Πριν από 30 χρόνια ο μεγάλος βούλγαρος συνθέτης Στέφαν Ντιόμοφ έγραψε το τραγούδι «Γεια σου, τι κάνεις, φίλε». Αφορμή ήταν επετειακή κοινή συναυλία το 1994 στο Μπουργκάς των αγαπημένων από όλους βουλγάρων τραγουδιστών από τα συγκροτήματα «Τόνικα» και «Ντόμινο», οι οποίοι ενώθηκαν σε κοινό συγκρότημα «Φαμίλια Τόνικα». «Η συγκέντρωσή τους, μετά από διάφορες περιπέτειες, με παρότρυνε να γράψω ένα τραγούδι για τη φιλία και οι στίχοι του Πέγιο Παντελέεφ ταίριαξαν ιδανικά», θυμάται ο Στέφαν Ντιόμοφ.
Δημιουργημένο χωρίς μεγάλες προσδοκίες για επιτυχία, αλλά πολύ προσωπικό, το τραγούδι μετατράπηκε σε ένα από τα εμβλήματα των μουσικών και σήμερα σημάδεψε νέα παγκόσμια επιτυχία στην ιστορία του. Με στίχους στα αγγλικά, νέα ενορχήστρωση, κάντρι ήχο και στην εκτέλεση του Νέικο Γκέντσεφ, γνωστού με το ψευδώνυμο Barney Esville, και του νέου αστεριού της κάντρι από το Νάσβιλ Sarah Harralson, το κομμάτι «Hello My Friend» μπήκε απευθείας στην 23η θέση στην κατάταξη κάντρι μουσικής Hotdisc Top 40 του CMRadio Nashville. Όλα αυτά συμβαίνουν χάρη στον Νέικο Γκέντσεφ, επαγγελματία μουσικό και νυν αντιδήμαρχο της πόλης Βελίκο Τίρνοβο. Ο ίδιος παίζει τα περισσότερα μουσικά όγρανα και στην ηχογράφηση συμμετέχουν και διάσημοι κάντρι μουσικοί από το Νάσβιλ.
Η μεταπαραγωγή είναι έργο του θρυλικού κιθαρίστα του συγκροτήματος «Ντιάνα Εξπρές» Μάξιμ Γκοράνοφ. Ο Στέφαν Ντιόμοφ ομολογεί ότι όταν του τηλεφώνησαν, για να τους επιτρέψει να κάνουν αγγλική εκδοχή του τραγουδιού του, δεν έτρεφε μεγάλες ελπίδες, ότι θα βρεθεί σε παγκόσμια κατάταξη. Σήμερα όμως με υπερηφάνεια παρακολουθεί πώς κάθε μέρα το τραγούδι επιδοκιμάζεται από χιλιάδες νέους μουσικομανείς από όλο τον κόσμο στο Διαδίκτυο. Αυτό δείχνει ότι ένα ωραίο τραγούδι μπορεί να ηχεί εξίσου καλά σε όλες τις γλώσσες», λέει για εφημερίδα της πρωτεύουσας ο συνθέτης.
Να και η πρωτότυπη εκδοχή του τραγουδιού, που ερμηνεύτηκε για πρώτη φορά από το θρυλικό συγκρότημα «Φαμίλια Τόνικα»:
Κείμενο: Βέσελα Κράστεβα
Μετάφραση: Ντενίτσα Σοκόλοβα
Φωτογραφίες: facebook.com/HotdiscTop40
Το πρότζεκτ «Αγάπη και τραγούδι» συναντά στη σκηνή γενιές αγαπημένων βουλγάρων ερμηνευτών, που δημιούργησαν επιτυχίες σε διαφορετικά μουσικά στιλ στην πορεία των χρονών. Η μελωδική ροκ εκπροσωπείται από το γκρουπ «Ντιάνα Εξπρές», που..
Μέχρι τις 12 Ιουλίου μουσική δωματίου θα ηχεί στις μεσαιωνικές εκκλησίες «Αρχάγγελοι Μιχαήλ και Γαβριήλ» και «Άγιος Γεώργιος» στο αρχιτεκτονικό παραδοσιακό συγκρότημα Αρμπανάσι, κοντά στο Βελίκο Τάρνοβο. Οι ναοί έχουν υπέροχη ακουστική και..
Ένα από τα πολυαναμενόμενα πολιτιστικά γεγονότα το καλοκαίρι στη Σόφια αρχίζει σήμερα. Για 13 ο έτος το φεστιβάλ A to JazZ θα μετατρέψει το Νότιο Πάρκο 2 σε μια μοιρασμένη, δημιουργική και φιλική προς το περιβάλλον πολιτιστική αστική σκηνή. Οι..
Πριν από περισσότερα από 40 χρόνια ένα τραγούδι μετατράπηκε σε σύμβολο της φιλίας. Και σήμερα όμως το τραγούδι ηχεί ζωηρά και φέρει τη ζέστη των..