Ο Κριστιάν Γκραντσάροφ είναι μουσικός και τραγουδοποιός που εργάζεται με το ψευδώνυμο Kris Gran. Στόχος του είναι η δημιουργία νέας βουλγαρικής μουσικής στο είδος της ποπ, με προσμίξεις πολλών άλλων στυλ όπως rock, R'n'B, hip-hop, funk κ.λπ. Συμμετέχει στο φωνητικό σύνολο Fortissimo, το οποίο έχει κερδίσει πολλούς τίτλους και βραβεία και είναι πολλαπλός παγκόσμιος νικητής σε διαγωνισμούς σε χώρες όπως η Λετονία, η Δημοκρατία της Νότιας Αφρικής, η Σουηδία, το Βέλγιο και η Πολωνία.
Το τελευταίο του πρωτότυπο τραγούδι «Πώς να σε βρω» μας ενθουσίασε με τον μοντέρνο ήχο του και τον επιτυχημένο συνδυασμό διαφορετικών στυλ. Το θέμα με το οποίο ασχολείται επικεντρώνεται στις τεχνολογίες, οι οποίες εκτός από βοηθός μας, μπορούν να έχουν αρνητικές συνέπειες αν χρησιμοποιηθούν υπερβολικά. «Είναι σημαντικό να τις χρησιμοποιούμε και οχι να μας υποδουλώσει η τεχνολογία, συμπεριλαμβανομένων των κοινωνικών δικτύων», λέει ο Κρις Γκραν.
Το «Πώς να σε βρω» είναι σε μουσική και στίχους του Kris Gran και η ενορχήστρωσή του έγινε μαζί με τους Χρίστο Νέϊτσεφ και Εμίλιο Μαρχόλεφ Το τραγούδι δημιουργήθηκε με τη βοήθεια του Εθνικού Ταμείου Πολιτισμού.
Μετάφραση: Σταύρος Βανιώτης
Είμαστε μόλις στην αρχή της εργάσιμης εβδομάδας και ήδη νιώθουμε κουρασμένοι… Δηλαδή, το τραγούδι του Γκράφα «Burnout» είναι ακριβώς για μας! Αργά η γρήγορα ο καθένας μπορεί να αναγνωρίσει τον εαυτό του στον ήρωα του «Burnout» ως ανάγκη να..
Ο βέλγος πιανίστας Ντανιέλ Βερστάπεν (Daniel Verstappen) βρίσκεται σε παγκόσμια περιοδεία με το πρότζεκτ του "Bridge Between Cultures / Γέφυρα μεταξύ των πολιτισμών" . Ο πιανίστας παρουσιάζει από ένα τοπικό, διάσημο και αγαπημένο τραγούδι σε κάθε..
Σήμερα ο παγκοσμίως γνωστός βούλγαρος βιολονίστας, Βάσκο Βασίλεβ, και σολίστες από την Ορχήστρα της Βασιλικής Όπερας «Κόβεντ γκάρντεν» στο Λονδίνο θα δώσουν συναυλία στην αίθουσα «Γκουστάβ Αιφέλ» στον Πύργο του Άιφελ στο Παρίσι. Αυτό ανακοίνωσε στην..
Απόψε οι νέοι μουσικοί από το συγκρότημα «Γιούπιτερ 7» δίνουν συναυλία στο πλαίσιο του πρότζεκτ «Νησί της μουσικής» του Πολιτιστικού Κέντρου «Σρεντέτς»..