Την 1η Οκτωβρίου παραδοσιακά σημειώνουμε την Παγκόσμια Ημέρα της Μουσικής. Η γιορτή ιδρύθηκε το 1974 από το Διεθνές Συμβούλιο για Μουσική της ΟΥΝΕΣΚΟ με πρωτοβουλία του Διεθνούς φήμης βιολονίστα, μαέστρου και κοινωνικού παράγοντα, Γιεχούντι Μενούχιν, ο οποίος τότε ήταν πρόεδρος του Συμβουλίου.
Αυτήν την μέρα, με σκοπό να ευαισθητοποιηθεί η κοινή γνώμη για τα ιδανικά του θεσμού, που είναι η ειρήνη και η φιλία μεταξύ των ανθρώπων, διοργανώνονται συναυλίες, εκθέσεις, σεμινάρια, συνέδρια, σε πάνω από 150 χώρες. Στην Βουλγαρία, παρά το ότι αυτό το Σαββατοκύριακο έχουμε εκλογές, οι λάτρεις της μουσικής μπορούν να διαλέξουν από κάμποσες εκδηλώσεις.
Στην Λέσχη των Αξιωματικών στην Σόφια διοργανώνεται ο διαγωνισμός παιδικού τραγουδιού ˮEclectica Union Kids– Symphony Competition”. Η δεύτερη πρόταση είναι για τους φαν του ροκ συγκροτήματος P.I.F που μπορούν να παρευρεθούν στην παρουσίαση του βιβλίου «Το παραμύθι P.I.F – με ρίμες και νότες» όπου οι μουσικοί θα παίξουν αγαπημένα κομμάτια τους.
Η 1η Οκτωβρίου είναι επίσης Παγκόσμια Ημέρα της ποίησης, της Φυτοφαγίας, των Ηλικιωμένων και επαγγελματική γιορτή των ασφαλιστών στην Βουλγαρία.
Επιμέλεια: Αλμπένα Μπέζοβσκα
Επιμέλεια και Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Μέσα στα μεγαλοπρεπή φυσικά σκηνικά των Βράχων του Μπελογκραντσίκ μέχρι τις 18 Αυγούστου λαμβάνει χώρα η 9 η έκδοση του Φεστιβάλ «Όπερα στις κορυφές». Η γιορτή για τους φίλους της μουσικής διοργανώνεται από την Όπερα και Μπαλέτο Σόφιας. Το..
Από τις 2 μέχρι τις 7 Αυγούστου θα διεξαχθεί η 3 η έκδοση του Διεθνούς Τζαζ Φεστιβάλ «Δρ. Εμίλ Ηλίεφ» στο Μπόροβετς. Το μουσικό φόρουμ είναι ήδη παράδοση στο πολιτιστικό ημερολόγιο του ορεινού μας θέρετρου. Σύμφωνα με τη διευθύντρια του φεστιβάλ..
Μέχρι τις 3 Αυγούστου στο χωριό Ντέμπνοβο στο βουνό Αίμο, κοντά στο Τρογιάν, λαμβάνει χώρα το 6 ο Διεθνές Φεστιβάλ Μουσικής και Τεχνών «Jam on the river». Αστέρια της ξένης και της βουλγάρικης μουσικής τραγουδούν δίπλα στον ποταμό Βίντιμα. Μια από..
Απόψε στην σκηνή του Plovdiv Jazz Fest στο Θερινό Σινεμά «Ορφέι» θα έχει 2 συναυλίες. Η μια είναι του συγκροτήματος Frantik Zen του σαξοφωνίστα..
Απόψε στο νησί Αγία Αναστασία η Κρατική Όπερα του Μπουργκάς διοργανώνει την συναυλία «Edith Piaf - Non, je ne regrette rien» η οποία είναι μέρος της..