Είτε το πιστεύουμε είτε όχι στην ενέργεια των λέξεων, συνοδεύουμε όλες τις γιορτές με ευχές. Παραδοσιακές ή φτιαγμένες για την κάθε περίσταση, οι ευχές είναι τα σύγχρονα ονόματα για την υγεία, μακροζωία, ευτυχία και τύχη. Ειδικά όταν η γιορτή σηματοδοτεί μια νέα αρχή, που δημιουργεί νέες ελπίδες και νέες δυνατότητες. Αυτή είναι η έννοια των εορτών γύρω από τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά, που είναι γεμάτες με συμβολικές λέξεις και ενέργειες.
Αν διδασκόμαστε από τη σοφία των προγόνων μας, πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με τις λέξεις που εκστομίζουμε.
Παλιά, η έκφραση «Σου δίνω το λόγο μου», ήταν ισότιμη με συμβόλαιο που πρέπει να τηρηθεί οπωσδήποτε, γιατί «Ο άνθρωπος αξίζει όσο αξίζει ο λόγος του».
Στη λαϊκή παράδοση, το να ευχόμαστε το κακό στο γείτονα είναι σοβαρή αμαρτία, και η άδικη κατάρα επιστρέφει πάντα σε αυτόν που την είπε. Για τη σοφία του λαού μας, η οποία υπάρχει στις παροιμίες που χρησιμοποιούμε ακόμα και σήμερα, διαβάστε στο άρθρο της συλλογής του Ράδιο Βουλγαρία «Μια καλή λέξη - χρυσό κλειδί - η δύναμη του λόγου στη λαογραφία».
Επιμέλεια: Αλμπένα Μπέζοφσκα
Μετάφραση: Σταύρος Βανιώτης
Οι πόλεμοι και οι γεωπολιτικές ανακατάξεις έχουν αρνητική επίδραση στην ζωή των κατοίκων της Γης. Οι άνθρωποι αναγκάζονται βίαια να εγκαταλείψουν τα σπίτια τους, τα αγαθά τους, τις δραστηριότητές τους. Κινούν προς την προσφυγιά, προς αβέβαιο μέλλον..
Σήμερα είναι η επέτειος για τα 203 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση. Ας θυμηθούμε την Ελληνική Επιτροπή του Λονδίνου. Ο Φιλελληνισμός ήταν ένα κίνημα συμπαράστασης προς τους Έλληνες και εμφανίστηκε αρχικά τόσο στην Ευρώπη όσο και στην Αμερική...
Ο ιδρυτής της ρουμανικής φωτογραφίας, ο ζωγράφος Κάρολ ποπ ντε Σάτμαρι, είναι σύγχρονος της Βουλγαρικής Αναγέννησης. Είχε τη δυνατότητα να φωτογραφήσει αξιοσημείωτες προσωπικότητες και γεγονότα του βουλγαρικού αγώνα ανεξαρτησίας. Για τον Σάτμαρι και τη..