Στο τέλος του Χρόνου η Βιέννη λάμπει γιορτινή με τα παλάτια και τα πάρκα της. Ο αέρας μυρίζει κανέλα, μέλι και καραμέλα. Τα χριστουγεννιάτικα μπαζάρ ξεκινούν από τον Νοέμβριο και οι πλατείες είναι γεμάτες με κόσμο που διασκεδάζει.
Φέτος ένα από αυτά τα μπαζάρ προσφέρει τυπικές βουλγάρικες γεύσεις. Το διοργανώνει, στις 10 και 11 Δεκεμβρίου, η Ελίτσα Νικόλοβα, ιδιοκτήτρια του βουλγάρικου βιβλιοπωλείου στην Βιέννη, «Μπούχνιτσα». Το πρώτο βουλγάρικο μπαζάρ στην πρωτεύουσα της Αυστρίας φιλοξενείται στο βουλγάρικο καφέ μπαρ «Bytheway» που είναι παράρτημα ενός από τα πιο δημοφιλή στέκια στην Σόφια.
Οι επισκέπτες μπορούν να δοκιμάσουν βουλγάρικες συνταγές και να αγοράσουν χειροποίητα δώρα για τις γιορτές.
«Στο βιβλιοπωλείο μου υπάρχουν βουλγάρικα και μεταφρασμένα βιβλία, λέει η Ελίτσα. Ο κορονοϊός και η άδεια μητρότητας διέκοψαν την δραστηριότητά μου και φέτος είχα την ανάγκη να κάνω κάτι για να ξεσκάσω. Αποφάσισα να βγάλω τα βιβλία ανάμεσα στον κόσμο και σκέφτηκα να μαζέψω φίλους για να γιορτάσουμε μαζί τα Χριστούγεννα. Στους πάγκους μας θα υπάρχουν καλλυντικά και κεραμική διακόσμηση, αλλά και διάφορες παραδοσιακές λιχουδιές. Θα τις διαθέσουν ιδιοκτήτες βουλγάρικων μαγαζιών τροφίμων στην Βιέννη».
Το μπαζάρ αυτό υποστηρίζει μερικούς βουλγάρικους φιλανθρωπικούς σκοπούς όπως η πρωτοβουλία «Όλε μάλε» του ιδρύματος «Μάικο μίλα» για τις μητέρες παιδιών με ειδικές ανάγκες.
«Οι μητέρες από το ίδρυμα έχουν δημιουργήσει χριστουγεννιάτικα διακοσμητικά, κάρτες, βιβλία, κεριά και παιχνίδια από διάφορα υλικά ενώ από το Animal rescue Sofia μας έστειλαν ημερολόγια με φωτογραφίες των τετράποδων φίλων τους, τους οποίους φροντίζουν. Τα χρήματα που θα συγκεντρωθούν θα τους τα στείλουμε για να υποστηρίξουμε την δράση τους. Μας συγκινεί επίσης το πρότζεκτ «Αποστολή παιδικό χαμόγελο» του Συλλόγου «Ενέπνευσε την Βουλγαρία» και φέτος ο στόχος μας είναι να εξασφαλίσουμε πόρους για την διοργάνωση θεατρικών παραστάσεων, κουκλοθέατρο και δημιουργικών εργαστηρίων για τα παιδιά από τα Κέντρα εγκατάστασης οικογενειακού τύπου».
Οι διοργανωτές καλούν τους Βούλγαρους στην Βιέννη να πάρουν την καλή τους διάθεση και να συμμετάσχουν στο γιορτινό μπαζάρ το οποίο θα μεταδώσει το βουλγάρικο πνεύμα εκτός συνόρων.
Φωτογραφίες: epa/bgnes-αρχείο, Ελίτσα Νικόλοβα
Επιμέλεια και Μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Μέχρι τις 4 Αυγούστου 88 άτομα που ασχολούνται με σπουδές που αφορούν την Βουλγαρία, από 32 χώρες από 3 ηπείρους, θα συμμετάσχουν στο 47 ο Διεθνές Θερινό Σεμινάριο Βουλγάρικης Γλώσσας και Πολιτισμού στο Πανεπιστήμιο του Βελίκο Τάρνοβο...
Αυταπάρνηση, τιμιότητα, αγωνιστικότητα και πίστη στο δικαίωμα για εθνική ελευθερία και αξιοπρεπή ζωή. Όλα αυτά προσωποποιεί ένας από τους πιο αγαπητούς εθνικούς ήρωες της Βουλγαρίας – ο Βασίλ Λέβσκι. Στις 18 Ιουλίου φέτος η Βουλγαρία σημειώνει 187..
Οι βούλγαροι μαθητές κέρδισαν χρυσό, αργυρό και χάλκινο μετάλλιο στην 35 η Διεθνή Ολυμπιάδα Βιολογίας (IBO), που διεξήχθη στο Καζακστάν. Στο πιο έγκριτο τουρνουά βιολογίας για το χρόνο στον κόσμο οι Βούλγαροι συναγωνίστηκαν με 320 μαθητές από 80..
Μέχρι τις 4 Αυγούστου 88 άτομα που ασχολούνται με σπουδές που αφορούν την Βουλγαρία, από 32 χώρες από 3 ηπείρους, θα συμμετάσχουν στο 47 ο Διεθνές..