Από τις 28 Δεκεμβρίου 2021 μέχρι τις 14 Ιανουαρίου 2022 το Βουλγαρικό Πολιτιστικό Κέντρο στο Παρίσι παρουσιάζει το πρότζεκτ «Προσωπικά όρια» των οπτικών καλλιτεχνών Γιαλμούρ και Γιουλιάν Στανκούλοβι. Η έκθεση παρακολουθεί το πείραμα των δύο δημιουργών, οι οποίοι τον τελευταίο μήνα του 2021 πραγματοποίησαν το περφόρμανς τους σε ένα από τα εμβληματικά μέρη στο Παρίσι - Pont des arts /τη Γέφυρα των Τεχνών/ κοντά στο Λούβρο. Σε διαφανή σφαίρα διαμέτρου 2 μέτρων ο Γιουλιάν προσπαθεί να αντιγράψει κυριολεκτικά τις εικόνες και την πραγματικότητα, την οποία παρατηρεί από μέσα.
Σε βίντεο, ο Γιαλμούρ αποτυπώνει τα συμβαίνοντα.
Στο εσωτερικό της σφαίρας κάθε κίνηση και αναπνοή του Γιουλιάν οδηγεί σε απόκλιση των ζωγραφισμένων από τον ίδιο γραμμών από τις πραγματικές εικόνες έξω. Αυτό καθιστά την ακριβή αναπαράσταση της αντικειμενικής πραγματικότητας απολύτως αδύνατη.
Το πρότζεκτ «Προσωπικά όρια» κάνει άμεση παραπομπή στην ιδέα για την ανθρώπινη υποκειμενικότητα και την αναπόφευκτη ύπαρξη μέσα στους προσωπικούς μας κόσμους και αντιλήψεις.
Η Γιαλμούρ γεννήθηκε στην Κωνσταντινούπολη, τελείωσε ζωγραφική στο Çanakkale Onsekiz Mart University και έκανε ειδίκευση στην Εθνική Ακαδημία Καλών Τεχνών της Σόφιας. Δημιουργεί κυρίως στον χώρο της ζωγραφικής, μέσω του συνδυασμού κλασικών και σύγχρονων τεχνοτροπιών, αναπτύσσοντας τα θέματα για την ευαισθησία και τις αισθήσεις μέσα από τα μάτια της σύγχρονης γυναίκας.
Ο Γιουλιάν τελείωσε την Εθνική Ακαδημία Καλών Τεχνών στη Σόφια και συνέχισε τη μόρφωσή του στο Kent State School of Art (ΗΠΑ) και το Mimar Sinan University (Τουρκία). Ανά τα χρόνια πειραματίζεται με διαφορετικές τεχνοτροπίες και μορφές ζωγραφικής, γλυπτικής και φωτογραφίας.
Φωτογραφίες: Βουλγαρικό Πολιτιστικό Κέντρο στο Παρίσι, yandy.eu
Επιμέλεια: Βενέτα Νικόλοβα
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Μέχρι τις 2 Ιουνίου μπροστά στο Εθνικό Μέγαρο Πολιτισμού διεξάγεται Ανοιξάτικη Έκθεση Βιβλίου. Έρευνα της «Άλφα Ρισέρτς» δείχνει ότι το 2022 εκδόθηκαν 3 075 βιβλία. Για σύγκριση το 2012 είχαν εκδοθεί 1 942. Αυξάνονται οι τίτλοι για τα παιδιά..
Οι μεταφραστές Γιαν Μάχεϊ (Τσεχία), η Ελβίρα Μπόρμαν (Γερμανία), η Χάνα Σάντμποργκ (Σουηδία), η Χάνα Καρπίνσκα (Πολωνία) και η Λίβια-Μαρία Νίστορ (Ρουμανία) θα διαμείνουν μέχρι τον Οκτώβριο στον Οίκο Λογοτεχνίας και Μετάφρασης στη Σόφια. Ο Οίκος είναι..
Την παραμονή της 1ης Ιουνίου, τα παιδιά της Σχολής Μπαλέτου «Μάσα Ιλίεβα» θα παρουσιάσουν την «Άριελ» - μια παράσταση εμπνευσμένη από την αγαπημένη ταινία κινούμενων σχεδίων «Η Μικρή Γοργόνα». Η παράσταση είναι στις 29 Μαΐου στις 19:00 στη μεγάλη..
Ο χώρος τέχνης, πολιτισμού και διαλόγου «Τοπλοτσεντράλα» στη Σόφια κλείνει την 5 η σεζόν του με επετειακή έκδοση του εμβληματικού φεστιβάλ Toplo..