Η ημέρα του Αγίου Νικολάου, που γιορτάζει σήμερα η Ορθόδοξη Εκκλησία, είναι και μια από τις μεγαλύτερες εθνικές εορτές. Στη βουλγαρική λαογραφία, ο άγιος έχει φτερά, που του προσδίδουν χαρακτηριστικά κοντά στη μυθική εικόνα του άντρα δράκου. Έχει δύο ψυχές και μπορεί να βρίσκεται σε δύο διαφορετικά μέρη ταυτόχρονα. Οι εθνογράφοι μας έχουν μαζέψει μύθους που λένε για τον Άγιο Νικόλαο σε ένα τραπέζι την ώρα που ξεσπά μια τρικυμία στη θάλασσα. Ο Άγιος «κοιμάται», αλλά στην πραγματικότητα πετάει για να σώσει τους ανθρώπους που έχουν ανάγκη. Υπάρχει και ένα παρόμοιο τραγούδι: Ο Άγιος Νικόλαος πήγε στην Παναγία επειδή γεννήθηκε ο Χρίστος. Όλοι οι άγιοι κάθισαν γύρω από το τραπέζι. Ο Άγιος Νικόλαος πήρε το χρυσό ποτήρι για να πιει, αλλά τον πήρε ο ύπνος και το ποτήρι έσκυψε. Λίγο πριν χυθεί το κρασί, πρόλαβε να το πιάσει και εξήγησε ότι η Μαύρη Θάλασσα είχε ταρακουνηθεί και αυτός είχε «φύγει» για να καταπνίξει τις ισχυρές τρικυμίες και να σώσει τρεις βάρκες.
Ας ακούσουμε αυτό το τραγούδι στην όμορφη ερμηνεία του Ντανιέλ Σπάσοφ και του Μιλέν Ιβανόφ.
Το πρότζεκτ «Αγάπη και τραγούδι» συναντά στη σκηνή γενιές αγαπημένων βουλγάρων ερμηνευτών, που δημιούργησαν επιτυχίες σε διαφορετικά μουσικά στιλ στην πορεία των χρονών. Η μελωδική ροκ εκπροσωπείται από το γκρουπ «Ντιάνα Εξπρές», που..
Μέχρι τις 12 Ιουλίου μουσική δωματίου θα ηχεί στις μεσαιωνικές εκκλησίες «Αρχάγγελοι Μιχαήλ και Γαβριήλ» και «Άγιος Γεώργιος» στο αρχιτεκτονικό παραδοσιακό συγκρότημα Αρμπανάσι, κοντά στο Βελίκο Τάρνοβο. Οι ναοί έχουν υπέροχη ακουστική και..
Ένα από τα πολυαναμενόμενα πολιτιστικά γεγονότα το καλοκαίρι στη Σόφια αρχίζει σήμερα. Για 13 ο έτος το φεστιβάλ A to JazZ θα μετατρέψει το Νότιο Πάρκο 2 σε μια μοιρασμένη, δημιουργική και φιλική προς το περιβάλλον πολιτιστική αστική σκηνή. Οι..
Απόψε στην σκηνή «Στα σκοτεινά», στο Πλόβντιβ, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ "Hills of rock", δίνει συναυλία το γκρυπ "Τερπεντίνα", που πρόσφατα κυκλοφόρησε..
Στην πόλη Αξάκοβο, κοντά στην Βάρνα, δημιουργήθηκε το πρώτο ανσάμπλ κοριτσιών που παίζουν γκάιντα. Το ανσάμπλ είναι μέρος της Σχολής Γκάιντας «Τράκια»..