«Να τραγουδάτε σαν άγγελοι, να συμπεριφέρεστε σαν κύριοι και να παίζετε σαν αγόρια» είναι το σύνθημα της Χορωδίας αγοριών του Ρέικιαβικ. Η ομάδα είναι μεταξύ των συμμετεχόντων στο Διεθνές Χορωδιακό Φεστιβάλ «Τα αγόρια τραγουδούν». Στο πρόγραμμα θα ακούσουμε έξι χορωδίες (τρεις βουλγαρικές και τρεις ξένες) σε έξι συναυλίες. Τα αγόρια θα τραγουδήσουν από 14 έως 16 Οκτωβρίου στην αίθουσα της Εθνικής Ακαδημίας Μουσικής « Καθ. Πάντσο Βλαντιγκέροφ». Προγραμματίζονται συνοδευτικές εκδηλώσεις στην πόλη Ντούπνιτσα, στην πόλη Σάμοκοβ και εκδηλώσεις flashmob στη Μονή Ρίλα. Διοργανωτής του φεστιβάλ είναι η καθ. Αντριάνα Μπλαγκόεβα - μαέστρος της «Χορωδίας Αγοριών της Σόφιας» στο κοινοτικό κέντρο «Τσαρ Μπορίς Γ’ – 1928» και του Sofia Boys Choir Association, με οικονομική υποστήριξη στο πλαίσιο του προγράμματος «Πολιτιστική επιχειρηματικότητα, κληρονομιά και συνεργασία» που χρηματοδοτείται από τον χρηματοδοτικό μηχανισμό του Ευρωπαϊκού Οικονομικού Χώρου 2014 – 2021.
Μαζί με τα τρία σύνολα από τη Βουλγαρία, στο διεθνές φόρουμ περιλαμβάνονται χορωδίες της Ισλανδίας, του Μεξικού και της Τσεχίας. Μια μέρα πριν τα εγκαίνια, σε συνέντευξη Τύπου στην Εθνική Ακαδημία Μουσικής, προβλήθηκαν παρουσιάσεις των συμμετεχόντων, ενώ παρευρέθηκαν αυτοπροσώπως οι μαέστροι δύο από τις ξένες χορωδίες.
Ορίστε και τι είπε ο κ. Σιγκουρντσόν από την Ισλανδία:
Η χορωδία από το Ρέικιαβικ έχει ετοιμάσει επίσης τραγούδια στα αγγλικά, ιταλικά, καθώς και το δημοφιλές βουλγαρικό τραγούδι «Ο άνεμος κυνηγάει χιονονιφάδες» (μουσική Χρίστο Νεντιάλκοφ, στίχοι Πέτκο Κόλεφ) στα βουλγαρικά. Μαζί με το παραδοσιακό τους ρεπερτόριο, όλοι οι καλεσμένοι έχουν ετοιμάσει και βουλγαρικά τραγούδια στη βουλγαρική γλώσσα, ενώ στις διάφορες συναυλίες οι συμμετέχοντες θα ερμηνεύουν μαζί τον ύμνο του φεστιβάλ Vivalamusica (μουσική Α. Μπλαγκόεβα) και το «Τα αγόρια τραγουδούν», ειδικά γραμμένο για το φεστιβάλ από τον Στέφαν Βαλντόμπρεφ.
Φωτογραφίες: theboysaresinging.com
Μετάφραση: Άιλιν Τόπλεβα
Ένα από τα πολυαναμενόμενα πολιτιστικά γεγονότα το καλοκαίρι στη Σόφια αρχίζει σήμερα. Για 13 ο έτος το φεστιβάλ A to JazZ θα μετατρέψει το Νότιο Πάρκο 2 σε μια μοιρασμένη, δημιουργική και φιλική προς το περιβάλλον πολιτιστική αστική σκηνή. Οι..
Ένα καυτό καλοκαίρι περιμένει τον Στέφαν Βαλντόμπρεφ και το συγκρότημα «Οι Συνήθεις Ύποπτοι». Στις 27 Ιουνίου οι μουσικοί ξεκίνησαν από το Ρούσε μια περιοδεία σε όλη τη χώρα, στην οποία θα παρουσιάσουν το νέο τους άλμπουμ «Θαυμαστικά Ερωτηματικά». Το..
Απόψε ξεκινά η εθνική περιοδεία του τραγουδιστή Βλάντι Άμποβ - Γράφα που έχει τον τίτλο «Η πιο ευτυχισμένη περιοδεία». Η πρώτη συναυλία είναι στο θερινό θέατρο της Στάρα Ζαγκόρα και το κοινό θα απολαύσει το μεγαλόπρεπο σόου που παρουσίασε ο καλλιτέχνης..
Από τις 2 μέχρι τις 7 Αυγούστου θα διεξαχθεί η 3 η έκδοση του Διεθνούς Τζαζ Φεστιβάλ «Δρ. Εμίλ Ηλίεφ» στο Μπόροβετς. Το μουσικό φόρουμ είναι ήδη..
Μέσα στα μεγαλοπρεπή φυσικά σκηνικά των Βράχων του Μπελογκραντσίκ μέχρι τις 18 Αυγούστου λαμβάνει χώρα η 9 η έκδοση του Φεστιβάλ «Όπερα στις..