Ο Κριστιάν Γκραντσάροφ είναι μουσικός και τραγουδοποιός που εργάζεται με το ψευδώνυμο Kris Gran. Στόχος του είναι η δημιουργία νέας βουλγαρικής μουσικής στο είδος της ποπ, με προσμίξεις πολλών άλλων στυλ όπως rock, R'n'B, hip-hop, funk κ.λπ. Συμμετέχει στο φωνητικό σύνολο Fortissimo, το οποίο έχει κερδίσει πολλούς τίτλους και βραβεία και είναι πολλαπλός παγκόσμιος νικητής σε διαγωνισμούς σε χώρες όπως η Λετονία, η Δημοκρατία της Νότιας Αφρικής, η Σουηδία, το Βέλγιο και η Πολωνία.
Το τελευταίο του πρωτότυπο τραγούδι «Πώς να σε βρω» μας ενθουσίασε με τον μοντέρνο ήχο του και τον επιτυχημένο συνδυασμό διαφορετικών στυλ. Το θέμα με το οποίο ασχολείται επικεντρώνεται στις τεχνολογίες, οι οποίες εκτός από βοηθός μας, μπορούν να έχουν αρνητικές συνέπειες αν χρησιμοποιηθούν υπερβολικά. «Είναι σημαντικό να τις χρησιμοποιούμε και οχι να μας υποδουλώσει η τεχνολογία, συμπεριλαμβανομένων των κοινωνικών δικτύων», λέει ο Κρις Γκραν.
Το «Πώς να σε βρω» είναι σε μουσική και στίχους του Kris Gran και η ενορχήστρωσή του έγινε μαζί με τους Χρίστο Νέϊτσεφ και Εμίλιο Μαρχόλεφ Το τραγούδι δημιουργήθηκε με τη βοήθεια του Εθνικού Ταμείου Πολιτισμού.
Μετάφραση: Σταύρος Βανιώτης
Πριν από περισσότερα από 40 χρόνια ένα τραγούδι μετατράπηκε σε σύμβολο της φιλίας. Και σήμερα όμως το τραγούδι ηχεί ζωηρά και φέρει τη ζέστη των μοιρασμένων θετικών συναισθημάτων – γέλιο, χαρά, ευτυχία… Το «Φίλοι» είναι μία από τις πρώτες επιτυχίες..
Μέχρι τις 14 Ιουλίου στην μεγάλη σκηνή του 4 ου "Midalidare - Rock in the Wine Valley" θα εμφανιστούν αστέρια της παγκόσμιας μουσικής σκηνής όπως οι DEEP PURPLE, MR. BIG, ACCEPT, Axel Rudi Pell, Hammerfall, Beast in Black, The O'Reillys and the..
Δεν είναι τυχαίο που ο συνθέτης Γιόσιφ Τσανκόφ, η δημιουργική πορεία του οποίου άρχισε στις αρχές της δεκαετίας του ’30 του 20ού αιώνα και συνεχίστηκε μέχρι το 1971, αποκαλείται Πατριάρχης της βουλγαρικής μουσικής. Μας άφησε πάνω από 500 έργα –..
Απόψε οι νέοι μουσικοί από το συγκρότημα «Γιούπιτερ 7» δίνουν συναυλία στο πλαίσιο του πρότζεκτ «Νησί της μουσικής» του Πολιτιστικού Κέντρου «Σρεντέτς»..