Πριν από 30 χρόνια ο μεγάλος βούλγαρος συνθέτης Στέφαν Ντιόμοφ έγραψε το τραγούδι «Γεια σου, τι κάνεις, φίλε». Αφορμή ήταν επετειακή κοινή συναυλία το 1994 στο Μπουργκάς των αγαπημένων από όλους βουλγάρων τραγουδιστών από τα συγκροτήματα «Τόνικα» και «Ντόμινο», οι οποίοι ενώθηκαν σε κοινό συγκρότημα «Φαμίλια Τόνικα». «Η συγκέντρωσή τους, μετά από διάφορες περιπέτειες, με παρότρυνε να γράψω ένα τραγούδι για τη φιλία και οι στίχοι του Πέγιο Παντελέεφ ταίριαξαν ιδανικά», θυμάται ο Στέφαν Ντιόμοφ.
Δημιουργημένο χωρίς μεγάλες προσδοκίες για επιτυχία, αλλά πολύ προσωπικό, το τραγούδι μετατράπηκε σε ένα από τα εμβλήματα των μουσικών και σήμερα σημάδεψε νέα παγκόσμια επιτυχία στην ιστορία του. Με στίχους στα αγγλικά, νέα ενορχήστρωση, κάντρι ήχο και στην εκτέλεση του Νέικο Γκέντσεφ, γνωστού με το ψευδώνυμο Barney Esville, και του νέου αστεριού της κάντρι από το Νάσβιλ Sarah Harralson, το κομμάτι «Hello My Friend» μπήκε απευθείας στην 23η θέση στην κατάταξη κάντρι μουσικής Hotdisc Top 40 του CMRadio Nashville. Όλα αυτά συμβαίνουν χάρη στον Νέικο Γκέντσεφ, επαγγελματία μουσικό και νυν αντιδήμαρχο της πόλης Βελίκο Τίρνοβο. Ο ίδιος παίζει τα περισσότερα μουσικά όγρανα και στην ηχογράφηση συμμετέχουν και διάσημοι κάντρι μουσικοί από το Νάσβιλ.
Η μεταπαραγωγή είναι έργο του θρυλικού κιθαρίστα του συγκροτήματος «Ντιάνα Εξπρές» Μάξιμ Γκοράνοφ. Ο Στέφαν Ντιόμοφ ομολογεί ότι όταν του τηλεφώνησαν, για να τους επιτρέψει να κάνουν αγγλική εκδοχή του τραγουδιού του, δεν έτρεφε μεγάλες ελπίδες, ότι θα βρεθεί σε παγκόσμια κατάταξη. Σήμερα όμως με υπερηφάνεια παρακολουθεί πώς κάθε μέρα το τραγούδι επιδοκιμάζεται από χιλιάδες νέους μουσικομανείς από όλο τον κόσμο στο Διαδίκτυο. Αυτό δείχνει ότι ένα ωραίο τραγούδι μπορεί να ηχεί εξίσου καλά σε όλες τις γλώσσες», λέει για εφημερίδα της πρωτεύουσας ο συνθέτης.
Να και η πρωτότυπη εκδοχή του τραγουδιού, που ερμηνεύτηκε για πρώτη φορά από το θρυλικό συγκρότημα «Φαμίλια Τόνικα»:
Κείμενο: Βέσελα Κράστεβα
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Φωτογραφίες: facebook.com/HotdiscTop40
Πριν από περισσότερα από 40 χρόνια ένα τραγούδι μετατράπηκε σε σύμβολο της φιλίας. Και σήμερα όμως το τραγούδι ηχεί ζωηρά και φέρει τη ζέστη των μοιρασμένων θετικών συναισθημάτων – γέλιο, χαρά, ευτυχία… Το «Φίλοι» είναι μία από τις πρώτες επιτυχίες..
Μέχρι τις 14 Ιουλίου στην μεγάλη σκηνή του 4 ου "Midalidare - Rock in the Wine Valley" θα εμφανιστούν αστέρια της παγκόσμιας μουσικής σκηνής όπως οι DEEP PURPLE, MR. BIG, ACCEPT, Axel Rudi Pell, Hammerfall, Beast in Black, The O'Reillys and the..
Δεν είναι τυχαίο που ο συνθέτης Γιόσιφ Τσανκόφ, η δημιουργική πορεία του οποίου άρχισε στις αρχές της δεκαετίας του ’30 του 20ού αιώνα και συνεχίστηκε μέχρι το 1971, αποκαλείται Πατριάρχης της βουλγαρικής μουσικής. Μας άφησε πάνω από 500 έργα –..
Πριν από περισσότερα από 40 χρόνια ένα τραγούδι μετατράπηκε σε σύμβολο της φιλίας. Και σήμερα όμως το τραγούδι ηχεί ζωηρά και φέρει τη ζέστη των..