Την 1η Οκτωβρίου παραδοσιακά σημειώνουμε την Παγκόσμια Ημέρα της Μουσικής. Η γιορτή ιδρύθηκε το 1974 από το Διεθνές Συμβούλιο για Μουσική της ΟΥΝΕΣΚΟ με πρωτοβουλία του Διεθνούς φήμης βιολονίστα, μαέστρου και κοινωνικού παράγοντα, Γιεχούντι Μενούχιν, ο οποίος τότε ήταν πρόεδρος του Συμβουλίου.
Αυτήν την μέρα, με σκοπό να ευαισθητοποιηθεί η κοινή γνώμη για τα ιδανικά του θεσμού, που είναι η ειρήνη και η φιλία μεταξύ των ανθρώπων, διοργανώνονται συναυλίες, εκθέσεις, σεμινάρια, συνέδρια, σε πάνω από 150 χώρες. Στην Βουλγαρία, παρά το ότι αυτό το Σαββατοκύριακο έχουμε εκλογές, οι λάτρεις της μουσικής μπορούν να διαλέξουν από κάμποσες εκδηλώσεις.
Στην Λέσχη των Αξιωματικών στην Σόφια διοργανώνεται ο διαγωνισμός παιδικού τραγουδιού ˮEclectica Union Kids– Symphony Competition”. Η δεύτερη πρόταση είναι για τους φαν του ροκ συγκροτήματος P.I.F που μπορούν να παρευρεθούν στην παρουσίαση του βιβλίου «Το παραμύθι P.I.F – με ρίμες και νότες» όπου οι μουσικοί θα παίξουν αγαπημένα κομμάτια τους.
Η 1η Οκτωβρίου είναι επίσης Παγκόσμια Ημέρα της ποίησης, της Φυτοφαγίας, των Ηλικιωμένων και επαγγελματική γιορτή των ασφαλιστών στην Βουλγαρία.
Επιμέλεια: Αλμπένα Μπέζοβσκα
Επιμέλεια και Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Απόψε στην σκηνή του Plovdiv Jazz Fest στο Θερινό Σινεμά «Ορφέι» θα έχει 2 συναυλίες. Η μια είναι του συγκροτήματος Frantik Zen του σαξοφωνίστα από την Καταλωνία, Αρνάου Γκαρόφε, ο οποίος ζει εδώ και μια δεκαετία στην Βουλγαρία. Έπειτα..
Απόψε στο νησί Αγία Αναστασία η Κρατική Όπερα του Μπουργκάς διοργανώνει την συναυλία «Edith Piaf - Non, je ne regrette rien» η οποία είναι μέρος της σειράς «Πάρτυ στο νησί 2024». Στην υπαίθρια σκηνή οι καλλιτέχνες θα αποτίσουν φόρο τιμής στην..
Περισσότεροι από 12 000 λάτρεις αναμένεται να έρθουν για τη συναυλία του Λένι Κράβιτζ στο Μπουργκάς. Το γεγονός στον Θαλάσσιο Σταθμό της παραθαλάσσιας πόλης είναι μέρος του Blue Electric Light Tour του αμερικανού ροκ τραγουδιστή. Ο κάτοχος 4..
Απόψε στην σκηνή του Plovdiv Jazz Fest στο Θερινό Σινεμά «Ορφέι» θα έχει 2 συναυλίες. Η μια είναι του συγκροτήματος Frantik Zen του σαξοφωνίστα..
Απόψε στο νησί Αγία Αναστασία η Κρατική Όπερα του Μπουργκάς διοργανώνει την συναυλία «Edith Piaf - Non, je ne regrette rien» η οποία είναι μέρος της..