Ο Εβγκένι Σεραφίμοφ κοντεύει τα 45. Έχει τελειώσει Ζωγραφική στο ΝΔ Πανεπιστήμιο στο Μπλαγκόεβγκραντ και στο Πανεπιστήμιο της Σόφιας. Δεν τον ικανοποιεί όμως η συμβατική τέχνη και δεν του αρκεί να κάνει εκθέσεις σε γκαλερί. Τα έργα του είναι εναλλακτικά, δεν χωράνε σε κάδρο και σε πλαίσιο, μαγνητίζουν και εμπνέουν. Είναι από το Κιουστεντίλ και αγαπά την πόλη του και τους κατοίκους της. Προσπαθεί και συμβάλλει στην ανάπτυξή τους. Η σχολή του ονομάζεται «Οι νέοι μάστορες» και είναι εμπνευσμένη από τον εμβληματικό ζωγράφο της Βουλγαρίας, τον Βλαντιμίρ Ντιμιτρόφ – Μάιστορα από το Κιουστεντίλ.
Ο Εβγκένι προτιμά να δημιουργεί τα έργα του στην φύση. Να τα εκθέτει στην φύση και να είναι από υλικά τα οποία απλά απορροφώνται από την φύση. «Σκοπός είναι να μην διαταράσσουμε την ισορροπία της φύσης», λέει για την ΒΕΡ ο καλλιτέχνης που έγινε γνωστός με μεγάλες ζωγραφιές σε δημόσιους χώρους τις οποίες ζωγραφίζει με την γυναίκα του και την κόρη του και στην ολοκλήρωση των οποίων συμμετέχει όποιος άλλος θέλει. Το νέο του πρότζεκτ λέγεται «Τέχνη δίχως αποτύπωμα άνθρακα» και υλοποιείται με την υποστήριξη του Εθνικού Ταμείου «Πολιτισμός» βάση του προγράμματος «Κοινωνικά δεσμευμένη τέχνη». Πρόκειται για ένα μεταλλικό καλούπι διαστάσεων 2.50 х 2 μ. στο οποίο θα τοποθετηθεί σταυρός από πάγο. Το έργο θα βρίσκεται δίπλα σε ποτάμι του Κιουστεντίλ. Όλη η διαδικασία της δημιουργίας του έργου θα βιντεοσκοπηθεί όπως και το λιώσιμο του πάγου και η επιστροφή του νερού στο ποτάμι.
Η μοίρα του «Σταυρωμένου πάγου» όπως αποκαλεί το έργο του ο καλλιτέχνης εξαρτάται από τις καιρικές συνθήκες. Ο Εβγκένι προβληματίζεται για το φαινόμενο του θερμοκηπίου και το πρόβλημα με την έλλειψη του πόσιμου νερού. Δεν είναι τυχαίο και το ότι επιλέχθηκε η Ημέρα των Θεοφανίων. Το έργο γεννά σκέψεις για τον κύκλο της ζωής, για τον θάνατο και την Ανάσταση.
Επιμέλεια: Βέσελα Κράστεβα
Επιμέλεια και μετάφραση: Αγάπη Γιορντανόβα
Φωτογραφίες: Facebook / Новите майстори/The New MastersΗ περιοδεύουσα έκθεση «Ίχνη από εξαφάνιση» παρουσιάζει κατασκευασμένα από οικολογικά υλικά εκμαγεία βημάτων απειλούμενων από εξαφάνιση ζώων στη Ροδόπη, που αναπαριστάνουν τα πραγματικά σχήματά τους και τους φυσικούς βιοτόπους τους, μετέδωσε το BTA...
Το ντοκιμαντέρ «Βάκλους» του σκηνοθέτη Νικολάι Βασίλεβ κέρδισε το βραβείο «Χρυσή Πυγολαμπίδα» από το Φεστιβάλ Κινηματογράφου «Remember the future», στις Κάννες, στην κατηγορία «Καλύτερη ταινία για κοινωνική δικαιοσύνη». Σκοπός αυτού του Φεστιβάλ είναι..
Η ταινία «Χωρίς άνεμο» (Windless) του Βούλγαρου σκηνοθέτη Πάβελ Βεσνάκοφ περιλαμβάνεται στην επιλογή του κινηματογραφικού φεστιβάλ στο Κάρλοβι Βάρι που ξεκινάει σήμερα. Η συμπαραγωγή της Βουλγαρίας και της Ιταλίας είναι μέρος του διαγωνιστικού..
Στην Μπαγκερία της Σικελίας διεξάγεται η 10 η έκδοση του διεθνούς φεστιβάλ Animaphixs για κινούμενα σχέδια. Το βραβείο για συνολική προσφορά έλαβε ο..