Σήμερα γιορτάζουμε το Μπάμπιντεν (Ημέρα της Γιαγιάς), μια από τις μεγάλες εθνικές γιορτές των γυναικών, αφιερωμένη στη φροντίδα των μητέρων και στις ηλικιωμένες γυναίκες που κάποτε βοήθησαν τις νέες μητέρες. Σήμερα, η γιορτή έχει χάσει τις περισσότερες από τις μακροχρόνιες παραδόσεις της, όπως το μπάνιο μικρών παιδιών από τη γιαγιά κ.ά. Οι γυναίκες δίνουν στη γιαγιά πουκάμισα, κάλτσες και ένα πανί που πετάνε στον δεξιό της ώμο. Η γιαγιά, από την άλλη, δένει μια ερυθρόλευκη κλωστή στο δεξί χέρι των παιδιών.
Με το παλιό στυλ, η γιορτή γιορτάζεται στις 21 Ιανουαρίου - ημερομηνία που από το 1951 έχει ανακηρυχθεί Ημέρα μητρότητας για τις μαίες και τους γυναικολόγους.
Γιορτή της σαμάρνταλα ( Nectaroscordum siculum bulgaricum – χαρακτηριστικό βουλγαρικό πολυετές φυτό και μπαχαρικό, διαδεδομένο ιδιαίτερα στην περιοχή της Στάρα Ζαγκόρα, του Γιάμπολ και του Σλίβεν, καθώς και σε όλο τον Ανατολικό Αίμο και τη Στράντζα –..
Την 8 η ημέρα πριν το Πάσχα γιορτάζουμε το Σάββατο του Λαζάρου. Είναι η πρώτη από τις τρεις μεγάλες χριστιανικές γιορτές, συνδεδεμένη με το θαύμα της Ανάστασης. Ακολουθούν η Κυριακή των Βαΐων και το Πάσχα. Η γιορτή πέφτει κάθε χρόνο σε διαφορετική..
Παραδοσιακοί χοροί από την περιοχή του Πίριν και όλες τις λαογραφικές περιοχές της χώρας θα χορεύονται στις 26 και 27 Απριλίου στο Συγκρότημα Εκδηλώσεων «Λευκή σκηνή» στο ορεινό θέρετρο Μπάνσκο. Οι χοροί θα ερμηνεύονται από την Ορχήστρα Δημοτικής..