Η εθνική ομάδα βόλεϊ της Βουλγαρίας νίκησε την ομάδα της Τσεχίας στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Βόλεϊ Γυναικών του Πλόβντιβ με 3-0 (26:24, 25:12, 25:19). Για την ώρα η ομάδα της Βουλγαρίας βρίσκεται στη δεύτερη θέση στον Όμιλο Β, αλλά εξακολουθεί να έχει την ευκαιρία να τερματίσει πρώτη. Αυτό θα εξαρτηθεί από τον αγώνα με την εθνική της Πολωνίας. Οι Βουλγάρες αθλήτριες έχουν ήδη προκριθεί για τους προημιτελικούς μετά από τρεις νίκες και μία ήττα.
Βούλγαροι αστυνομικοί θα φύγουν για τη Γαλλία, για να βοηθήσουν τους γάλλους συναδέλφους τους για την εγγύηση της ασφάλειας στους θερινούς Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς Αγώνες τον Ιούλιο και τον Αύγουστο 2024. Στα συμφραζόμενα του..
Ο Πρόεδρος Ρούμεν Ράντεφ απένειμε την Τιμητική Πλακέτα του ΠτΔ στην εθνική ομάδα βόλεϊ γυναικών έως 18 χρονών της Βουλγαρίας. Η διάκριση είναι για εξαιρετική προσφορά στην ανάπτυξη του βουλγαρικού αθλητισμού και για την πρώτη θέση στο Ευρωπαϊκό..
Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ρυθμικής Γυμναστικής στην Κλουζ-Ναπόκα στην Ρουμανία, που τελείωσε χθες, ήταν ο τελευταίος αγώνας πριν την Ολυμπιάδα στο Παρίσι, που ξεκινά στις 26 Ιουλίου. Στην αναμέτρηση συμμετείχαν 11 ομάδες. Στην Κλουζ-Ναπόκα η..