Πριν 32 χρόνια, οι νέοι στην Βουλγαρία και όλοι οι πολίτες που βγήκαν στους δρόμους για να επισημάνουν πως μια ιστορική εποχή για την χώρα μας έχει τελειώσει, τραγουδούσαν:
«Ως πότε θα περιμένουμε; Θεέ μου δώσε στην Βουλγαρία δρόμο, φως, ελευθερία».
Πρόκειται για το τραγούδι «Προσευχή για την Βουλγαρία» το οποίο ηχούσε στις πλατείες και στα μήτινγκ την δεκαετία του ’90 μαζί με άλλα τραγούδια-ντοκουμέντα από εκείνη την εποχή τα οποία μπήκαν στον φάκελο «τραγούδια των διαδηλώσεων». Έπειτα τα αποκαλούσαν και «τραγούδια της μετάβασης» γιατί συνεχίσαμε να τα θυμόμαστε και να τα τραγουδάμε.
Κάποιοι από τους στίχους ηχούν επίκαιρα και σήμερα γιατί μιλούν για φτώχεια, κοινωνικές ανισότητες, όνειρα για καλύτερη ζωή και φυσικά για την ελευθερία σε όλες της τις μορφές. Επίκαιρα ακούγεται και η «Προσευχή για την Βουλγαρία» ειδικά σε μια στιγμή σαν την τωρινή που συνδέεται με οικονομική κρίση, ανασφάλεια και προεκλογικά πάθη.
Αυτό είναι το τραγούδι που σας προτείνουμε στα επόμενα λεπτά. Η μουσική είναι του Στέφαν Ντιμιτρόβ και οι στίχοι της Μιριάνα Μπάσεβα. Ερμηνεύουν ο Βασίλ Νάιντενοβ και η Μπογκντάνα Καραντότσεβα.
Ο Μπορίς Χρίστοβ (1914-1993) γεννήθηκε στο Πλόβντιβ όπου ο πατέρας του ήταν δάσκαλος. Ο πατέρας του Μπορίς Χρίστοβ ήταν Βούλγαρος από την Μπίτολα (σήμερα στην Β.Μακεδονία) και συμμετείχε σε επαναστατικές δραστηριότητες για την απελευθέρωση..
Ο πατέρας του Φριτς Τσβίκι ήταν Ελβετός και η μητέρα του Τσέχα από την Αυτοκρατορία της Αυστρο-Ουγγαρίας. Ο πατέρας του ήταν μεγαλοβιομήχανος και πρέσβης της Νορβηγίας στη Βάρνα. Ο Φριτς στάλθηκε το 1904 στην Ελβετία όπου φοίτησε στο..
Η τέχνη και η πρακτική διεξαγωγής διαπραγματεύσεων μεταξύ εκπροσώπων ομάδων ή κρατών – έτσι σύντομα μπορούμε να εξηγήσουμε τη σημασία του όρου «διπλωματία». Η λέξη προέρχεται από την Αρχαία Ελλάδα, όταν απεσταλμένοι ηγεμόνων παρέδιδαν σημαντικά..