Με την επιθυμία το Μπουργκάς να παρουσιαστεί ως ευρωπαϊκή πόλη, στην οποία οι νέοι πραγματοποιούν τις επιχειρηματικές ιδέες τους και δημιουργούν οικογένειες, αρχίζει η πορεία της παραθαλάσσιας πόλης στον διαγωνισμό για Ευρωπαϊκή Πρωτεύουσα Νεολαίας του 2025. Η πρωτοβουλία ιδρύθηκε το 2009 από το Ευρωπαϊκό Νεανικό Φόρουμ και η μόνη βουλγαρική πόλη, που έχει γίνει Ευρωπαϊκή Πρωτεύουσα Νεολαίας μέχρι τώρα είναι η Βάρνα. Ο διαγωνισμός είναι δυνατότητα να ακουστεί το όνομα του Μπουργκάς σε διεθνή κλίμακα, να αναπτυχθεί ο συνεδριακός και ο πολιτιστικός τουρισμός στην πόλη.
Πίσω από την ιδέα το Μπουργκάς να γίνει Ευρωπαϊκή Πρωτεύουσα Νεολαίας στάθηκε η Γκαμπριέλα Σλάβοβα, η οποία πριν από δύο χρόνια επέστρεψε στην πατρίδα. Με την Παιδική Χορωδία της ΒΕΡ εκείνη έχει γυρίσει όλο τον κόσμο, αργότερα σπούδασε στην Ιαπωνία, την Ταϊλάνδη, τις Κάτω Χώρες και τη Γερμανία και σήμερα είναι μέρος της ομάδας του Δήμου Μπουργκάς. Η κοπέλα πιστεύει ότι αυτό το τεράστιο γεγονός θα προσελκύει εκπαιδευτικούς, επαγγελματίες και νέους από όλο τον κόσμο και θα βοηθήσει να βελτιωθούν οι υποδομές της πόλης.
Τον Νοέμβριο του 2023 θα καταστεί σαφές εάν το Μπουργκάς θα γίνει Ευρωπαϊκή Πρωτεύουσα Νεολαίας, ενημερώνει η ΒΕΡ-Μπουργκάς. Επίκειται να δημιουργηθεί πύλη πληροφοριών, ο Δήμος θα βασιστεί και στην ενεργή υποστήριξη των μη κυβερνητικών οργανισμών, που ασχολούνται με νεανικές δραστηριότητες, τουρισμό, εκπαίδευση και πολιτισμό.
Επιμέλεια: Βέσελα Κράστεβα
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Για δέκατη συνεχόμενη χρονιά τις ημέρες γύρω από την 21 η Ιουνίου, πολλές χώρες στον κόσμο σημειώνουν την γιορτή της γιόγκα. Στη Βουλγαρία, από τις 15 μέχρι τις 23 Ιουνίου, 44 οικισμοί, ανάμεσα στους οποίους οι μεγαλύτερες πόλεις – Σόφια,..
Διήμερο φεστιβάλ στο Πομόριε παρουσιάζει ένα μέρος της ζωής και του επαγγέλματος των ψαράδων. Η ιδέα των διοργανωτών από τον δήμο είναι μέσω συναυλιών, παρουσιάσεων φαγητών με ψάρι, θεατρικών σκετς και ασχολιών οι άνθρωποι να μάθουν περισσότερα για..
Το αγαπημένο μικρών και μεγάλων Φεστιβάλ του Γάβρου θέτει την αρχή των θαλάσσιων περιπετειών στο παραθαλάσσιο χωριό Κράνεβο! Ενδιαφέρον πρόγραμμα, πολλή μουσική, χοροί, παιχνίδια και πλούσια γαστρονομική επιλογή περιμένουν τους επισκέπτες του..
Για τους επιβάτες στον Τερματικό Σταθμό 2 του Αεροδρομίου «Σόφια» είναι ήδη προσιτή νέα ζώνη, που συνδυάζει σύγχρονο χώρο ξεκούρασης και μοιρασμένο..
Από τις 26 έως τις 28 Ιουλίου στο πλατεία του χωριού Βαρντίμ, στην περιοχή του Σβιστόβ (στον Δούναβη), διεξάγεται Φεστιβάλ κεντήματος. Το πρόγραμμα..