικός πολιτισμός και γλώσσα εκτιμιούνταν ιδιαίτερα από τους πιο μορφωμένους εκπροσώπους της κοινωνίας μας ως..
Με επιθυμία να ανοίξουν προς τον κόσμο, μετά τα πολλά χρόνια απομόνωσης στο πρώην σοσιαλιστικό στρατόπεδο, η Βουλγαρία και η Ρουμανία προσχώρησαν το 1994 στον Διεθνή Οργανισμό Γαλλοφωνίας. Τότε στη χώρα μας ιδρύθηκε το Γαλλόφωνο Ινστιτούτο..
Για τρίτο συνεχόμενο χρόνο στην περιοχή του Ντόμπριτς θα διεξαχθεί η αγροτική έκθεση «Ημέρα του κάμπου», που διοργανώνεται από την Ένωση..
Οι καλύτεροι βούλγαροι μαθητές στα μαθηματικά κέρδισαν 5 μετάλλια με τη συμμετοχή τους στον πιο έγκριτο διαγωνισμό μαθηματικών στον κόσμο για το..