Στην συναυλία της Φιλαρμονικής της Σόφιας, η οποία έχει προγραμματιστεί για την 25η Φεβρουαρίου, θα απολαύσουμε έργα αυστριακών συνθετών, εκπροσώπων διαφορετικών εποχών - Piano Concerto № 17 από τον Μότσαρτ και την Συμφωνία μουσικής δωματίου, όπους 23 του Alexander Zemlinsky, που δημιούργησε στις πρώτες δεκαετίες του 20ού αιώνα. Διευθυντής ορχήστρας θα είναι ο Sascha Goetzel, επισκέπτης μαέστρος της εθνικής μας φιλαρμονικής ορχήστρας. Γεννημένος στη Βιέννη, έκανε τα πρώτα του βήματα στο βιολί με δάσκαλο τον πατέρα του και σε ηλικία 11 ετών. άρχισε να μαθαίνει διεύθυνση με καθηγητή τον Richard Österreicher. Από το 2008 είναι καλλιτεχνικός διευθυντής και πρώτος μαέστρος της Φιλαρμονικής Ορχήστρας Borusan της Κωνσταντινούπολης. Έχει συνεργαστεί με τους Placido Domingo, Jose Carreras, Anna Netrebko, Rene Fleming και πολλά άλλα μεγάλα ονόματα της παγκόσμιας σκηνής.
Σολίστ στο κοντσέρτο πιάνου του μεγάλου βιεννέζου κλασικού, είναι ο Σεργκέι Ρέντκιν, ο οποίος τελευταία ζει στην Βουλγαρία. Γεννήθηκε στο Κρασνογιάρσκ και άρχισε να παίζει πιάνο σε ηλικία 5 ετών. Σε ηλικία 13 ετών κέρδισε τα πρώτα του μεγάλα βραβεία σε διεθνείς διαγωνισμούς πιάνου. Το 2016, ο μεγάλος Ρώσος μαέστρος Βαλέριι Γκεργκίεφ τον προσκάλεσε ως σολίστ στην ορχήστρα του θεάτρου Μαριάνσκι. Μαζί δίνουν συναυλίες στο Παρίσι, τη Νέα Υόρκη, το Μεξικό, τη Μαδρίτη, τη Βουδαπέστη και το Μόναχο. Το 2017 υπερασπίστηκε το διδακτορικό του στο Ωδείο της Αγίας Πετρούπολης "Nikolai Rimsky - Korsakov". Ο Ρέντκιν είναι ήδη γνωστός στην Βουλγαρία και το καλοκαίρι του 2020, μετά από πρόσκληση της Φιλαρμονικής της Σόφιας, έπαιξε μαζί με τη σύζυγό του - τη Βουλγάρα πιανίστα Βικτώρια Βασιλένκο.
Φωτογραφίες: sofiaphilharmonic.com
Επιμέλεια: Αλμπένα Μπέζοβσκα
Μετάφραση και επιμέλεια: Σταύρος Βανιώτης
Το Plovdiv Jazz Summer– το θερινό πρόγραμμα ενός από τα μεγαλύτερα τζαζ φεστιβάλ στη χώρα - Plovdiv Jazz Fest, άρχισε στα μέσα Ιουλίου. Το φεστιβάλ συνεχίζεται με τρεις συναυλίες στο θερινό κινηματογράφο «Ορφέας» στο Πλόβντιβ και μια μεγάλη δωρεάν..
Από τις 3 ως τις 10 Αυγούστου στο Μπάνσκο λαμβάνει χώρα το 27 ο Μπάνσκο Τζαζ Φεστ. Συμμετέχουν 135 μουσικοί από 18 χώρες και θα έχει από τουλάχιστον 3 συναυλίες κάθε μέρα. Έχει και έκθεση για την ιστορία της τζαζ μουσικής στην Βουλγαρία και τζαζ..
Πρόγραμμα, γεμάτο εκδηλώσεις που ξεπερνούν το γνωστό μας στάνταρ, υπόσχονται οι διοργανωτές του φεστιβάλ RADAR , το οποίο διεξάγεται από τις 2 μέχρι τις 4 Αυγούστου στη Βάρνα. Η 11 η έκδοση του φεστιβάλ υπόσχεται να είναι σημείο τομής των..
Απόψε στην σκηνή του Plovdiv Jazz Fest στο Θερινό Σινεμά «Ορφέι» θα έχει 2 συναυλίες. Η μια είναι του συγκροτήματος Frantik Zen του σαξοφωνίστα..
Απόψε στο νησί Αγία Αναστασία η Κρατική Όπερα του Μπουργκάς διοργανώνει την συναυλία «Edith Piaf - Non, je ne regrette rien» η οποία είναι μέρος της..