«Να τραγουδάτε σαν άγγελοι, να συμπεριφέρεστε σαν κύριοι και να παίζετε σαν αγόρια» είναι το σύνθημα της Χορωδίας αγοριών του Ρέικιαβικ. Η ομάδα είναι μεταξύ των συμμετεχόντων στο Διεθνές Χορωδιακό Φεστιβάλ «Τα αγόρια τραγουδούν». Στο πρόγραμμα θα ακούσουμε έξι χορωδίες (τρεις βουλγαρικές και τρεις ξένες) σε έξι συναυλίες. Τα αγόρια θα τραγουδήσουν από 14 έως 16 Οκτωβρίου στην αίθουσα της Εθνικής Ακαδημίας Μουσικής « Καθ. Πάντσο Βλαντιγκέροφ». Προγραμματίζονται συνοδευτικές εκδηλώσεις στην πόλη Ντούπνιτσα, στην πόλη Σάμοκοβ και εκδηλώσεις flashmob στη Μονή Ρίλα. Διοργανωτής του φεστιβάλ είναι η καθ. Αντριάνα Μπλαγκόεβα - μαέστρος της «Χορωδίας Αγοριών της Σόφιας» στο κοινοτικό κέντρο «Τσαρ Μπορίς Γ’ – 1928» και του Sofia Boys Choir Association, με οικονομική υποστήριξη στο πλαίσιο του προγράμματος «Πολιτιστική επιχειρηματικότητα, κληρονομιά και συνεργασία» που χρηματοδοτείται από τον χρηματοδοτικό μηχανισμό του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου 2014 – 2021.
Μαζί με τα τρία σύνολα από τη Βουλγαρία, στο διεθνές φόρουμ περιλαμβάνονται χορωδίες της Ισλανδίας, του Μεξικού και της Τσεχίας. Μια μέρα πριν τα εγκαίνια, σε συνέντευξη Τύπου στην Εθνική Ακαδημία Μουσικής, προβλήθηκαν παρουσιάσεις των συμμετεχόντων, ενώ παρευρέθηκαν αυτοπροσώπως οι μαέστροι δύο από τις ξένες χορωδίες.
Ορίστε και τι είπε ο κ. Σιγκουρντσόν από την Ισλανδία:
Η χορωδία από το Ρέικιαβικ έχει ετοιμάσει επίσης τραγούδια στα αγγλικά, ιταλικά, καθώς και το δημοφιλές βουλγαρικό τραγούδι «Ο άνεμος κυνηγάει χιονονιφάδες» (μουσική Χρίστο Νεντιάλκοφ, στίχοι Πέτκο Κόλεφ) στα βουλγαρικά. Μαζί με το παραδοσιακό τους ρεπερτόριο, όλοι οι καλεσμένοι έχουν ετοιμάσει και βουλγαρικά τραγούδια στη βουλγαρική γλώσσα, ενώ στις διάφορες συναυλίες οι συμμετέχοντες θα ερμηνεύουν μαζί τον ύμνο του φεστιβάλ Vivalamusica (μουσική Α. Μπλαγκόεβα) και το «Τα αγόρια τραγουδούν», ειδικά γραμμένο για το φεστιβάλ από τον Στέφαν Βαλντόμπρεφ.
Φωτογραφίες: theboysaresinging.com
Μετάφραση: Άιλιν Τόπλεβα
Μέσα στα μεγαλοπρεπή φυσικά σκηνικά των Βράχων του Μπελογκραντσίκ μέχρι τις 18 Αυγούστου λαμβάνει χώρα η 9 η έκδοση του Φεστιβάλ «Όπερα στις κορυφές». Η γιορτή για τους φίλους της μουσικής διοργανώνεται από την Όπερα και Μπαλέτο Σόφιας. Το..
Από τις 2 μέχρι τις 7 Αυγούστου θα διεξαχθεί η 3 η έκδοση του Διεθνούς Τζαζ Φεστιβάλ «Δρ. Εμίλ Ηλίεφ» στο Μπόροβετς. Το μουσικό φόρουμ είναι ήδη παράδοση στο πολιτιστικό ημερολόγιο του ορεινού μας θέρετρου. Σύμφωνα με τη διευθύντρια του φεστιβάλ..
Μέχρι τις 3 Αυγούστου στο χωριό Ντέμπνοβο στο βουνό Αίμο, κοντά στο Τρογιάν, λαμβάνει χώρα το 6 ο Διεθνές Φεστιβάλ Μουσικής και Τεχνών «Jam on the river». Αστέρια της ξένης και της βουλγάρικης μουσικής τραγουδούν δίπλα στον ποταμό Βίντιμα. Μια από..
Από τις 2 μέχρι τις 7 Αυγούστου θα διεξαχθεί η 3 η έκδοση του Διεθνούς Τζαζ Φεστιβάλ «Δρ. Εμίλ Ηλίεφ» στο Μπόροβετς. Το μουσικό φόρουμ είναι ήδη..
Μέσα στα μεγαλοπρεπή φυσικά σκηνικά των Βράχων του Μπελογκραντσίκ μέχρι τις 18 Αυγούστου λαμβάνει χώρα η 9 η έκδοση του Φεστιβάλ «Όπερα στις..