Ο Κριστιάν Γκραντσάροφ είναι μουσικός και τραγουδοποιός που εργάζεται με το ψευδώνυμο Kris Gran. Στόχος του είναι η δημιουργία νέας βουλγαρικής μουσικής στο είδος της ποπ, με προσμίξεις πολλών άλλων στυλ όπως rock, R'n'B, hip-hop, funk κ.λπ. Συμμετέχει στο φωνητικό σύνολο Fortissimo, το οποίο έχει κερδίσει πολλούς τίτλους και βραβεία και είναι πολλαπλός παγκόσμιος νικητής σε διαγωνισμούς σε χώρες όπως η Λετονία, η Δημοκρατία της Νότιας Αφρικής, η Σουηδία, το Βέλγιο και η Πολωνία.
Το τελευταίο του πρωτότυπο τραγούδι «Πώς να σε βρω» μας ενθουσίασε με τον μοντέρνο ήχο του και τον επιτυχημένο συνδυασμό διαφορετικών στυλ. Το θέμα με το οποίο ασχολείται επικεντρώνεται στις τεχνολογίες, οι οποίες εκτός από βοηθός μας, μπορούν να έχουν αρνητικές συνέπειες αν χρησιμοποιηθούν υπερβολικά. «Είναι σημαντικό να τις χρησιμοποιούμε και οχι να μας υποδουλώσει η τεχνολογία, συμπεριλαμβανομένων των κοινωνικών δικτύων», λέει ο Κρις Γκραν.
Το «Πώς να σε βρω» είναι σε μουσική και στίχους του Kris Gran και η ενορχήστρωσή του έγινε μαζί με τους Χρίστο Νέϊτσεφ και Εμίλιο Μαρχόλεφ Το τραγούδι δημιουργήθηκε με τη βοήθεια του Εθνικού Ταμείου Πολιτισμού.
Μετάφραση: Σταύρος Βανιώτης
Παρόλο που για περισσότερα από 20 χρόνια ζει μαζί με την οικογένειά της στο εξωτερικό, το βουλγαρικό δημοτικό τραγούδι την συνοδεύει παντού. Η Μαγκνταλένα Τόντοροβα Καραμίτεβα είναι δημιουργός δεκάδες στίχων, που μετατρέπει σε τραγούδια, μαζί με..
Η νεαρή κοπέλα Ντάνι Ιλίεβα παρουσιάζει το νέο της τραγούδι με τίτλο «Θα φιλήσω;». Το 2022, μόλις 16 ετών, η Ντάνι έγινε η νεότερη τραγουδίστρια που κέρδισε τον διαγωνισμό «Το Μπουργκάς και η θάλασσα». Δεν είναι το πρώτο της βραβείο - παρά την ηλικία..
22 χορωδίες από τη Βουλγαρία, τη Σερβία και την Αγκόλα συμμετέχουν στη φετινή έκδοση του Διεθνούς Χορωδιακού Φεστιβάλ «Ήχοι της Μαύρης Θάλασσας» στην παραθαλάσσια πόλη Μπαλτσίκ από τις 12 μέχρι τις 16 Ιουνίου. Εκτός από τις τέσσερις βραδιές του..
Απόψε οι νέοι μουσικοί από το συγκρότημα «Γιούπιτερ 7» δίνουν συναυλία στο πλαίσιο του πρότζεκτ «Νησί της μουσικής» του Πολιτιστικού Κέντρου «Σρεντέτς»..