Στην συναυλία της Φιλαρμονικής της Σόφιας, η οποία έχει προγραμματιστεί για την 25η Φεβρουαρίου, θα απολαύσουμε έργα αυστριακών συνθετών, εκπροσώπων διαφορετικών εποχών - Piano Concerto № 17 από τον Μότσαρτ και την Συμφωνία μουσικής δωματίου, όπους 23 του Alexander Zemlinsky, που δημιούργησε στις πρώτες δεκαετίες του 20ού αιώνα. Διευθυντής ορχήστρας θα είναι ο Sascha Goetzel, επισκέπτης μαέστρος της εθνικής μας φιλαρμονικής ορχήστρας. Γεννημένος στη Βιέννη, έκανε τα πρώτα του βήματα στο βιολί με δάσκαλο τον πατέρα του και σε ηλικία 11 ετών. άρχισε να μαθαίνει διεύθυνση με καθηγητή τον Richard Österreicher. Από το 2008 είναι καλλιτεχνικός διευθυντής και πρώτος μαέστρος της Φιλαρμονικής Ορχήστρας Borusan της Κωνσταντινούπολης. Έχει συνεργαστεί με τους Placido Domingo, Jose Carreras, Anna Netrebko, Rene Fleming και πολλά άλλα μεγάλα ονόματα της παγκόσμιας σκηνής.
Σολίστ στο κοντσέρτο πιάνου του μεγάλου βιεννέζου κλασικού, είναι ο Σεργκέι Ρέντκιν, ο οποίος τελευταία ζει στην Βουλγαρία. Γεννήθηκε στο Κρασνογιάρσκ και άρχισε να παίζει πιάνο σε ηλικία 5 ετών. Σε ηλικία 13 ετών κέρδισε τα πρώτα του μεγάλα βραβεία σε διεθνείς διαγωνισμούς πιάνου. Το 2016, ο μεγάλος Ρώσος μαέστρος Βαλέριι Γκεργκίεφ τον προσκάλεσε ως σολίστ στην ορχήστρα του θεάτρου Μαριάνσκι. Μαζί δίνουν συναυλίες στο Παρίσι, τη Νέα Υόρκη, το Μεξικό, τη Μαδρίτη, τη Βουδαπέστη και το Μόναχο. Το 2017 υπερασπίστηκε το διδακτορικό του στο Ωδείο της Αγίας Πετρούπολης "Nikolai Rimsky - Korsakov". Ο Ρέντκιν είναι ήδη γνωστός στην Βουλγαρία και το καλοκαίρι του 2020, μετά από πρόσκληση της Φιλαρμονικής της Σόφιας, έπαιξε μαζί με τη σύζυγό του - τη Βουλγάρα πιανίστα Βικτώρια Βασιλένκο.
Φωτογραφίες: sofiaphilharmonic.com
Επιμέλεια: Αλμπένα Μπέζοβσκα
Μετάφραση και επιμέλεια: Σταύρος Βανιώτης
Η Μιχαέλα Φίλεβα παρουσιάζει νέους λατίνο ρυθμούς στο καινούριο της τραγούδι που λέγεται "Λα Μούζικα". Η Μιχαέλα γνωρίζει ισπανικά και της αρέσει η Ισπανία. Τώρα τραγουδά και σ’ αυτήν την γλώσσα. Το νέο της άλμπουμ λέγεται "96" και είναι..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε το πρώτο του άλμπουμ, με τον τίτλο "Νοστάλγκια". Το συγκρότημα υπάρχει εδώ και καιρό και το..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια» με διευθυντή τον Νικόλα Γκεοργκίεβ. Η Ιβελίνα, η Σιάνα, η Σάρα, η Καλίνα, Τσβετελίνα και η..
Απόψε στην σκηνή του Plovdiv Jazz Fest στο Θερινό Σινεμά «Ορφέι» θα έχει 2 συναυλίες. Η μια είναι του συγκροτήματος Frantik Zen του σαξοφωνίστα..
Απόψε στο νησί Αγία Αναστασία η Κρατική Όπερα του Μπουργκάς διοργανώνει την συναυλία «Edith Piaf - Non, je ne regrette rien» η οποία είναι μέρος της..