Σήμερα γιορτάζουμε το Μπάμπιντεν (Ημέρα της Γιαγιάς), μια από τις μεγάλες εθνικές γιορτές των γυναικών, αφιερωμένη στη φροντίδα των μητέρων και στις ηλικιωμένες γυναίκες που κάποτε βοήθησαν τις νέες μητέρες. Σήμερα, η γιορτή έχει χάσει τις περισσότερες από τις μακροχρόνιες παραδόσεις της, όπως το μπάνιο μικρών παιδιών από τη γιαγιά κ.ά. Οι γυναίκες δίνουν στη γιαγιά πουκάμισα, κάλτσες και ένα πανί που πετάνε στον δεξιό της ώμο. Η γιαγιά, από την άλλη, δένει μια ερυθρόλευκη κλωστή στο δεξί χέρι των παιδιών.
Με το παλιό στυλ, η γιορτή γιορτάζεται στις 21 Ιανουαρίου - ημερομηνία που από το 1951 έχει ανακηρυχθεί Ημέρα μητρότητας για τις μαίες και τους γυναικολόγους.
Το Σαββατοκύριακο τα παιδιά από την πόλη Καζανλάκ μπορούν να συμμετάσχουν στο εργαστήρι μαρτενιτσών , που διοργανώνεται από το πιο καινούριο μουσείο στο Καζανλάκ, το «Αχινόρα», το οποίο είναι παράρτημα της Αστικής Πινακοθήκης. Από το μουσείο προσκαλούν..
Η πόλη Απρίλτσι του Αίμου φιλοξενεί ένα από τα πιο γραφικά και νόστιμα βουλγαρικά φεστιβάλ – την Γιορτή του λαρδιού και του ρακόμελου. Στις 24 και 25 Φεβρουαρίου η ορεινή πόλη, που βρίσκεται στους πρόποδες της κορυφής Μαραγκιντίκ, ετοιμάζεται να..
Σε παγκόσμια κλίμακα η οινοπαραγωγή μειώνεται και το 2023 ήταν με την πιο χαμηλή παραγωγή για τις τελευταίες 6 δεκαετίες – δείχνουν τα στοιχεία του Διεθνούς Οργανισμού Αμπέλου και Οίνου ( OIV). Η Βουλγαρία ακόμη επηρεάζεται λιγότερο από τις..