Η Εθνική ομάδα Βόλεϊ της Βουλγαρίας νίκησε την Εθνική της Ισπανίας με 3: 0 (25:12, 25:19 και 25:21), στον δεύτερο αγώνα της στον δεύτερο όμιλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Βόλεϊ Γυναικών, που παίχτηκε στο Πλόβντιβ. Πρόκειται για την δεύτερη νίκη της βουλγαρικής ομάδας, μετά την πρώτη συνάντηση με την Εθνική της Ελλάδας, η οποία επίσης κερδήθηκε με 3: 0. Αυτές οι δύο νίκες έβαλαν την ομάδα μας σε εξαιρετικά πλεονεκτική θέση για να προκριθεί στον 1/8 τελικό.
Για ένα 24ωρο η ΕΕ αναγκάστηκε να ακούσει πολλές φορές τον βουλγάρικο ύμνο. Η Εθνική Ομάδα Ρυθμικής Γυμναστικής έγινε απόλυτη πρωταθλήτρια Ευρώπης στην Βουδαπέστη και κέρδισε χρυσό μετάλλιο στην ομαδική της κατάταξη. Η Στιλιάνα Νικόλοβα..
Στον Ιππικό Όμιλο «Φριγκοπάν» στο χωριό Τσαράτσοβο, κοντά στο Πλόβντιβ, διεξάγεται το παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ιππασίας μετ’ εμποδίων. Οι νικητές παίρνουν διαπιστευτήρια για την Ολυμπιάδα στο Παρίσι. Το τουρνουά είναι για παιδιά, εφήβους, κορασίδες,..
Η Μαριέτα Γκεοργκίεβα ανέβηκε στο Έβερεστ (8848 μέτρα) και έγινε η τρίτη βουλγάρα γυναίκα στην ψηλότερη κορυφή στον πλανήτη. Η Μαριέτα Γκεοργκίεβα συμμετείχε σε αποστολή μαζί με τον πιο δημοφιλή ορειβάτη τώρα Νίρμαλ Πούρτζα. Ο ίδιος ήταν επικεφαλής της..
Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ρυθμικής Γυμναστικής στην Κλουζ-Ναπόκα στην Ρουμανία, που τελείωσε χθες, ήταν ο τελευταίος αγώνας πριν την Ολυμπιάδα στο Παρίσι,..